Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Aborcja a spowiedź (proszę o pomoc)

Pytania i odpowiedzi

8 lat temu poddałam się aborcji. Była to decyzja nie przemyślana, podjęta pod wpływem emocji. Nie miałam oparcia ze strony męża, nic nie robił aby mnie odwieść od tej nie przemyślanej decyzji. Wiem, że brak warunków materialnych i bytowych, nieporozumienia z mężem nie tłumaczą tego co się stało. Dziś bardzo tego żałuję, żyję w poczuciu winy i nie mogę sobie tego wybaczyć. Mam dwoje dzieci 10,12 lat staram się wychowywać je w duchu chrześcijańskim, chodzę z nimi do kościoła, przypominam im o spowiedzi, codziennych modlitwach. Ja sama nie przyjęłam Komunii Św. od 8 lat. Nie mogłam już dłużej żyć z takim obciążeniem i postanowiłam po 4 latach wyspowiadać się w mojej parafii. Powiedziałam o moim ciężkim grzechu księdzu spowiednikowi. Ksiądz odmówił mi spowiedzi i powiedział, że mam udać się do specjalnego spowiednika, który spowiada w Kościele bydgoskiej Fary. Nie udałam tam się jednak, ponieważ nie wiem jak pytać się o tego spowiednika, czy wszystkim mam mówić wprost o moim grzechu, zanim zostanę skierowana do upoważnionego spowiednika. Bardzo proszę o jakąś wskazówkę.Żałuję za swój ciężki grzech, obciąża on moją psychikę, chciałabym dostać rozgrzeszenie, oczyścić się z tego grzechu, chciałabym żeby mi Bóg przebaczył i przyjął powrotem do swojej społeczności, pragnę ponownie przyjąć Komunię Św. i być dobrym przykładem dla moich dzieci, które dziś pytają mnie i nie uzyskują odpowiedzi  dlaczego nie przyjmuję Komunii Św. Proszę o podzielenie się ze mną spostrzeżeniem czy jest dla mnie jakakolwiek nadzieja na to, że zostanę rozgrzeszona i będę mogła tak jak kiedyś przyjąć Komunię Św. , czy jestem już na wieki potępiona?

Przede wszystkim proszę zadzwonić do fary i spytać się kiedy ksiądz upoważniony do uwalniania z cenzur zastrzezonych biskupowi spowiada tzn. ma dyżur. Telefon do bydgoskiej Fary to: (52) 322-45-86. Wówczas będzie mogła Pani udać się już w konkretnym terminie do jednego księdza, nikomu się po drodze nie tłumacząc.

W Pani przypadku występuje coś więcej niż nadzieja kwestia nadziei. Na podstawie Pani listu mogę przypuszczać, że powinna mieć Pani 100 % pewność odpuszczenia tego grzechu tym bardziej że są ku temu racje jak widać (żal za popełniony grzech). Na pewno nie jest Pani "na wieki potępiona" bowiem jakikolwiek grzech, nawet największy,  jest jak "ziarnko piasku w oceanie Bożego miłosierdzia" (H. Sienkiewicz) i nie ma żadnego problemu żeby po pojednaniu mogła Pani przystąpić do Stołu Eucharystycznego.

o. Sebastian Bielski, franciszkaninOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050314121931909

No trackback comments for this entry.
Aborcja a spowiedź (proszę o pomoc) | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
verbadocent pon, 14 mar 2005, 21:25:01
Odwagi! Będzie dobrze!

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
milka wto, 15 mar 2005, 08:02:55

verbadocencie, fajnie!

a gdize sa ci wszystkie potepiciele? oskarzacze? wysylacze do piekla? ktorze potrafia doprowadzic czlowieka do lez i zniszczyc!

 
dysydent wto, 15 mar 2005, 08:58:11
proponuję zwrócić się w tej sprawie do samego Stwórcy (czy je się nie wymądrzam??!); on z pewnością wie, jak wygląda ta trudna i przykra sytuacja

---
heil Schindler!!
 
verbadocent wto, 15 mar 2005, 09:34:05

Jeden, święty, powszechy i apostolski Kościół, którego jestem wiernym:

- naucza, że trzeba wybaczać, tak jak to robi nasz Mistrz i Pan, vide  Ewangelia wg św.Jana rozdział 8, 1-11;

- naucza także, że istnieje piekło ale nie wypowiada się wogóle na temat tego, czy jest w nim ktokolwiek (proszę nie mylić wypowiedzi niektórych wiernych i kapłanów mojego Kościoła z jego Magisterium).

A gdzie oni są, ci wszyscy potępiciele? To ich sprawa, ale nie życzę im aby z pozycji potępicieli nie spadli któregoś dnia do roli potępionych.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
 • milka wto, 15 mar 2005, 11:34:28
verbadocent wto, 15 mar 2005, 11:40:09
Muszę przyznać, że zaimponowała mi wypowiedź o.Bielskiego. Krótka, zwięzła, kompetentna, bez zbędnego moralizatorstwa, pokazująca drogę jak wyjść z  sytuacji. Kobieta ma problem i my, chrześcijanie musimy jej pomóc. Każdy niech robi swoje: o.Bielski kompetentna rada, ja otucha, inny modlitwa. W takim czymś zasadza się idea Kościoła, Ciała Mistycznego Naszego Pana.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
gosc pon, 4 kwi 2005, 16:56:33

Ciężko to przyznać, ale mam podobny problem, od dawna chcę się wyspowiadać ale nie mam pojęcia gdzie się z tym zwrócić, jak pytać o odpowiedniego spowiednika. Mieszkam w Warszawie i myślę, że na pewno kogos takiego można tu znaleźć, jednak strach i wstyd sprawia że nie moge się tak po prostu spytać pierwszego lepszego księdza o to.

 
gosc sob, 9 kwi 2005, 13:15:32
Czy zażycie "pigułki po" jest traktowane na równi z aborcją  i czy rowniez wymaga "specjalnej" spowiedzi. Jak to jest, gdy nie wiedziało się w momencie zażycia o jej wczesno-poronnym działaniu? Bardzo proszę o odpowiedź
 
Bonifacy pon, 2 maj 2005, 20:59:43
Uprawnienia do rozgrzeszania z ekskomuniki za grzech aborcji są znacznie szersze:

Przypomina się, że celem ujednolicenia na terenie całej Polski uprawnień do rozgrzeszania z ekskomuniki latae sententiae, w którą wpadają dopuszczający się przestępstwa przerwania ciąży, stosownie do normy kan. 1398, Konferencja Episkopatu na sesji Biskupów Diecezjalnych, określiła kapłanów, którzy jako spowiednicy z dniem 23 kwietnia 1984 r. otrzymują jurysdykcję od swojego Biskupa Diecezjalnego do zwalniania z w/w. ekskomuniki:
1. Księża Dziekani i Wicedziekani,
2. Proboszczowie i administratorzy parafii,
3. Wszyscy kapłani spowiadający w kościele katedralnym oraz w sanktuariach określonych przez Biskupa Diecezjalnego,
4. Przełożeni Wyżsi i przełożeni Domów kleryckich instytutów życia konsekrowanego oraz kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego,
5. Wszyscy spowiednicy:
a) W czasie Komunii Wielkanocnej, Misji i Rekolekcji,
b) W czasie kanonicznych wizytacji biskupich i odpustów parafialnych,
c) Z okazji spowiedzi narzeczonych, żołnierzy i więźniów,
d) Z okazji spowiedzi w szpitalach i chorych, którzy nie wychodzą z mieszkania oraz kobiet ciężarnych,
e) Z okazji spowiedzi generalnych przynajmniej z okresu jednego roku.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń