Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Lednica 2005

4 czerwca, już po raz dziewiąty, młodzi katolicy z całej Polski zgromadzą się nad wodami jez. Lednica, by uczestniczyć w Apelu III Tysiąclecia. Tym razem nie będzie on obchodzony jako "Noc Ducha Świętego", gdyż "Zielone Świątki" w bieżącym roku wypadły wyjątkowo wcześnie - w połowie maja. Spotkanie przebiegać będzie też w nieco innej niż dotychczas formie, a jego wiodącym tematem będzie chrzest."W ciągu życia człowieka fakt chrztu zostaje potwierdzony codziennymi wyborami albo zaprzepaszczony. Kolejne czyny albo nawiązują, albo nie nawiązują do chrztu otrzymanego w dzieciństwie, tworząc z życia ludzkiego zintegrowaną całość. Dlatego wydało nam się słuszne, ażeby właśnie nad Lednicą i właśnie w tym ogromnym zgromadzeniu młodzieży przeżyć chrzest naszej Ojczyzny, a później swój własny chrzest i uświadomić sobie na nowo, co to znaczy być ochrzczonym, być chrześcijaninem." - pisze o. Jan Góra OP, inicjator lednickich spotkań.

Najważniejszym spośród symboli tegorocznej "Lednicy" będzie ogromna figura Chrystusa Frasobliwego (pisaliśmy już o niej), która zostanie przyciągnięta do stóp Bramy III Tysiąclecia przez wszystkich zgromadzonych pielgrzymów, gdy tylko rozpoczną się lednickie celebracje. "... wydaje się słuszna, aby na początku nabożeństwa lednickiego ukazać Chrystusa Pana w formie najbardziej reprezenattywnej dla duchowości i pobożności Polaków. Taką formą wydaje się być postać Chrystusa Frasobliwego. Chrystus Frasobliwy - zadumany, zamyślony, umęczony, ale przecież żywy siedzący na rozstajach polskich dróg pokazywał drogę przechodzącym, żył razem z ludźmi, był pośród nich. (...) Ten wizerunek pragniemy odbić po raz kolejny w duszy młodego Polaka. Pragniemy skojarzyć z cała historią Ojczyzny i ukazać zwycięstwo Chrystusa w ludzkichn sercach, w ludzkich duszach, w ludzkim życiu." - pisze o. Góra OP. Podobnie jak w latach minionych młodzi otrzymają ciekawe podarki, mające być nie tylko przypomnieniem pięknych chwil spędzonych na lednickich polach, ale przede wszystkim nawiązywać do przekazu nabożeństw. Najważniejszą pamiątką będzie woda z jez. Lednickiego, w którego toni - jak się uważa - ochrzczony został w roku 966 Mieszko I. Młodzi zostaną także skropieni specjalnie przygotowanymi na tą okazję perfumami, przy produkcji których wykorzystano zapachy z Ziemi Świętej. Dlaczego właśnie perfumy? O. Jan argumentuje, że... chrześcijanin, a więc człowiek ochrzczony pięknie pachnie, podczas gdy poganin po prostu śmierdzi. ;-)

Tegoroczny Apel odbywa się aż trzy tygodnie po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, z którą dota był nierozerwalnie związany. Stało się tak z dwóch powodów. Pierwszym były nadzieje organizatorów, że papież Jan Paweł II stanie wkońcu pod Bramą III Tysiąclecia, by osobiście spotkać się z młodymi. Gdy w ubiegłym roku władze państwowe i koscielne zaprosiły Ojca Świętego do Polski, pierwsze dni czerwca były właśnie branę pod uwagę jako wstępny termin dziesiątej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Drugi powód zmiany daty był bardziej prozaiczny - w połowie maja na lednickich polach byłoby zbyt zimno.

Wielkim ciosem dla lednickich spotkań była śmierć papieża. Jan Paweł II każdego roku przemawiał do młodych, a Ci na jego słowa zawsze oczekiwali z wielkim napięciem i reagowali na nie bardzo spontanicznie. Już dziś wiadomo, że tradycję przesłań do "młodzieży lednickiej" pragnie podtrzymać papież Benedykt XVI. Nie przemówi jednak do nich osobiście, jak czynił to jego wielki poprzednik, lecz za pośrednictwem słów telegramu, który ma zostać przekazany poprzez ręce abp Henryka Józefa Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego.

PROGRAM SPOTKANIA:

Od rana powitanie pielgrzymów lednickich w recepcjach.

12.00 - Anioł Pański.

15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego.

16.00 - Próba śpiewów i tańców lednickich (nauka nowych, przypomnienie starych).

17.00 - Rozpoczęcie spotkania Lednica 2005 - powitanie i zawiązanie wspólnoty, wręczenie stypendiów "Talenty Lednickie", wprowadzenie relikwii św. Wojciecha.

17.45 - "Droga Chrystusa poprzez dzieje naszej Ojczyzny" - wprowadzenie ikony MB Częstochowskiej, inscenizacja dziejów Polski - świadkowie Chrystusa, wprowadzenie figury Chrystusa Frasobliwego.

18.35 - Chrzest - narodziny dla Boga, "oddech życia". Odnowienie przyrzeczeń chrztu.

19.00 - Msza św.

21.37 - Uroczyste przyjęcie testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II.

21.30 - Droga śladami Chrystusa. Cz. 1 - "żyć dla Niego" (Przemienienie - credo, procesja z ikoną Chrystusa Przemienionego, litania do Imienia Jezus, arodacja Najświętszego Sakramentu w ciszy, wybór Chrystusa). Cz. 2 - "żyć dla drugiego" (Przebaczenie - negatywnie, bezinteresowny dar z siebie samego - pozytywnie, służba bliżniemu - heroicznie)

23.00 - Błogosławieństwo na rozesłanie i przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

Więcej informacji na stronie www.lednica2000.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050525022517891

No trackback comments for this entry.
Lednica 2005 | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Lednica 2005
reguly pon, 6 cze 2005, 13:21:20
Zobaczcie na http://kiosk.onet.pl/art.html?DB=162&ITEM=1231581&KAT=240 - troche na ten temat...
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń