Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI chce uzdrawiać relacje między chrześcijanami

W niedzielę Benedykt XVI odbył swoją pierwszą podróż apostolską. Papież udał się do Bari na południu Włoch, aby odprawić Mszę Świętą na zakończenie trwającego przez tydzień Kongresu Eucharystycznego. Papież zaakcentował dwie kwestie, które przedstawiają się jego misją; jedność chrześcijan oraz sprzeciw w stosunku do materializmu i obojętności religijnej.Przed 200 tyś. wiernych, zgromadzonych mimo palącego słońca Benedykt złożył deklarację, że będzie „pracował z całą swoją energią”, aby uzdrowić podziały między chrześcijanami poprzez namawianie wiernych chrześcijańskich do podniesienia się ponad stare podziały.

- Nie możemy komunikować się z Panem, jeżeli nie komunikujemy się między sobą - mówił. 

Tysiące ludzi, niektórzy czekając już od wczesnego poranka, byli gotowi powitać głowę 1,1 miliarda katolickich wiernych. Nie do uniknięcia były głosy oceniające jego metody i styl porównując go do poprzednika Jana Pawła II.  

Benedykt przybył helikopterem na trzygodzinną wizytę. Zrobił krótką rundę białym papamobile pozdrawiając tłum przez otwarte okno, tak jak robił to przez lata jego poprzednik Jan Paweł zanim choroba uniemożliwiła mu to.  

Wielu młodych ludzi zebranych przerywało mu momentami skandując melodyjnie; „Bene – detto! Be – ne – detto!” 

Okazją do przybycia do Bari była msza kończąca trwający tydzień Kongres Eucharystyczny, podczas którego biskupi i wierni włoscy dyskutowali o znaczeni Komunii Świętej i wagi niedzieli jako dnia okazywania czci i refleksji. 

W homilii ulokował się dobrze znanej roli jako nauczyciel. W profesjonalnym stylu, mówią obserwatorzy papiescy, powoli i przejrzyście tłumaczył trudności pierwszych chrześcijan, prześladowanych przez Rzymskich imperatorów. Papież nawiązał do współczesności „nie jest łatwo dla nas także żyć jako chrześcijanie” mówił. Współczesne społeczeństwo zostało porównane do pustyni duchowej.  

Wyglądając raz na jakiś czas z nad swoich okularów i dodając komentarze do swojej homilii nazwał Bari „ziemią spotkania i dialogu z naszymi chrześcijańskimi braćmi ze wschodu”. Przypomniany został również św. Mikołaj, którego relikwie znajdują się właśnie w Bari i który jest kochany przez oba Zachodni i Prawosławny - kościoły. 

Josef Ratzinger znany jako przewodniczący Kongregacji Doktryny Wiary, którą kierował przez 24 lata postrzegany był przez wiernych jako surowy, niedostępny ojciec. Jego skromny uśmiech i zwracanie się bezpośrednio do człowieka w publicznych wystąpieniach po raz kolejny sprawiły niespodziankę.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050530235246570

No trackback comments for this entry.
Benedykt XVI chce uzdrawiać relacje między chrześcijanami | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń