Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ceremonia pogrzebu papieża

Jutro rano, zanim ciało Jana Pawła II spocznie w podziemiach bazyliki św. Piotra, zostanie zamknięte w trumnie razem z przedmiotami określonymi w protokole watykańskim – będzie to czerwona szata, metalowy pojemnik zawierający spisaną biografię papieża, woreczek medali.Rytuały pogrzebowe rozpoczęły się tak naprawdę już w momencie, kiedy ciało papieża wystawione zostało w Pałacu Apostolskim, a zakończą się jutro, kiedy ciało papieża w trzech trumnach zostanie złożone do ziemi w miejscu, gdzie był grobowiec Jana XXIII.


Ceremoniał związany z pogrzebem papieża został opisany w 437 stronicowym dokumencie Ordo Exsequiarium Romani Pontificis. Poprawiony przez Jana Pawła II, został opublikowany w ubiegłym tygodniu. Według tego dokumentu ceremonie związane z pogrzebem podzielone zostaną na trzy części: w pierwszej msza święta zostanie odprawiona nad papieżem spoczywającym na marach, druga część to wielka msza żałobna odprawiona na placu św. Piotra, w trzeciej części pożegnanie przy grobie z udziałem niewielkiej liczby ludzi.


Najważniejszą częścią ceremonii żałobnych jest jutrzejsza msza, która choć oglądana przez miliony widzów i z udziałem ważnych osobistości, przypominać będzie normalne msze. Jak podczas każdej mszy zostaną odczytane fragmenty Biblii i będzie rozdana komunia. Istotną różnicą oprócz uczestniczących we mszy tłumów i konieczności zachowania środków bezpieczeństwa jest to, że będzie to msza o wiele dłuższa, bo trwająca około 3 godzin. Podczas mszy zostaną odśpiewane antyfony, będą momenty ciszy na publiczną modlitwę, a niektóre jej fragmenty zostaną powtórzone po hiszpańsku, angielsku, polsku, portugalsku, suahili i w innych językach.


Obowiązek nadzorowania całej ceremonii spoczywa na papieskim mistrzu ceremonii, włoskim arcybiskupie Piero Marini, który wcześniej wyjaśniał jak będzie wyglądał pogrzeb i konklawe.

Pogrzeb rozpocznie się, gdy zakończy się publiczne wystawienie ciała papieża. Jego ciało zostanie umieszczone w trumnie z drzewa cyprysowego, a Marini razem z osobistym sekretarzem papieskim, zakryje twarz papieża białym welonem. Przeczytają oni fragmenty osobistej biografii Jana Pawła II i umieszczą dokument w metalowym pojemniku, a następnie zapieczętują oficjalną pieczęcią Urzędu Obrzędów Liturgicznych i umieszczą u stóp papieża. Trumna zostanie wtedy zamknięta. W trakcie ceremonii pogrzebowych trumna pozostanie zamknięta.

Mszę odprawi kardynał Joseph Ratzinger, rektor Kolegium Kardynałów. Po zakończeniu mszy trumna z ciałem papieża zostanie przeniesiona do bazyliki i zniesiona do podziemnej krypty, w miejsce, gdzie znajduje się grób św. Piotra i groby 146 innych papieży oraz kilku katolickich monarchów. Trumna zostanie zabezpieczona czerwonymi wstęgami i pieczęciami, a następnie włożona do większej trumny cynkowej, a potem do kolejnej z drzewa orzechowego. Całość zostanie złożona do ziemi, zgodnie z wolą papieża. Grobowiec zostanie przykryty prostą marmurową płytą z wyrytym na niej imieniem Jana Pawła II.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050407212642305

No trackback comments for this entry.
Ceremonia pogrzebu papieża | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 7 kwi 2005, 22:44:59
Można poprawić te nienaturalne przerwy?

---
Sede vacante ;(

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń