Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unieważnienie małżeństwa - czy wiek może być przyczyną?

Pytania i odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam pewien problem i jest to sprawa dla mnie bardzo ważna. Już od prawie roku spotykam się z pewnym chłopakiem. Jest to dobry człowiek, wspaniale się rozumiemy. Problem w tym że on wstąpił już raz w związek małżeński i niestety był to ślub kościelny. Jestem osobą wierzącą i nie wyobrażam sobie życia bez Boga, bez sakramentów. Wiem że nie potrafiłabym, dlatego moją jedyną nadzieją jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Z tego co nam powiedziano w Sądzie Metropolitarnym są szanse bo było to małżeństwo zawarte w młodym wieku (obydwoje mieli po 19 lat) i pod presją rodziny (ciąża). Była żona mojego chłopaka (bo po niecałych trzech latach się rozwiedli) nie potrafiła wywiązywać się z obowiązków. Zaniedbywała dziecko, potem doszły jeszcze zdrady. Małżeństwo traktowała jak zabawę. Bardzo proszę o wyrażenie opinii na ten temat, jakie są szanse na uznanie tego związku za nieważnie zawarty, jak długo trwa taka sprawa, co powinniśmy zrobić, od czego zacząć. Jest jeszcze jeden problem: ta kobieta mieszka ze swoim nowym "partnerem" kilkaset kilometrów od naszego miasta i najprawdopodobniej nie będzie miała ani chęci ani możliwości przyjazdu na rozprawy. Czy jej obecność jest konieczna? Boimy się że będzie chciała złośliwie pokrzyżować nam plany. Jak możemy sobie poradzić z tym problemem? Jest jeszcze jedna sprawa: finanse. Nie ukrywam że boimy się kosztów związanych z całą sprawą, boimy się że nie będzie nas stać i wszystko przepadnie. Ile kosztować nas będzie odpowiedni adwokat (i gdzie go szukać?) ile rozprawy? Czy jest jakaś możliwość obniżenia tych kosztów? Czy nie jest to trochę niesprawiedliwe że osoba uboga nie może pozwolić sobie na "luksus" powrotu do Boga, do sakramentów?

Ania 24 lata

Proces o nieważność małżeństwa uzależniony jest od przesłanek prawno-kanonicznych. Spełnienie jednej z nich przez jedną lub obie strony daje podstawy uzyskania pozytywnego wyroku Trybunału Kościelnego. Obecnie niedojrzałość emocjonalna stron jest jednym z najczęstszych tytułów nieważność. Należy gdy chodzi o niezdolność dokładnie przeanalizować biografię danych osób i określić stopień dojrzałości. Sama przesłanka młodego wieku, bez konkretnego uzasadnienia nie wystarcza. Gdyż można wysnuć zasadę, że wiek nie wyznacza emocjonalnej granicy dojrzałości, a jest tylko "umownym "terminem. Stąd osoby bardzo młode mogą cieszyć się dojrzałością a np. osoby znacznie posunięte w latach nie.
Natomiast co do ewentualnej presji to należy określić jej rozmiar, czy to była presja, od której dałoby się uwolnić, gdyby by opór stron, czy też była ona(presja), tak wielka, że osoba nie widziała innego wyjścia, jak tylko zawrzeć małżeństwo. Ponadto należy określić za pomocą jakich środków był ten przymus stosowany, czy to była tylko słowa, czy też za pomocą np. siły fizycznej. Obecność strony pozwanej jest ważna, choć to tylko od niej będzie zależeć czy będzie uczestniczyć w procesie. W przypadku braku zainteresowania, mimo wezwań Trybunału oraz określenia stopnia niestawienności w Sądzie, przewodniczący składu może wydać dekret niestawiennictwa pozwanego.
Co do adwokatów, to prawo kanoniczce nie przyjmuje przymusu adwokackiego, w tych sprawach, ale konsultacje z prawnikiem przynajmniej na początku z pewnością wyjaśniłaby wiele zawiłych kwestii. Prawo przewiduje możliwość zwolnienia z kosztów procesowych, całkowicie lub częściowo je umarzając.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050318082755558

No trackback comments for this entry.
Unieważnienie małżeństwa - czy wiek może być przyczyną? | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc wto, 22 mar 2005, 16:09:03

A czy w owym Trybunale nie ma darmowych porad? W naszym sądzie są. Za darmo i fachowe.

---
"Albowiem nie ma potęgi ponad Kościół. Kościół nadzieją twoją, Kościół zbawieniem twoim, Kościół ucieczką twoją..." (św.Jan Chryzostom)

 
 • dawi wto, 22 mar 2005, 17:57:09

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń