Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowy papież - reakcje w Niemczech

Wybór kardynała Ratzingera na nowego papieża wzbudził w Niemczech sensację - wszystkie media podkreślają fakt, że po raz pierwszy od 482 lat Kościołem Katolickim rządzić będzie Niemiec. Joseph Ratzinger uznawany jest przez naszych zachodnich sąsiadów za postać kontrowersyjną, za "pancernego konserwatystę" - niemieckie media nie odmawiają mu jednak błyskotliwej inteligencji, wielkiej wiedzy o współczesnym świecie, świetnego wykształcenia.

Z komentarzy prasowych wynika, że - jak to określił komentator "Sueddeutsche Zeitung" Matthias Drobinski - Niemcy będą najprawdopodobniej traktować "swojego" papieża tak, jak traktuje się członków skłóconej rodziny: będą go miłować, ale i nie szczędzić ostrej krytyki. Ratzinger stojący od wielu lat na straży czystości wiary katolickiej jest zwolennikiem silnej władzy rzymskiej Kurii, wszelkie inicjatywy oddolne traktuje dość podejrzliwie jako siłę odśrodkową niszczącą Kościół - trudno się zatem spodziewać, że katolicy w Niemczech będą traktować Benedykta XVI z tak wielkim uwielbieniem jak Polacy Jana Pawła II. Ratzinger zmartwił zapewne członków nieformalnej organizacji "Wir sind die Kirche" ("To my jesteśmy Kościołem"), która ostro domaga się większego udziału świeckich w rządzeniu Kościołem.

Niemcy to również kraj kontrowersyjnych teologów krytykujących feudalny porządek w Kościele. "Sueddeutsche Zeitung" przytacza ich wypowiedzi i pierwsze komentarze - teolog katolicki z Saarbrücken Gotthold Hasenhüttl określa wczorajszy wybór Kolegium Kardynalskiego jednym słowem: "katastrofa". Według niego "Ratzinger będzie kontynuatorem polityki Jana Pawła II, co doprowadzi do dalszego spowalniania reform Kościoła. (...) Będzie wielkim możnowładcą i dyktatorem". Wielokrotnie potępiany przez Watykan teolog Hans Küng mówi na łamach dziennika, że wiadomość o wyborze nowego papieża przyjął z "uczuciem olbrzymiego rozczarowania". Küng twierdzi jednak, że z krytyką należy poczekać na pierwsze decyzje Benedykta XVI, bowiem zdarzało się, że kardynał wchodził na konklawe jako konserwatysta, a wychodził jako zwolennik reform - teolog przytacza tu casus Jana XXIII. "Sueddeutsche Zeitung" zamieszcza również wiele pozytywnych reakcji, ale - co ciekawe - autorami tych wypowiedzi są niemieccy politycy, wśród nich m.in. kanclerz Gerhard Schröder, przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, szef MSZ Joschka Fischer i inni.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" powstrzymuje się od ocen - podaje biografie Benedykta XVI, wymienia jego zasługi dla Kościoła katolickiego, pisze również, że jako konserwatysta jest postacią kontrowersyjną. Dziennik podkreśla, że wybór nowego papieża jest w pewnym stopniu rozczarowaniem dla Ameryki Południowej - "FAZ" przytacza słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Brazylii kardynała Antonia Celso de Queiroz, który powiedział, że Watykan obrał europejski kurs. "Nawet nowe imię, jakie obrał sobie kardynał Ratzinger świadczy o tym, że w pierwszej linii poswięci się on dziełu wielkiej rechrystianizacji świeckiej Europy" - powiedział Queiroz.

Internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel" pisze o "wielkim zdziwieniu całego świata" na wieść o decyzji kardynałów obradujących na konklawe. W pierwszym artykule na stronie można przeczytać m.in. o tym, że celem pierwszych podróży zagranicznych Benedykta XVI będzie Polska (jako hołd złożony Janowi Pawłowi II) oraz Niemcy (Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii). "Spiegel" pisze o bardzo pozytywnych reakcjach niemieckich duchownych - na wieść o wyborze Ratzingera na papieża biskup Kolonii kardynał Joachim Meisner miał powiedzieć: "Kamień spadł nam z serca". Biskup wie, co mówi - jako pasterz Kościoła Katolickiego w RFN od wielu lat boryka się z problemami charakterystycznymi dla Kościoła w Europie Zachodniej: pustymi świątyniami oraz zmasowana krytyką Kurii i konserwatywnej linii Watykanu ze strony organizacji skupiających postępowych wiernych. Na stronach internetowych "Spiegla" można przeczytać również reakcje bardzo krytyczne - Christa Nickels, posłanka do Bundestagu z ramienia Zielonych oraz przewodnicząca Centralnego Komitetu katolików w Niemczech powiedziała, że Ratzinger "pogrzebał nadzieje świeckich wiernych na reformy w Kościele".

www.Polska.pl


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050420105400603

No trackback comments for this entry.
Nowy papież - reakcje w Niemczech | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
swiatlo śro, 20 kwi 2005, 13:13:31
Nowy papiez wyglada na tym zdjeciu jak Antony Hopkins w filmie "Milczenie owiec". :-)
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń