Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

O. Hejmo stanowczo odpiera zarzuty

Dominikanin ojciec Konrad Hejmo odpiera zarzuty postawione mu wczoraj przez IPN. Zakonnik stanowczo zaprzecza jakoby kiedykolwiek współpracował ze służbami PRL.

O. Hejmo nie zgadza się z tym co opublikował IPN, bowiem jak twierdzi nigdy nie miał ze służbami PRL bezpośredniego kontaktu. Wyraża również ubolewanie nad tym, iż IPN nie poczekał na jego wyjaśnienia (mimo złożonej prośby) tylko od razu podał wiadomość opinii publicznej. Jak przypuszcza, całe zdarzenie może być wynikiem pewnych politycznych rozgrywek.

Według dominikanina materiały, które znajdują się w zasobach IPN dotyczą jego współpracy z Sekretariatem Episkopatu Polski. Wówczas to będąc studentem Papieskiego Uniwersytetu Angelicum pisał dla polskich biskupów artykuły z prasy włoskiej dotyczące Papieża i Kościoła polskiego, które wtedy atakowały go za m.in. odsunięcie od nauczenia szwajcarskiego teologa Hansa Künga.

Jak twierdzi, służby mogły wykorzystać również to, iż przed przybyciem do Rzymu pracował jako duszpasterz akademicki w Poznaniu. Pisał tam wówczas na temat wielu problemów i projektów przygotowywanych przez zakon do miesięcznika "W Drodze", co mogło być źródłem tajnych materiałów.

Następnie zaznacza, że przed otrzymaniem paszportu na wyjazd za granicę odbywały się rozmowy z pracownikami SB, którzy przestrzegali, aby nie szkalować PRL-u.

Na pytanie o podejrzenia co do osób z najbliższego otoczenia mogących być współpracownikami SB, o. Hejmo wymienia pewnego Niemca, który przedstawiał się wówczas jako doradca tamtejszego Episkopatu. Jak twierdzi był on wówczas bardzo zainteresowany sprawami Kościoła. Przy spotkaniach, wspólnych kolacjach nagrywał rozmowy na magnetofon. Podejrzenia co do jego osoby pojawiły się, kiedy po 1989 r. zaczęto publikować materiały na temat akt NRD-owskiej Stasi.

IPN podał wczoraj, że o. Hejmo był w latach 80-tych tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach "Hejnał" i "Dominik" donoszącym na Karola Wojtyłę.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050428141912397

No trackback comments for this entry.
O. Hejmo stanowczo odpiera zarzuty | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
O. Hejmo stanowczo odpiera zarzuty
janeksz czw, 28 kwi 2005, 17:02:41

szczerze mówiąc wolałbym, żeby to p. Kieres kłamał , a nie o. Hejmo. Trzeba poczekać to zobaczymy co będzie. Z drugiej strony uważam, że nie powinno było się tego teraz ujawniać. Poza tym jakim prawem p Kieres decyduje czy przekazać tą informacje pokrzywdzonemu (Janowi Pawłowi II) czy nie? Jeśli p. Kieres miał coś zrobić to miał to zrobić cztery lata temu, a nie teraz. Przecież wiedział o tych dokumentach od 4lat.

                                     pozdrawiam

Ps Myślę, że Jan Paweł II nie chciałby tego .

---
Janek SZ

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń