Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Oświadczenie redemptorystów nt. Radia Maryja

W związku z "aferą" związaną z Radiem Maryja, którą wywołał list Lecha Wałęsy, a także chcąc wyrazić swoje oficjalne zdanie, Zarząd Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wydał specjalne oświadczenie. Możemy w nim przeczytać m.in.: Agresja, z jaką raz po raz spotyka się działalność Radia, to nie tylko jeden z przejawów wojującej nietolerancji wobec tego, co jako chrześcijańskie nie odpowiada narzucanej polskiemu społeczeństwu przez środowiska liberalne tzw. poprawności politycznej.Oświadczenie Zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów dotyczące działalności Radia Maryja (na podstawie Katolickiej Agencji Informacyjnej):

Jako Zarząd Warszawskiej Prowincji Redemptorystów ze zdziwieniem obserwujemy rozwijaną w niektórych środkach masowego przekazu nieprzyjazną kampanię wobec Radia Maryja. Tego typu działania zmierzają do rozbicia środowiska ludzi wierzących i wyłączenia z publicznej dyskusji wokół kształtu życia społecznego w Polsce głosu obywateli, którzy "mają prawo i zarazem obowiązek poszukiwać prawdy, krzewić prawdy moralne dotyczące życia społecznego, sprawiedliwości, wolności, poszanowania życia oraz innych praw człowieka, i bronić ich dozwolonymi środkami" (Kongregacja Nauki Wiary, "Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym", Rzym 2002, p. 5).

Agresja, z jaką raz po raz spotyka się działalność Radia, to nie tylko jeden z przejawów wojującej nietolerancji wobec tego, co jako chrześcijańskie nie odpowiada narzucanej polskiemu społeczeństwu przez środowiska liberalne tzw. poprawności politycznej. Jako pełnoprawni obywatele naszego państwa dostrzegamy w tym także wyraźny zamach na polską demokrację, dążący do wyeliminowania z procesu jej budowania głosu pokrzywdzonych, ubogich i bezbronnych, którym Radio Maryja od początku swego istnienia służy jako ośrodek wsparcia duchowego i forum dialogu.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, pragniemy ułatwiać ludziom taką komunikację, która "winna dążyć do konstruktywnego dialogu, mającego na celu promowanie we wspólnocie chrześcijańskiej dobrze poinformowanej opinii publicznej, zdolnej do właściwego rozeznania faktów" (Jan Paweł II, List apostolski "Szybki rozwój", Rzym 2004, p. 12). Obywatele, pośród istniejącego pluralizmu myśli i poglądów, mają prawo do prawdy, ponieważ "w społeczeństwie, któremu nie ukazuje się wizji prawdy i które nie próbuje do niej dotrzeć, ograniczone zostają także wszelkie formy praktykowania prawdziwej wolności, przez co otwiera się droga do libertynizmu i indywidualizmu, ze szkodą dla dobra człowieka i całego społeczeństwa" (Kongregacja Nauki Wiary, "Nota doktrynalna", p. 6).

W tym kontekście, próbę wyciszenia naszej rozgłośni odbieramy jako pogwałcenie prawa i obowiązku Kościoła, w którego posłannictwie redemptoryści uczestniczą, do występowania w imieniu ubogich, gdyż "Kościół poczuwa się do obowiązku użyczenia z tą samą odwagą swego głosu tym, którzy głosu nie mają. Głos Kościoła jest zawsze ewangelicznym krzykiem w obronie ubogich tego świata, tych, którzy są zagrożeni, otoczeni pogardą, i których prawa ludzkie są gwałcone" (Jan Paweł II, List "Il recente concistoro", Rzym 1991). W realizację tej powinności Kościoła włączają się m.in. za pośrednictwem Radia Maryja redemptoryści, którzy zgodnie z Konstytucjami swego Zgromadzenia mają "obowiązek głoszenia Ewangelii otwarcie, solidaryzowania się z ubogimi i popierania ich fundamentalnych praw do sprawiedliwości i wolności, stosując środki, które byłyby zgodne z Ewangelią a zarazem skuteczne" ("Konstytucje Zgromadzenia Redemptorystów", n. 5).

Wobec pojawiających się w różnych środkach masowego przekazu prób dezinformowania opinii publicznej odnośnie zadań i podstaw prawnych, na mocy których istnieje i działa Radio Maryja, pragniemy przypomnieć, że:

1. Radio Maryja powołane zostało do istnienia przez Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i działa na podstawie koncesji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielonej w 1994 i 2001 roku. Zgodnie z koncesją, program Radia Maryja ma mieć charakter społeczno-religijny, co pozwala na realizację dzieła ewangelizacji poprzez przekazywanie treści religijnych i społecznej nauki Kościoła w formie katechez, modlitw i nabożeństw oraz programów publicystycznych. W swojej działalności kieruje się Statutem własnym, który nadaje Prowincjał, oraz przepisami polskiego prawa. Działalność rozgłośni reguluje Umowa dotycząca Radia Maryja z dnia 18 listopada 1994 r., zawarta pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Warszawską Prowincją Redemptorystów. W oparciu o wyżej wspomnianą umowę, pomiędzy Warszawską Prowincją Redemptorystów a większością polskich diecezji zawarte zostały szczegółowe umowy, które określają formy i sposoby działalności naszej rozgłośni na ich terenach.

2. Radio Maryja jest integralną częścią działalności ewangelizacyjnej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i jako takie podlega władzy Zarządu Prowincji. Do niego należy mianowanie i odwoływanie redemptorystów pracujących w Radiu. Na mocy decyzji Zarządu Prowincji dyrektorem rozgłośni jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Radio Maryja, które formalnie jest własnością Zgromadzenia Redemptorystów, nie istniałoby bez milionów słuchaczy w kraju i za granicą, z których wielu swoją modlitwą, cierpieniem i ofiarami materialnymi utrzymuje i wspiera jego działalność. Tym wszystkim, którzy wspomagają naszą misję, za wszelką pomoc, w tym także w szczególności za ostatnie wspierające nas wypowiedzi w środkach masowego przekazu oraz za kierowane do nas obficie słowa zapewniające o solidarności w odpieraniu ataków na nasze radio, z serca dziękujemy.

W klimacie Wielkiego Postu, który zaprasza nas do przemiany naszych serc i postaw, chcemy jeszcze bardziej wsłuchać się w głos Kościoła, który wskazuje, jak harmonijnie łączyć wyznawaną wiarę z codziennym postępowaniem. W życiu chrześcijan "nie może być dwóch równoległych nurtów: z jednej strony tak zwanego życia «duchowego» z jego własnymi wartościami i wymogami, z drugiej tak zwanego życia «świeckiego», obejmującego rodzinę, pracę, relacje społeczne, zaangażowanie polityczne i kulturalne. Latorośl wszczepiona w krzew winny, którym jest Chrystus, przynosi owoce w każdej sferze działalności i istnienia" (Jan Paweł II, Adhortacja "Christifideles laici", Rzym 1988, n. 59).

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadząc działalność za pośrednictwem środków audiowizualnych możemy popełniać błędy, jest to bowiem rzeczywistość wciąż nowa na naszym polskim terenie i dlatego dziękujemy za każdą życzliwą uwagę, a za potknięcia przepraszamy. W takim duchu chcielibyśmy nadal rozwijać i ulepszać naszą działalność, zmierzając ku tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, ale też nie możemy zapominać o tym, że ta nasza posługa napotykała, napotyka i będzie napotykać na liczne i czasem bardzo agresywne ataki. Taka jest ziemska rzeczywistość.

Niemniej jednak mamy nadzieję, że wszyscy, którym zależy na tym, aby w społeczeństwie polskim nie doszło do zepchnięcia chrześcijaństwa na margines, dołożą wszelkich starań, by zostały w nim zachowane najgłębsze fundamenty duchowe i kulturowe naszej cywilizacji.

W imieniu Zarządu Prowincji

O. Zdzisław Klafka CSsR, Prowincjał

Warszawa, 06.03.2005Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050307193127195

No trackback comments for this entry.
Oświadczenie redemptorystów nt. Radia Maryja | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Oświadczenie redemptorystów nt. Radia Maryja
zgryzolec wto, 8 mar 2005, 00:13:30
(...)zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadząc działalność za pośrednictwem środków audiowizualnych możemy popełniać błędy(...)     To fajnie, ze przynajmniej sa swiadomi. W koncu skrajnie antysemicka wypowiedz skierowana do mikrofonu jest wlasnie takim bledem audiowizualnym... Za grosz wstydu i pokory! Rydzyk oddawaj Maybacha, ja tez chce!!!

---
Debil nie wie że jest debil a mądry to wie

 
Oświadczenie redemptorystów nt. Radia Maryja
milka wto, 8 mar 2005, 09:54:50
on jezdzi maluchem a czasami uzywanymi autami z niemiec. a za wszystkie uzbierane pieniadze kupuje sprzet dla szpitali i sponsoruje hospicje.
 
Oświadczenie redemptorystów nt. Radia Maryja
Stanley śro, 9 mar 2005, 13:39:22
"Radio Maryja jest integralną częścią działalności ewangelizacyjnej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i jako takie podlega władzy Zarządu Prowincji."

:) A ja myślałem, że to jeden redemtorysta Rydzyk błądzi, a się okazuje, że Rydzyk tylko rozkazy Zarządu Prowincji wykonuje.... przykre [ale jak widać prawdziwe :-(]

---

pozdrowionka
Stanley
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń