Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Niemcy czekają na lepszego papieża

Niemcy żegnają tego, który zmienił świat, ale mają nadzieję, że następca będzie bardziej otwarty na reformy –  tak reakcje naszego zachodniego sąsiada na śmierć papieża podsumowuje francuski dziennik Le Monde.Kościoły niemieckie były w niedzielę 3 kwietnia pełne wiernych, ale nie należy zapominać, że Kościół niemiecki był jednym z tych, które najbardziej krytykowały pontyfikat Jana Pawła II – pisze francuska gazeta. Wielu niemieckich wiernych uważało nauczanie papieża za zbyt surowe. Jego wizyty w Niemczech w roku 1987 i 1996 budziły ostre sprzeciwy, a w 1989 roku 160 teologów niemieckich potępiło „rzymski centralizm”. Le Monde przypomina zatarg z Watykanem Hansa Kuenga i Eugena Drewermanna, a także sprawę zakazu angażowania się Kościoła Katolickiego Niemczech w prowadzenie centrów doradczych dla kobiet chcących dokonać aborcji. (wizyta w takim ośrodku jest w Niemczech wymagana dla legalnego wykonania zabiegu).

Francuzi cytują również wypowiedź przewodniczącego Komitetu Centralnego Niemieckich Katolików Hansa Joachima Meyera dla berlińskiego Tagesspiegla. Meyer uznał, co prawda, zasługi papieża m.in. dla upadku muru berlińskiego i dla dialogu ekumenicznego, ale jednocześnie oświadczył: „jest oczywiste, że reformy zostały zablokowane, i nie tylko świeccy Kościoła niemieckiego tak to postrzegają. Mam nadzieję, że zrozumie to następny papież.”

Organizacje katolików świeckich KirchenVolksbewegung et Wir sind Kirche (Jesteśmy Kościołem) respektując osobowość i pobożność papieża potępiły w ostatnią niedzielę jego „błędne decyzje”, krytykując autorytarną strukturę Kościoła, zakaz święcenia kobiet, nakaz celibatu dla księży, zakaz prezerwatyw, potępienie homoseksualnych związków, stanowisko Kościoła wobec aborcji i zbyt późną reakcję na pedofilskie afery w Kościele, a także zakaz interkomunii z protestantami.

Wolfgang Huber, Przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech wyraził nadzieję, że nowy papież pozwoli księżom katolickim i protestanckim pastorom wspólnie upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Chrystusa – dla katolików Eucharystię.

Filozof niemiecki Peter Sloterdijk w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung nazwał Jana Pawła II „człowiekiem kontrreformacji”, który wpisuje się w przełom XVI i XVII, a nie XX i XXI wieku. Wiara stała się za jego sprawą formą gry teatralnej, a w kościołach absolutystycznego katolicyzmu narodziła się „społeczność nowoczesnego spektaklu.”

Oryginał tekstu w Le MondeOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050407152755994

No trackback comments for this entry.
Niemcy czekają na lepszego papieża | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub czw, 7 kwi 2005, 17:11:11
Jak zwykle liberały chcą robic co popadnie (robta co chceta) i jeszcze z blogoslawienstwem Watykanu....hipokryci...

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 
Dziego czw, 7 kwi 2005, 19:08:13
I to mówią "katolicy"?? Niech sobie zrobią rachunek sumienia i porównają z nauką Kościoła, a potem niech się zastanowią, co można zmieniać, a co jest stałe. Wydaje mi się, że jedynym celem takich wypowiedzi i działań jest rozwalenie Kościoła od "środka". Celowo użyłam "", bo ktoś kto nie zgadza się z podstawowymi założeniami jakiejkolwiek organizacji, a do niej "należy", należy do niej jedynie z nazwy, ale swoją postawą zaprzecza takiej przynależności.

Najprościej zawsze wyjaśnić to na podstawie aborcji: Kościół jest przeciw, bo wypływa to dosłownie z Bożych Przykazań. Jeżeli ktoś chce, aby Kościół stał się bardziej "postępowy" i zgodził się na zabijanie niewinnych w imię nowoczesności, to może niech od razu idzie na samą górę i każe Bogu zmienić swoje nakazy, niech Jemu wytłumaczy, że to przecież XXI wiek, a Kościół się wtedy dostosuje. Tylko że Bóg nie po to dał nam 10 przykazań, żeby je zmieniać, gdy tylko się nam któreś nie spodoba.
 
 • gosc sob, 9 kwi 2005, 17:39:38
gosc pią, 8 kwi 2005, 21:13:14
nie wiem skąd sie bierze pogląd, iż Kościół powinien dostosowywać się do "postępu" moralno - obyczajowego świata, co Kościół będzie musiał zaakceptować za następne 100 lat aby nie narażac się na krytkę "liberałów"?
 
montsegur sob, 9 kwi 2005, 03:21:31

Nie wiem, skad sie bierze poglad, ze kosciol w ogole nie powinien sie zmieniac ani reformowac. No i od kiedy postepowosc jest "hipokryzja"?

Cheers!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń