Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła

Tegoroczne rozważania na Drogę Krzyżową w rzymskim Colosseum przygotował prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger. Rozważania przy poszczególnych stacjach zwierają między innymi mocne słowa skierowanie do Kościoła i jego pasterzy.

Myślą przewodnią całej Drogi Krzyżowej jest fragment Ewangelii świętego Jana "jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity" - interpretacja jaką sam jezus nadał swojej męce, wskazująca raczej na misterium odkupienia niż na cierpienie samo w sobie.

Podczas kolejnych rozważań przy poszczególnych stacjach kard. Ratzinger skupia się na potrzebie nawrócenia, odwrócenia się od grzechu będącego udziałem ludzkiej natury. Mówi też o grzechu Kościoła i ludzi Kościoła. W rozważaniu IX stacji - trzeciego upadku Chrystusa refekt Kongregacji Nauki Wiary pisze między innymi: "Czy jednak nie powinniśmy myśleć także o tym ile Chrystus musiał wycierpieć w swoim Kościele? Ileż razy nadużywa się sakramentu Jego obecności, w jaką pustkę i złość serca tak często on wchodzi! Ileż razy sprawujemy go tylko my sami, nie biorąc Go nawet pod uwagę! Ileż razy Jego słowo jest przekręcane i nadużywane! Jakże mało wiary jest w tylu teoriach, ileż pustosłowia! Ile brudu jest w Kościele i to właśnie wśród tych, którzy poprzez kapłaństwo powinni należeć całkowicie do Niego! Ileż pychy i samouwielbienia! Jakże mało cenimy sakrament pojednania, w którym On oczekuje by nas podnieść z naszych upadków! ".

W modlitwie przy tej samej stacji kardynał prosi by Jezus wciąż zbawiał i uświęcał swój Kosciół - "Panie, tak często Twój Kościół wydaje się nam tonącym okrętem, łodzią, która ze wszystkich stron nabiera wody. Także na Twoich łanach widzimy więcej kąkolu niż zboża. Przeraża nas brud szaty i oblicza Twego Kościoła. Ale to my sami go zbrukaliśmy! To właśnie my zdradzamy Cię za każdym razem, po wszystkich wielkich słowach i szumnych gestach. Zmiłuj się nad Twoim Kościołem: także w jego wnętrzu, Adam upada ciągle na nowo. Naszym upadkiem powalamy Cię na ziemię. A Szatan ze śmiechem szydzi, mając nadzieję, że nie dasz już rady podnieść się z tego upadku. Liczy, że powalony upadkiem Twego Kościoła, pozostaniesz na ziemi, pokonany. Ty jednak powstaniesz. Powstałeś, zmartwychwstałeś i możesz dźwignąć także nas. Zbawiaj i uświęcaj Twój Kościół. Zbawiaj i uświęcaj nas wszystkich." - woła kardynał Ratzinger.

Radio Vaticana: tekst wszystkich rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w ClosseumOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050325200527260

No trackback comments for this entry.
Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń