Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Polski Episkopat cieszy się z wyboru

Habemus Papam – Mamy Papieża! Biskupem Rzymu został wieloletni współpracownik Jana Pawła II – kardynał Józef Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI – czytamy w komunikacie ogłoszonym przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.Wyrażając radość z wyboru nowego papieża, polscy duchowni zadeklarowali wierność nowemu Biskupowi Rzymu. Wyrazili gotowość przyjmowania jego nauk i realizacji jego wskazań.Uznali Benedykta XVI za godnego następcę po prawie 27 latach niezwykłego pontyfikatu  Jana Pawła II.

Polscy duchowni życzą nowo wybranemu papieżowi zdrowia i sił, potrzebnych do pełnienia „służby Bogu, człowiekowi, Kościołowi i światu", aby był „odważny wobec zła i błędów, cierpliwy wobec poszukujących prawdy i miłosierny względem błądzących".

Episkopat Polski wyraził także gotowość do podjęcia w Polsce nowego papieża Benedykta XVI.

Polska.pl

Pełny tekst Komunikatu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski po wyborze nowego Papieża (na podstawie materiałów prasowych Episkopatu Polski)

Habemus Papam – mamy Papieża! - dzielimy się tą radością z Wami, Bracia i Siostry! 265. Biskupem Rzymu został wieloletni współpracownik Jana Pawła II - kardynał Józef Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI.

Przejście do wieczności Jana Pawła II uświadomiło nam, jak poszerzył On naszą miłość do Kościoła i Chrystusa, ożywił ją i uczynił twórczą. Po blisko dwudziestu siedmiu latach niezwykłego pontyfikatu jeszcze mocniej wierzymy, że Kościołem kieruje Duch Święty i że to On wskazał poprzez wybór Kardynałów kolejnego następcę świętego Piotra.

To o niego i za niego modlił się poprzedni Papież w swej poetyckiej wizji z „Tryptyku rzymskiego”:
„Tak było w sierpniu a potem w październiku pamiętnego roku dwóch konklawe.
I tak będzie znów, gdy zajdzie potrzeba, po mojej śmierci.
Ty, który przenikasz - wskaż !
On wskaże …”


I właśnie dziś Duch Święty wskazał; dlatego też witamy całym sercem Benedykta XVI, nowego Namiestnika Chrystusowego, na trudnym urzędzie świadka i nauczyciela wiary, stróża jedności Kościoła. Jesteśmy przekonani, że przychodzi On pełnić wolę Chrystusa i że swą miłością obejmie wszystkich ludzi, zwłaszcza chorych i cierpiących.

Kościół w Polsce przez stulecia był zawsze wierny Biskupowi Rzymu. Dziś pragniemy ponowić gotowość przyjmowania nauki i wskazań naszego Papieża, Benedykta XVI.

Jak ongiś święty Paweł, posyłając do gmin chrześcijańskich swoich wysłańców prosił wspólnoty o godne ich przyjęcie, tak i my, Pasterze Kościoła w Polsce, prosimy słowami Apostoła Narodów: abyście ujrzawszy Benedykta XVI ponownie się uradowali i przyjęli go w Panu z całą radością. A takich jak on, otaczajcie czcią (por. Flp 2, 28-29).

Stajemy dziś wszyscy, jako Lud Boży przy nowym Papieżu, aby codziennie gorliwie modlić się o zdrowie i siły potrzebne dla Niego w służbie Bogu, człowiekowi, Kościołowi oraz światu.

Módlmy się zatem gorąco, aby Ojciec Święty umacniał swych braci w wierze, był odważny wobec zła i błędów, cierpliwy wobec poszukujących prawdy i miłosierny względem błądzących.

Jeśli zaś Benedykt XVI zechce podjąć trud pielgrzymowania, przyjmiemy Go z radością na polskiej ziemi sercem napełnionym wiarą, która każe pamiętać, że kolejny Strażnik Kluczy Piotrowych otrzymał swój urząd i swoje zadania od samego Chrystusa – nadziei naszego zbawienia.

Abp Józef Michalik
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Bp Piotr Libera
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 19 kwietnia 2005 r.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050420133512925

No trackback comments for this entry.
Polski Episkopat cieszy się z wyboru | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń