Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konklawe za około 20 dni

Zgodnie z Konstytucją Apostolską "Universi Dominici Gregis" około 17 kwietnia (najpóźniej 21 kwietnia)  powinno rozpocząć się ogólne zgromadzenie kardynałów (konklawe) w celu wybrania nowego Biskupa Kościoła Rzymskiego. W konklawe ma zasiąść 117 kardynałów, z których 3 zostało mianowanych przez Pawła VI, zaś 114 przez Jana Pawła II.

Wielu kardynałów wezwanych przez kardynała Josepha Ratzingera już przybyło do Rzymu. W głosowaniu nie mogą brać udziału ci kardynałowie, którzy w dniu rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej ukończyli 80 lat, jednakże mogą oni uczestniczyć w zebraniach przygotowawczych.

W godzinach rannych, w dniu rozpoczynającym konklawe kardynałowie elektorzy zbiorą się w Bazylice św. Piotra w Watykanie by uczestniczyć w uroczystej mszy św. Po południu zaś kardynałowie przejdą w uroczystej procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie za zamkniętymi drzwiami odbędzie się konklawe.

Aby zapewnić tajność i swobodny przebieg konklawe również wszystkie miejsca przeznaczone na celebracje liturgiczne powinny być zamknięte dla osób nieupoważnionych. Nad prawidłowym przebiegiem konklawe czuwa Kardynał Kamerling i trzej Kardynałowie Asystenci.

Procedura głosowania przebiegać powinna w trzech fazach: poprzez przygotowanie i rozdzielenie kart do głosowania; wylosowanie spośród zebranych elektorów osób, które w czasie głosowania będą pełnić pomocniczą rolę: trzech skrutatorów, przeprowadzających głosowanie i liczących głosy, i trzech rewizorów czuwających nad poprawnością głosowania; a na końcu odbędzie się liczenie głosów oraz spalenie kart.

Podczas konklawe kardynałów obowiązuje klauzura, a więc odcięcie od kontaktów ze światem zewnętrznym (brak dostępu do prasy, radia, telewizji, telefonu). Głosowanie jest anonimowe. Elektor po wypełnieniu karty zgina ją na czworo i wrzuca do urny.  O wyborze Biskupa Kościoła Rzymskiego decyduje zdobycie 2/3 głosów. W przypadku, gdyby liczba obecnych Kardynałów nie mogła być podzielona na trzy równe części, do ważności wyboru Papieża jest wymagany jeden głos więcej.

Jeśli po upływie trzech dni głosowanie nie zostanie rozstrzygnięte, wybory zostają zawieszone na maksymalnie jeden dzień, który elektorzy powinni spędzić na modlitwie, rozmowach i medytacji, po czym odbywają się kolejne trzy serie głosowań. Jeśli zaś i one nie odniosą skutku Kardynałowie elektorzy zostaną poproszeni przez Kardynała Kamerlinga o wyrażenie opinii co do sposobu działania - można będzie albo wynrać papieża absolutną większość głosów, albo poprzez głosowanie tylko na dwa imiona, które w bezpośrednio poprzedzającym głosowaniu otrzymały najwięcej głosów (przy czym i w tym przypadku papieżam zostanie ten, który uzyska większość absolutną). W kolejnym głosowaniu zastosowany będzie sposób, jaki ustali większość absolutna kardynałów.

W tegorocznym konklawe zasiądzie: 20 kardynałów z Włoch, 11 kardynałów amerykańskich, 6 z Niemiec, 6 z Hiszpanii; 3 z Polski (kard. Józef Glemp, kard. Zenon Grocholewski; kard. Franciszek Macharski) i pojedynczy kardynałowie z innych krajów.

Więcej informacji na temat konklaweOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050404214124578

No trackback comments for this entry.
Konklawe za około 20 dni | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc pon, 4 kwi 2005, 23:45:48

Owi trzej Kardynałowie kreowani przez Pawła VI to:

J.Em.Ks. Joseph Kard. Ratzinger

J.Em.Ks. William Wakefield Kard. Baum

J.Em.Ks. Jaime Lachica Kard. Sin

---
"Albowiem nie ma potęgi ponad Kościół. Kościół nadzieją twoją, Kościół zbawieniem twoim, Kościół ucieczką twoją..." (św.Jan Chryzostom)

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń