Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI budzi mieszane uczucia

Przedstawiamy pierwsze - bardzo zróżnicowane - komentarze przedstawicieli różnych Kościołów dotyczące wyboru kard. Josepha Ratzingera na nowego papieża.Wybór Ratzingera jest katastrofą

Suspendowany za to że podczas Kirchentacg odprawił połączone z interkomunią nabożeństwo ksiądz i teolog Gotthold Hasenhüttl uważa wybór kardynała Józef Ratzingera na nowego papieża za jedną wielka "katastrofę". W rozmowie przeprowadzonej we wtorek wieczorem Hasenhüttl powiedział że Ratzinger będzie kontynuował politykę Jana Pawła II, co spowoduje zahamowanie reform w kościele katolickim i że Ratzinger rządzić będzie jak dyktator albo autokrata.

Inny kontrowersyjny teolog Hans Küng również okazał swoje rozczarowanie wyborem. Stwierdził jednak, że wybrane przez nowego papieża imię Benedykt XVI daje jednak nadzieję, że wybierze on umiarkowany kurs. "Tak jak prezydenci USA otrzymują 100-dniowy okres próby, tak samo powinno się robić z nowo wybranymi papieżami."

Zielonoświątkowcy są rozczarowani wyborem

Michael Vesper, przewodniczący Zielonoświatowców w Nadrenii- Westfalii, jest rozczarowany wyborem Ratzingera na papieża. Nie należy oczekiwać żadnego wymarszu w stronę reform, powiedział Vesper w Kolonii. Ten wybór jest dla niego rozczarowaniem zarówno społecznym jak i politycznym. Aczkolwiek daje mu szanse: "być może natchnie go Duch święty"

Albert Biesinger ostrzega przed polaryzacją

Wybór Ratzingera na nowego papieża wzmacnia zdaniem Biesingera, autora ksiązek o religijnym wychowaniu dzieci, konserwatywne skrzydło katolickiego kościoła w Niemczech. Ratzinger może być przeciwny wielu reformom wewnątrz kościoła. Być może Benedykt XVI w najbliższym czasie pokaże ostrożność nawet dla najmniejszych reform. Pytanie, jakie trzeba by było zadać, to takie czy będzie działał według własnych pomysłów.

Katolicy z Ameryki Łacińskiej żałują, że to nie Latynos

Wielu katolików z Ameryki Łacińskiej zareagowało rozczarowaniem na wybór Ratzingera na nowego Papieża. - Byłoby dobrze gdyby papieżem został ktoś z naszych terenów. U nas ciągle wzrasta liczba katolików - powiedział na pl. św Piotra kolumbijski inżynier José Rodriguez.

Zakonnica Blanca Maria Benavidez zaakcentowała, ze narodowość w kościele katolickim jest mało ważna. "To są takie same fundamenty wiary. Nowy papież jest blisko Boga, my tez tak powinniśmy zrobić"- powiedziała rektorka szkoły"Del Sagrado Corazon de Jezus".

Żydzi patrzą z nadzieją

Prezydent żydowskiej rady centralnej w Niemczech, Paul Luster oczekuje od nowego papieża:” że będzie on tak samo jak Jan Paweł II kroczył drogą porozumienia miedzy chrześcijanami a Żydami. Życzy mu przy wielu trudnych i odpowiedzialnych zadaniach, wielu powodzeń” Biskup ewangelickiego kościoła w Saksonii, Jochen Bohl, mówi, że jest to honor dla Niemców, że głową kościoła katolickiego zostaje ich rodak. Ma duży kapitał zaufania, taki sam, jaki miał Jan Paweł II, na dalsza poprawę ekumenicznych rozmów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050419203538208

No trackback comments for this entry.
Benedykt XVI budzi mieszane uczucia | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Benedykt XVI budzi mieszane uczucia
Przemko wto, 19 kwi 2005, 21:21:22

Kardynał Jozef, czyli od kilku godzin Papież Benedykt XVI, będzie godnym nastepcą Jana Pawła II nazywanego Wielkim. Nie wierzę i nie podejrzewam Go o to, że pozostanie przy Nim przydomek pancernego duchownego. Z chwilą wyboru pancerz pozostał historią, a nowy papież zapewne podązy drogą swojego poprzednika. Nie podzielam obaw naszych braci z innych konfesji chrześcijańskich, które po wyborze Karola Wojtyły były niestety podobne. A to jakim był papieżem nasz rodak, wiemy dzisiaj więcej. Ratzinger także potrzebuje naszej modlitwy.

Przemko

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń