Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła

Tegoroczne rozważania na Drogę Krzyżową w rzymskim Colosseum przygotował prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger. Rozważania przy poszczególnych stacjach zwierają między innymi mocne słowa skierowanie do Kościoła i jego pasterzy.

Myślą przewodnią całej Drogi Krzyżowej jest fragment Ewangelii świętego Jana "jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity" - interpretacja jaką sam jezus nadał swojej męce, wskazująca raczej na misterium odkupienia niż na cierpienie samo w sobie.

Podczas kolejnych rozważań przy poszczególnych stacjach kard. Ratzinger skupia się na potrzebie nawrócenia, odwrócenia się od grzechu będącego udziałem ludzkiej natury. Mówi też o grzechu Kościoła i ludzi Kościoła. W rozważaniu IX stacji - trzeciego upadku Chrystusa refekt Kongregacji Nauki Wiary pisze między innymi: "Czy jednak nie powinniśmy myśleć także o tym ile Chrystus musiał wycierpieć w swoim Kościele? Ileż razy nadużywa się sakramentu Jego obecności, w jaką pustkę i złość serca tak często on wchodzi! Ileż razy sprawujemy go tylko my sami, nie biorąc Go nawet pod uwagę! Ileż razy Jego słowo jest przekręcane i nadużywane! Jakże mało wiary jest w tylu teoriach, ileż pustosłowia! Ile brudu jest w Kościele i to właśnie wśród tych, którzy poprzez kapłaństwo powinni należeć całkowicie do Niego! Ileż pychy i samouwielbienia! Jakże mało cenimy sakrament pojednania, w którym On oczekuje by nas podnieść z naszych upadków! ".

W modlitwie przy tej samej stacji kardynał prosi by Jezus wciąż zbawiał i uświęcał swój Kosciół - "Panie, tak często Twój Kościół wydaje się nam tonącym okrętem, łodzią, która ze wszystkich stron nabiera wody. Także na Twoich łanach widzimy więcej kąkolu niż zboża. Przeraża nas brud szaty i oblicza Twego Kościoła. Ale to my sami go zbrukaliśmy! To właśnie my zdradzamy Cię za każdym razem, po wszystkich wielkich słowach i szumnych gestach. Zmiłuj się nad Twoim Kościołem: także w jego wnętrzu, Adam upada ciągle na nowo. Naszym upadkiem powalamy Cię na ziemię. A Szatan ze śmiechem szydzi, mając nadzieję, że nie dasz już rady podnieść się z tego upadku. Liczy, że powalony upadkiem Twego Kościoła, pozostaniesz na ziemi, pokonany. Ty jednak powstaniesz. Powstałeś, zmartwychwstałeś i możesz dźwignąć także nas. Zbawiaj i uświęcaj Twój Kościół. Zbawiaj i uświęcaj nas wszystkich." - woła kardynał Ratzinger.

Radio Vaticana: tekst wszystkich rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w ClosseumOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050325200527260

No trackback comments for this entry.
Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń