Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ważne małżeństwo?

Pytania i odpowiedziPoszukuję porady, czy mam szansę na unieważnienie małżeństwa? Jestem po rozwodzie od ponad 3 lat, przed ślubem żona zataiła fakt dwukrotnego usunięcia ciąży, nie ze mną. Wychowywała się w rodzinie niewierzącej, więc chrzest przjęła w pilnym trybie na dwa tygodnie przed ślubem. W życiu codziennym nie występowały więzi rodzinne, było zaniedbanie dzieci, praktyk chrześcijańskich, mnie, brak zgody w dążeniu do wspólnych celów, ich nie było... Z czasem zanikało również pożycie fizyczne. Pomimo moich propozycji na rozwiązanie naszych problemów z jej strony zapadła decyzja o rozwodzie a dzieci pozostały i mieszkają ze mną. W świetle późniejszych zdarzeń wielce prawdobodobne jest, że już w tym czasie była ponownie w ciąży, z kimś innym. Proszę o poradę, czy i w którym kierunku powinienem kierować swoje sprawy?

Na podstawie przedstawionego opisu sytuacji wnioskuję, że można oprzeć sie o kanon 1095 n 3 (Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy: z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich), po stronie kobiety. Choć oczywiście nalezy bardzo dokładnie przeanalizować sposób wychowania tej pani, jej poglądów na małżenstwo.

Ważną informację zawierają stwierdzenia "W życiu codziennym nie występowały więzi rodzinne, zaniedbanie dzieci, praktyk chrześcijańskich, mnie, brak zgody w dążeniu do wspólnych celów, ich nie było... Z czasem zanikało również pożycie fizyczne", co ewidentnie świadczy o brak dojrzałości tej osoby,z pewnością egoistycznym traktowaniu miłości itp. Natomiast co do faktu usunięcia ciązy, to  należy rozpatrywac ją w dwóch przypadkach.

1) jeżeli Pan zakłada i głosił publicznie, że nigdy nie ożeniłby sie pan z kobietą, ktora dopuściła się aboracji, to wówczas moza oprzeć się jako podstawie prawnej  1097 par 2, (Błąd co do przymiotu osoby, chociażby był przyczyną zawarcia małżeństwa, nie powoduje nieważności małżeństwa, chyba że przymiot ten był bezpośrednio i zasadniczo zamierzony.)

2)oraz jesli Pan o dokonaniu tego akt nie wiedziła, a żona celowo to ukryła, by zawrzeć małżenstwo,to równiez można sugerować się kan.1098 (Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.)

Niewątpliwie jednak nalezy cała ta sytuację dokładnie zgłębić.Dlatego też potrzebne są w tej sprawie, jak i w kazej innej indywidualne konsultacje z kanonistą.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050407094948912

No trackback comments for this entry.
Ważne małżeństwo? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ważne małżeństwo?
gosc sob, 9 kwi 2005, 13:56:57

Zalecam aby z tym problemem udać się do Sądu Duchownego w swojej diecezji i tam sumiennie przedstawić sprawę związaną z kojarzeniem małżeństwa oraz ewentualnym wprowadzeniem w błąd lub niezdolnością psychiczną małżonki do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich.

Należy ufać, że można a nawet należy starać się o stwierdzenie nieważności tego zwiazku, który de facto nigdy nie wystąpił.

Jeśli chcesz to mogę pomóc Ci w napisaniu pozwu skierowanego do Sądu w tej sprawie.

Powodzenia.

 
Ważne małżeństwo?
megi sob, 16 kwi 2005, 12:56:44
Piotrze, przede wszystkim nie załamuj się. Jeśli chodzi o twój proces, myślę, że to twoja żona była niezdolna z przyczyn natury psychicznej do małżeństwa. Możesz to udowodnić, tym bardziej, jeśli masz takie informacje na temat jej niemoralnego prowadzenia się. Jeśli nawet małżeństwo zostanie uznane za nieważne, twoja żona nie będzie mogła ponownie zawrzeć ślubu kościelnego (jeśli udowodnisz, jej niezdolność psychiczną). Moja rada zainteresuj się procesem, nie pozwól by taka baba robiła z ciebie wariata. Masz przewagę jeśli dzieci są przy tobie. Pozdrawiam 
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń