Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ksiądz - pedofil skazany

Paul Shanley, duchowny którego przestępstwa zaszokowały Kościół Rzymskokatolicki, został skazany na 12 do 15 lat więzienia za gwałt na dziecku. 74-Shanley będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po ośmiu latach spędzonych w celi.Shanley został wysłany za kraty pomimo tego, iż jego adwokaci ostrzegali, że może to dla niego oznaczać (ze względu na wiek) wyrok śmierci oraz że będzie prześladowany przez innych więźniów. W uzasadnieniu wyroku sędzia Stephen Neel za szczególnie godne potępienia uznał wykorzystanie pozycji duchownego do zdobycia zaufania dziecka.

Shanley, niegdyś znany ze swojej działalności na rzecz dzieci ulicy i homoseksualistów, w latach 80. wielokrotnie gwałcił jednego z chłopców. O przestępstwa oskarżył go 27-letni strażak, który powiedział, że ksiądz zaczął wykorzystywać go w wieku 6 lat i trwało to przez kolejnych 6 lat.

Obrońca Shanleya – Frank Mondano - poprosił sędziego, by jego klient odbywał wyrok w więzieniu lokalnym, a nie stanowym, gdzie jest bardziej niebezpiecznie. Powołał się przy tym na przypadek innego księdza-pedofila, Johna Geoghna, który został pobity i uduszony w więzieniu w Massachusetts w 2003 roku. Zabił go najprawdopodobniej współwięzień. Mondano stwierdził, że oskarżenie zbudowano na „kłamstwach i półprawdach”. Adwokat zapowiedział apelację.

Shanley to centralna postać seksualnego skandalu, który wstrząsnął Bostonem. Gdy sąd zmusił Kościół do ujawnienia dokumentacji, wyszło na jaw, że próbowano zatuszować jego przestępstwa, przesuwając go pomiędzy różnymi parafiami. Z powodu skandalu ze stanowiska musiał ustąpić kardynał Bernard Law.

Shanleya oskarżyło około 30 osób. Ale tylko jedno z oskarżeń dotyczyło przestępstw kryminalnych. Oskarżyciele domagali się dla Shanleya kary dożywotniego więzienia. Prokurator Okręgowy Martha Coakley stwierdziła jednak, że biorąc pod uwagę wiek i stan zdrowia osądzonego, wymierzona kara jest praktycznie karą dożywocia.

Shanley już wcześniej został usunięty ze stanu kapłańskiego.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050216220805556

No trackback comments for this entry.
Ksiądz - pedofil skazany | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Były ksiądz skazany za pedofilię
mateuszwroc czw, 17 lut 2005, 09:54:39
Od kiedy ten ksiądz jest "były"? Przecież Kościół katolicki to nie Cerkiew prawosławna. U nas się święceń nie zabiera, bo nie można. Najwyżej został wykluczony ze stau duchownego, ale to jest co innego. Księdzem jest do końca życia, bo otrzymał ważne święcenia. A odnośnie czynu, to jeżeli rzeczywiście był (Oskarżony jest niewinny aż do wydania prawomocnego wyroku.), to zasługuje on na potępienie.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń