Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?

Pytania i odpowiedziChciałabym zapytać jakie mam szanse na unieważnienie małżeństwa przez Kościół. W związku małżeńskim byłam 9 lat,nie mieliśmy własnych dzieci ponieważ mąż był niepłodny, a przed zawarciem sakramentu małżeństwa nie wspomniał mi nic ze taki problem może być. Adoptowaliśmy 3 dzieci, synek ma 4 lata, a miesiąc po adopcji córeczek, bliźniaczek, mąż przyznał się mi że ma inna dużo młodszą kobietę którą kocha bardzo i odszedł od nas. Mąż był człowiekiem niewierzącym, a do komunii, bierzmowania przystąpił tylko dla mnie, bo ja jako osoba wierząca chciałam mieć ślub kościelny. Teraz jestem w trakcie rozwodu cywilnego i bardzo bym chciała starać się o unieważnienie przez Kościół mojego małżeństwa,ponieważ w moim życiu pojawił się wspaniały człowiek wdowiec, wierzący. Chciałabym z nim kiedyś przed obliczem Boga złożyć przysięgę małżeńską, czy ewentualnie uzyskanie takiego unieważnienia w moim przypadku jest możliwe?

Przy stwierdzeniu nieważności (a nie unieważnieniu) małżeństwa istotną rzeczą w rozpatrywaniu przypadku niepłodności, jest stwierdzenie czy niepłodnośc ta była stonom znana przed slubem, czy też nie. Jeśli strona celowo zataiła niepłodność, tak by zawrzeć małżenstwo, jednoczesnie tym samym wywołując błędne przekonanie drugiej strony o zdolności do zrodzenia potomstwa, to mamy do czynienia z podsteponym wprowadzenim w błąd. Z tego opisu można sugerowac również niezdolność do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżenskich. Można również dokonując analizy biograficznej tych osób odnaleźć przyczyny takiego zachowania mężczyzny.

Nalezy określić stopień związku z inna kobietą, stopień zaangażowania się mężczyzny w drugi związek. Możliwe, że ma się od czynienia z symulacją zgody małżeńskiej po stronie mężczyzny, ale wymaga to przeprowadzenia wywiadu kanonicznego.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005051812270292

No trackback comments for this entry.
Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?
Jan Roguszko czw, 19 maj 2005, 21:56:39

Szanowna Pani!

Proszę złożyć pozew. Nawet jeśli sąd stwierdzi, że mąż nie mógł wiedzieć, że jest bezpłodny i dlatego nie doszło do zatajenia, jeśli sąd stwierdzi, że wasze starania o adopcję były dowodem na akceptację przez Panią takiego stanu rzeczy (w końcu po stwierdzeniu jego bezpłodnosci nie złożyła Pani pozwu, tylko starała się o adopcję), to co można sądzić o człowieku, który w miesiąc po adopcji dzieci porzuca rodzinę dla kochanki. Może tu miec zastosowanie kanon mówiący o psychicznej niezdolności do wypełniania obowiazków małżeńskich, do stworzenia więzi itd. Poza tym fakt, że mąż "nadrabiał" Sakramenty przed ślubem poświadcza prawdziwość Pani zeznania, że robił to dla Niej. Jest jeszcze pytanie, czy zawierając małżeństwo był rzeczywiście przekonany o jego nierozerwalnym charkterze - brak niezbędnej wiedzy o małżeństwie (kan. 1096), błąd - determinujący wolę - co do jedności, nierozerwalności lub godności sakramentalnej małżeństwa (kan. 1099), wykluczenie istotnego elementu lub przymiotu małżeństwa (kan. 1102) itd. Istotne bedą zeznania świadków.  

Proszę iść do Sądu Duchownego, zasięgnąc porady, oddać sprawę pod osąd Kościoła i mieć nadzieję.   

---
Jan Roguszko

 
Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?
milka pią, 20 maj 2005, 10:38:51
mam takie konkretne pytanie: dlaczego pani wychodzila za maz za niewierzacego? jak twoj maz mogl wiedziec ze nie byl plodny przed subem? nie rozumiem dlaczego pani teraz chce zrzucic cala wine na meza? to on jest niewierzacy! to on jest nieplodny! to on jest niewierny! a pani tez sobie znalazla innego czlowieka! sorry, ze tak sie czepiam i nawet osadzam, czytajac ten list wlasnie to przyszlo mi do glowy. dlaczego decyduje sie najpierw zenic sie z czlowiekiem nie tego samego Ducha wiary, a potem sie nie chce ponosic konsekwencje tych decyzji!
 
Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?
Arletta Bolesta sob, 4 maj 2019, 14:42:08

Z uwagi na zamknięcie platformy blogów na blox.pl zmienił się również link do mojego bloga nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa, służę podaniem jego elektronicznie
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń