Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Aborcja z przyczyn medycznych

Pytania i odpowiedziCzy aborcja z przyczyn medycznych jest grzechem?

Jak zwykle w tego typu przypadkach nie da się jednoznacznie i bezspornie określić, czy mamy do czynienia z grzechem czy nie - nie dysponując wystarczającymi danymi. Zbyt wiele bowiem czynników na to wpływa - dlatego też każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, najlepiej podczas sakramentalnej spowiedzi.
 
Ogólne zasady natomiast mówią, że grzech nie zachodzi wtedy, kiedy śmierć dziecka miała miejsce w wyniku działań, których celem było ratowanie poważnie zagrożonego życia lub zdrowia matki.
Istnieje tutaj trudna do wychwycenia dla niektórych, tym niemniej bardzo istotna różnica. Otóż czymś innym jest działanie, którego bezpośrednim celem jest zabicie dziecka, gdy ciąża mogłaby doprowadzić do ewentualnej śmierci matki. Czymś innym natomiast działania ratujące matkę, które mogą w konsekwencji doprowadzić do ewentualnej śmierci dziecka.
 
Jako klasyczny przykład może posłużyć przypadek ciąży pozamacicznej, kiedy to bez interwencji medycznej rozwijające się w jajowodzie dziecko doprowadzi do śmierci matki i samo umrze. Wycinając ten fragment jajowodu lekarze ratują życie matki - i to jest ich głównym celem, a nie śmierć dziecka, która niejako jest "skutkiem ubocznym" ich działań.
 
Mamy tu do czynienia z zasadą tzw. "podwójnego skutku". Mówi ona, że człowiek, musząc podjąć decyzję i mając do wyboru tylko i wyłącznie takie możliwości, z których w każdym przypadku wyniknie jakieś zło ( w tym przypadku albo śmierć matki i dziecka, albo śmierć dziecka) nie popełnia grzechu jeśli wybiera zło mniejsze.

ks. Adam Sekściński

***

Na wstępie należałoby bliżej przyjrzeć się "medycznym przyczynom", gdyż grzeszność ludzka sporo tam wpycha "niemedycznych" przyczyn. W przypadku natomiast kiedy rodzice chcą dziecka, ale zagraża ono życiu matki (naprawdę zagraża a nie "może zagrażać" i to życiu a nie zdrowiu) to można rozważyć wybór tzw. "mniejszego zła" (umiera jedna osoba a nie dwie). Przykładowo - jeśli kobieta ciężarna musi mieć w czasie ciąży wykonaną (dla ratowania bezpośrednio zagrożonego życia) operację, w wyniku której może umrzeć dziecko, trzeba robić operację dla ratowania matki a modlić się o zachowania dziecka. Przypomina to sytuację, kiedy np. w czasie powodzi nurt wody porywa część twojej rodziny - nie jesteś w stanie uratować wszystkich, więc podejmujesz decyzję w ułamku sekundy, aby kogoś jednak uratować. Ale traktujesz zarówno dzieci jak i np. żonę jako równie "godne" ratowania istoty.

Myślę, że i nawet w tzw. 100% przypadkach, kiedy mówi się, że płód na pewno musi obumrzeć, Bóg może mieć lepsze rozwiązanie - tylko testuje wiarę rodziców. Dlatego niezwykle ważne jest, by osoby wierzące kierowały się z takim problemem przede wszystkim do Boga.

Stanisław J. Sylwestrowicz, baptystaOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050503203026923

No trackback comments for this entry.
Aborcja z przyczyn medycznych | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Aborcja z przyczyn medycznych
dawid1976 pon, 9 maj 2005, 13:18:06

Gartuluje Adminom za uwzględnienie opinii różnych wyznanionwów! Takie i inne pytania nie powinny być odpowiadane jedynie poprzez reprezentantów KK.

Pozdrawiam :-)

 
Aborcja z przyczyn medycznych
opin pon, 9 maj 2005, 14:55:22
Nareszcie przełamany monopol katoli na odpowiedzi na tego typu pytania. Aż mdliło czasami od narzucania wszystkim tego ich prawa kanonicznego. Brawo Admininko!!!!

---
Opin

 
Aborcja z przyczyn medycznych
dawid1976 pon, 9 maj 2005, 18:55:36

W takim razie proponuje jakoś przerewidować dział 'pytania i odpowiedzi', np, katolik pyta o sprawy rozwodowe, ks. katolicki odpowiada ale pastor albo teolog, ktokolwiek protestancki dodaje coś ze swegp punktu widzenia, coś jak porównanie: jak byś my się taka sytuacją zajeli w naszym zborze itd.. Przecież 80 % tych pytań to pytania rozwodników albo osoby zamierzające zacząć związek z rozwodnikiem albo osoby pytające o unieważnienie małżeństwa, albo osoby zakochane w księdza, kuzynke, wujka i nie wiem co... fajne by było pokazać że takimi problemami się również zajmują protestanci i pokazać metodyke w jaki sposób to robią. Nie chodzi o tworzenie sporów, ani o dyskusje gdzie niby co lepiej itd, ale to w końcu serwis ekumeniczny, jak ktoś chce wyłącznie odpowiedź katolickią, niech pyta księdza albo pisze do swojej archidecezji. Podobnie protestant powinien się z tym liczyć że pytając dostanie coś również ze strony katolickiej, innaczej niech sie pyta swego pastora.

Pozdrawiam!  

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń