Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Niepłodność a unieważnienie małżeństwa

Pytania i odpowiedziDręczy mnie myśl czy mogę ubiegać się o unieważnienie małżeństwa. Byłem żonaty przez 6 lat, rozwiedliśmy się na skutek Jej pozwania w sadzie, oczywiście cały rozwód przebiegał spokojnie i skończył się szybko i "bezboleśnie". Bardzo chciałem mieć dzieci, o czym była Żona wiedziała. Niestety prawdopodobnie nie mogła mieć dzieci, nie potrafiłem Jej nakłonić do wykonania badan stwierdzających Jej zdolność do macierzyństwa. Po rozstaniu poznałem bardzo religijną dziewczynę, z którą  świetnie się dogadujemy i myślimy o wspólnej przyszłości. Chcemy się pobrać i założyć rodzinę, mieć dzieci i żyć w duchu chrześcijańskim. Jakie mam szanse na Unieważnienie małżeństwa oraz na szczęśliwe życie i rodzinę?

Tak jak wielokrotnie pisałam, także i do tej sprawy należy podejść indywidualnie. Pan swoją wypowiedzią zarzuca tej Pani wykluczenie potomstwa. Wykluczenie to nie jest pewne, gdyż pisze Pan również, że prawdopodobnie nie mogą mieć dzieci. Z tym stwierdzeniem wiąże się następne, jeśli nie mogła to dlaczego? Czy zachodziła np. niepłodność tej Pani, czy też ewentualne wykluczenie wynikało z innej kwestii.

Niepłodność, choć stanowi przeszkodę do zawarcia małżeństwa nie może być podstawą procesu, chyba, że została utajniona, a druga osoba tym samym podstępnie wprowadzona w błąd. Możliwe, że ta Pani odłożyła np. w czasie zrodzenie potomstwa. Takie odłożenie w czasie nie stanowi jeszcze wykluczenia, gdyż intencja zrodzenia potomstwa pozostaje i pozostaje zamiar jej urzeczywistnienia.

Tak więc w przypadku procesu o nieważność małżeństwa z ewentualnego tytułu symulacji, trzeba udowodnić, za pomocą zebranego materiału dowodowego pozytywny akt woli kobiety, którym wykluczała potomstwo.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050306064337155

No trackback comments for this entry.
Niepłodność a unieważnienie małżeństwa | 28 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
milka pon, 14 mar 2005, 10:57:03

ja nie rozumiem dlaczego choroba moze byc powodem do rozwodu? przeciez sklada sie przysiege gdzie sie mowi: w zdrowiu i chorobie, w biedzie i dostatku az do smierci!

wiec moje pytanie brzmi tak: jak mozna rozponac bezplodnosc przed slubem? jak mozna utajnic czegos co nie bylo wiadome? nie potrafie tego zrozumiec. jak mozna zostawic kogos za to ze nie moze miec dzieci?

oczywiscie ja tu nikogo nie osadzam. tylko nie potrafie zrozumiec sens takiego rozwiazania. czyli ja znajde jakas chorobe meza i juz moge go opuscic? czy ja dobrze rozumiem?

czy moze ktos odpowiedziec mi na moje pytania?

pozdro

 
 • milka pon, 14 mar 2005, 15:02:21
 • milka pon, 14 mar 2005, 22:42:11
 • milka wto, 15 mar 2005, 16:14:03
 • milka śro, 16 mar 2005, 08:12:04
Arqs pon, 14 mar 2005, 13:42:18
Nie ma czegoś takiego jak "unieważnianie małżeństwa" w Kościele Katolickim. Można jedynie stwierdzić że zostało nieważnie zawarte. Może się czepiam :) Ale różnica między tymi stwierdzeniami jest ogromna. Pozdrawiam. P.s. Znam takie przypadki, gdzie na prawdę to tylko $ decydowały czy się dostało "stwierdzenie nieważności". Niestety.

---
Pozdrawiam Ludzi Normalnych
Arqs.

 
kanonistka pon, 14 mar 2005, 14:36:59

Trudno na podstawie kilku zdań, dotyczących okoliczności z pańskiego małżeństwa stwierdzić czy istnieją przesłanki do wszczęcia procesu. Moja rada, proszę naipsać skargę powodową( mogę panu pomóc w jej redakcji, przesłać wzór i kilka uwag formalnych) i czekać na decyzję trybunału kościelnego o jej przyjęciu bądź odrzuceniu. Proszę się nie spodziewać, że ktokolwiek napisze Panu tutaj, że ma Pan szanse, gdyż tak naprawdę nikt nie może tego zrobić, owszem można pisać że zatajnie faktu o niepłodności, bądź wykluczenie potomstwa jest jedną z przeszkód, ale to trzeba udowodnić w sądzie i nie można porównywać swojej sytuacji z innymi. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrzana, w sądzie kościelnym nie ma precedensów.

---
kanonistka

 
dawid1976 wto, 15 mar 2005, 08:35:48

Milko, daj sobie spokój, przecież wiadomo że w niektórych wyznaniach kobieta jest postrzegana głównie jako krowa dobra do dawania mleka, a jak nie daje to hop do rzeźnika!

ciekawe tylko bo w starym i nowym testamencie kobiety niepłodne ukazywały się njabardziej błogosławione!! Gdyby Zacheriasz powołał się na 'katolickie" prawo unieważnienia, to nie było by Jana Chrzciciela :0 ups!

Pozdrawiam :-)

Dawid

 
 • milka wto, 15 mar 2005, 10:17:56
wuko śro, 16 mar 2005, 11:49:03
Kościół Rzymskokatolicki mówi o stwierdzeniu, że "małżeństwo było nieważne od samego początku". To pokrętna terminologia, która wprowadza w błąd.

Otóż, jeśli rzeczywiście któraś ze stron zataiła niepłodność, a druga strona o tym nie wiedziała, unieważnia się małżeństwo. Jest to dla mnie jasne i zrozumiałe. Małżeństo zostało rozwiązane na wniosek jednej ze stron.

I teraz uwaga: ktoś mi pewnie powie - NIE! to małżeństwo było nieważne od samego początku. Spytam: z powodu niepłodności czy z powodu jej zatajenia? Czyżby osoby niepłodne nie mogły wstępować w związki małżeńskie?

A jeśli to małżeństwo (gdzie strona niepłodna przyznała się do swej ułomności dopiero po ślubie) wcale nie ma zamiaru się rozwodzić, to co? Będzie stale żyć w związku "nieważnym od początku"?

 
 • milka śro, 16 mar 2005, 14:39:23
 • milka śro, 16 mar 2005, 15:58:31
Arletta Bolesta pią, 3 maj 2019, 15:47:46

Nie tak często spotykana przyczyna

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń