Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jan Kobylański - gdzie leży prawda?

Urugwajski milioner Jan Kobylański, sfałszował zaświadczenie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, że był więźniem obozów koncentracyjnych - twierdzi "Gazeta Wyborcza". Wcześniej media podały, że w czasie okupacji wydał Niemcom żydowską rodzinę a potem prawdopodobnie był radzieckim agentem. Jan Kobylański jest jednym z największych sponsorów Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk uważa iż rewelacje na temat mieszkajacego w Urugwaju milionera są kolejną próbą walki z rozgłośnią.

Według "Gazety Wyborczej" Kobylański posługuje się w kontaktach z mediami kopią zaświadczenia rzekomo wydanego przez MCK. Dokument potwierdza, że Jan Kobylański, syn Stanisława, urodzony 21 lipca 1923 r. w Równem, był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Podane są też numery obozowe i dokładne daty transportów. Wszystko pozornie się zgadza. Jednak w zasobach muzeum Auschwitz to samo zaświadczenie różni się od kopii dwoma istotnymi szczegółami. Dokument dotyczy nie Jana, a Janusza Kobylańskiego, syna Stanisława, który również urodził się w Równem 21 czerwca, ale w 1919 r.

Zdaniem dyrekcji muzeum w Oświęcimiu jedno z pism jest podróbką, bo wszystko wskazuje na to, że Jan i Janusz Kobylański to nie ta sama osoba. Ustalono bowiem, że w szczątkowo zachowanym spisie więźniów obozu Gusen figuruje Janusz Kobylański, student medycyny, urodzony w 1919 r., natomiast polski milioner z Urugwaju urodził się cztery lata później i w żadnej podawanej przez siebie biografii nie wspomina o studiach medycznych.

Tymczasem Prezes IPN Leon Kieres swierdził, że są solidne podstawy wniosku o ekstradycję Jana Kobylańskiego w związku z oskarżeniami o wydanie hitlerowcom na pewną śmierć żydowskiej rodziny. Według dokumentów Jan Kobylański miał się tego dopuścić wraz z ojcem Stanisławem. Śledztwo w tej sprawie przestało być prowadzone po ucieczce Kobylańskiego do Ameryki Południowej. Prowadzący dziś śledztwo przedstawiciele IPN że zamknięcie sprawy ma związek z faktem iż Kobylański był radzieckim agentem. W 55 roku prokuratura umorzyła bowiem postępowanie w związku z zaginięciem akt. Prof. Witold Kulesza, szef pionu śledczego IPN, powiedział, że to jedyny przypadek zaginięcia dokumentów w takiej sprawie.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, określił rewelacje dotyczące Jana Kobylańskiego mianem kłamstwa i atakiem na samą rozgłośnię.

Na podstawie materiałów: Forum Żydzi-Polacy-ChrześcijanieOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050324232232771

No trackback comments for this entry.
Jan Kobylański - gdzie leży prawda? | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
gaetta pią, 25 mar 2005, 10:17:33
No więc o czyją ekstradycję poproszą, bo oskarżenie z 1947 roku, jak twierdzi "Rzeczpospolita", mówi o JANUSZU Kobylańskim. Coś się w ogóle trzyma kupy w tej historii? Czy trzeba po prostu znaleźć na człowieka jakieś kwity, bo popiera newygodne Radio Maryja? To drugie, mówi to bez ogródek Rokita:"Pan Kobylański robił od dawna wrażenie na innych ludziach hochsztaplera (...)Zmartwił mnie trochę dzisiaj pan minister Kalwas mówiąc ,że na razie w materiałach IPNu nie widzi wystarczających przesłanek do tego aby sformułować poważny wniosek o ekstradycje, no ale wierzę w profesora Kuleszę,że on jednak - jeżeli informacja o tych denuncjacjach Żydów i o szpiegostwie na rzecz Rosji jest rzczywiscie prawdziwa , no to wierze w to,że profesor Kulesza znajdzie na tyle odpowiednia dokumentacje , ażeby przekonać władze Urugwaju do wydania tego nikczemnika polskiemu sądowi. Byłoby strasznie pouczające gdyby on stanął przed polskim sądem . " Żenada - to wystarczy teraz, że ktoś wygląda na hochsztaplera, a resztę się dorobi. A wydawało się,że teorie Lambrosa to już przeżytek.

---
Anna

 
 • milka pią, 25 mar 2005, 10:41:08
 • gaetta pią, 25 mar 2005, 11:10:36
 • milka pią, 25 mar 2005, 11:29:13
 • gaetta pią, 25 mar 2005, 14:12:42
 • milka pią, 25 mar 2005, 15:32:04
paweldom pią, 25 mar 2005, 14:26:17

Jankowski - wykonano

Moskal - wykonano

Kobylański - na ukończeniu

Radio Maryja - ciągle pracujemy

"Jedyną przesłanką, że p. Kobylański wydał rodzinę Szenkerów, jest to, że jedna świadkini powiedziała, że w rękach gestapowca widziała papiery przypominające notatki, które robił p. Kobylański. [...] Dlaczego jednak p. Kobylański zamiast podać Niemcom adres, miałby dawać im spisane przez siebie notatki, które byłyby dowodem przeciwko Niemu - nie mam pojęcia. Nikt normalny by tego nie zrobił. [...] P. Morawski uprawia "szczucie na spekulanta" według metody doskonale mi znanej z czasów stalinowskich. [...] umarł Edward Moskal. Śp. Moskal nie był lubiany przez "salon" krakowsko-warszawski - a zwłaszcza, (jakby powiedział najlepszy polski publicysta, p. Stanisław Michalkiewicz) przez "szlachtę jerozolimską". [...]Wiadomo też, że p. Kobylański chciał połączenia Polonii obydwu Ameryk - i zajęcia miejsca śp. Moskala. Więc ktoś, wiedząc już, że Edward Moskal za kilka dni zapewne opuści ziemski padół, postanowił skompromitować osobę pretendującą do schedy po Nim. I tyle.
I "postępowa" część prasy polonijnej zamieści zapewne na I stronie: "Prasa polska podaje niezbite fakty dowodzące ponad wszelką wątpliwość, że Jan Kobylański..."
A po wyborach przeprosi... Małym druczkiem - na VII kolumnie u dołu..." (frag. za Mroczne strony "Rzeczpospolitej" - Janusz Korwin-Mikke)

 

 
gosc pią, 8 kwi 2005, 11:37:21
Ta cała Gazeta Wyborcza to przecież "gadzinówka" - nazwa znana powszechnie. Prymitywna, wręcz groteskowa w swej przewrotności i hipokryzji. Szczekaczka ubeckich kapusiów, trybuna intelektualistów stalinowskiego chowu, z patologicznych rodzin. Kto to czyta ?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń