Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Trzynastolatka wystarczająco dorosła na decyzję o aborcji?

American Civil Liberties Union odwołała się od decyzji stanowej zabraniającej trzynastolatce poddania się aborcji. Z prośbą o uniemożliwienie dziewczynie usunięcia ciąży zwróciła się do sądu stanowa agencja socjalna DCF.

Dziewczyna, nazywana w sądowych dokumentach L.G., dowiedziała się o ciąży dwa tygodnie temu i planowała wykonać aborcję we wtorek. Ale stanowy Departament ds. Dzieci i Rodzin (DCF) zwrócił się we wtorek rano do sądu ds. nieletnich w Palm Beach o zakazanie nastolatce usunięcia ciąży. Urząd argumentował, że L.G., która jest w 13 tygodniu ciąży, jest zbyt młoda i niedojrzała, aby podjąć słuszną decyzję. Sędzia wydał tymczasowy wyrok w tej sprawie zakazujący dziewczynie poddania się aborcji i zażądał przeprowadzenia jej badań psychologicznych.

ACLU (Unia Swobód Obywatelskich) wniosła apelację w sprawie L.G., z prośbą o unieważnienie orzeczenia sądu, które w gruncie rzeczy "zmusza dziewczynę do zostania matką".
Apelacja powołuje się na prawo stanu Floryda, które zezwala na samodzielne podejmowanie przez nieletnich decyzji na temat aborcji. W 2003 roku Sąd Najwyższy Florydy zniósł przepis z 1999 roku wymagający informowania rodziców w sytuacji, gdy nieletnia ma zamiar poddać się zabiegowi usunięcia ciąży. Sąd Najwyższy Florydy, powołując się na stanowe prawo ochrony prywatności, zniósł również przepis nakazujący wydanie przez rodziców nieletniej dziewczyny zgody na poddanie się przez nią aborcji.
„DCF i Sąd Okręgowy wydali postanowienie, na mocy którego władze stanowe podejmują decyzję za L.G., opartą na ich własnym rozumieniu jej dobra. Tak nie może być" – czytamy w apelacji.

Rzeczniczka DCF Marilyn Munoz powiedziała: „Jeśli dziecko pozostające pod naszą opieką chce zrobić coś, co zakazane jest przez prawo Florydy, nie możemy wyrazić na to zgody. To nie jest nasza decyzja. To wyższa konieczność". Marilyn Munoz odmówiła jednak komentarzy dotyczące sprawy L.G., żadne szczegóły dotyczące rodziców dziewczyny nie są znane.

Apelacja złożona przez ACLU utrzymuje jednak, że decyzja o dokonaniu aborcji jest sprawą L.G. i nie potrzebuje ona zgody DCF:„Żadne przepisy DCF ani prawo stanowe nie mogą unieważnić konstytucyjnych praw uznanych przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych" – powiedział Howard Simon, dyrektor ACLU na Florydzie – „Ale odkładając na bok aspekty prawne, zmuszanie trzynastolatki do urodzenia dziecka wbrew jej woli jest nie tylko nielegalne i niezgodne z konstytucją, jest okrutne".

„ L.G. kiedy tylko dowiedziała się, że jest w ciąży, była konsultowana w szpitalu, swoją decyzję omawiała z odpowiedzialnymi dorosłymi i zrozumiała, że aborcja niesie ze sobą zagrożenie zdrowia. Nie była leczona z powodu zaburzeń psychicznych. Tak więc nie ma przesłanek, które mogłyby wskazywać, że nie może ona podjąć odpowiedzialnej decyzji o aborcji" – czytamy w apelacji.

Przez wiele lat gubernator Florydy Jeb Bush i kongresmeni z tego stanu próbowali zaostrzyć prawo stanowe dotyczące aborcji. W ubiegłym roku kongresmeni zatwierdzili poprawkę do konstytucji przywracającą konieczność informowania rodziców o przeprowadzaniu aborcji. Teraz walczą o
uprawomocnienie nakazu informowania rodziców o planowanej aborcji, jeśli dziewczyna nie ukończyła 18 lat.

Republikanin Jeffrey Kottkamp, zwolennik przywrócenia zgody rodziców na wykonanie zabiegu, powiedział, że cała ta sprawa rodzi pytanie: „Czy na pewno nieletnia ma zdolność do zrozumienia wszystkich konsekwencji swej decyzji? Skoro nie jest wystarczająco dorosła, aby zrobić sobie tatuaż, jeździć samochodem, głosować, jak może być wystarczająco dorosła, aby podjąć tak poważną decyzję?".

Ale republikanka Anne Gannon uważa, że DCF nie powinna podejmować decyzji za dziewczynę: „Myślę, że jeśli trzynastolatka jest dojrzała na tyle, aby podjąć decyzje o współżyciu, to również jest na tyle dorosła, aby zdecydować czy urodzi dziecko czy nie".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050502053509498

No trackback comments for this entry.
Trzynastolatka wystarczająco dorosła na decyzję o aborcji? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
przemek876 pon, 2 maj 2005, 23:00:30
Straszne, świat uczy rozwiązłości, "wolności" seksualnej i są skutki - dzieci mają dzieci.
Zła nie załagodzi się innym złem - jedno złamane przykazanie wystarczy.
Zło dobrem zwyciężajmy, dobro to nowe życie, bez względu na to jak do niego doszło.

A jeśli chodzi o aborcję w ogóle - "nie zabijaj" obowiązuje ZAWSZE, bez wyjątku. Dla wielu argumentem jest, że to przecież jeszcze nie człowiek, tylko "płód".
O zgrozo! A niech ktoś poda z całą odpowiedzialnością dokładny termin kiedy człowiek staje się już człowiekiem !
No bo co, może od 3 tygodnia, miesiąca, a może od 7 miesiąca, to może do czasu kiedy zacznie mówić można go "usunąć" ?!
Powiedzmy, że jakiś "humanitarny" zwolennik aborcji powie, że płód jest człowiekiem od 1 tygodnia ciąży. To co, 5 minut wcześniej to była żaba?!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń