Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zero tolerancji dla pedofilów w sutannach

3 lata po seksualnym skandalu, który wybuchł w Bostonie katoliccy biskupi ze Stanów Zjednoczonych, zgodzili się by kontynuować politykę zera tolerancji dla oskarżonych o przestępstwa seksualne duchownych. Biskupi obiecali także utrzymanie wszelkich wysiłków by w przyszłości uchronić dzieci w obliczu ogromnej liczby skandali, które ostatnio miały miejsce. Zgodzili się też na przekazanie 1 miliona dolarów na sfinansowanie zagranicznych studiów dla ofiar nadużyć, niezależnie od odszkodowań.

W udzielonym po głosowaniu wywiadzie, arcybiskup Sean P. O'Malley z Bostonu oznajmił, że aż 223 biskupów zgodziło się na kontynuację tej polityki. W odniesieniu do 4 głosów przeciwnych temu była to przytłaczająca większość. 

„Jestem bardzo zadowolony z głosowania” – powiedział w wywiadzie. „Myśle, że to wskazuje na ciągle silne postanowienie pójścia na przód, a także na nie możliwość wycofywania się”. „Nie mówię, że robiliśmy wszystko doskonale, ale w końcu mamy decydującą odpowiedź, która stawi czoło przypadkom nadużyć i sprawi, że nie powtórzą się one w przyszłości”.

Podjęte kroki zostały natomiast wyśmiane przez liczną krytykę, łącznie z organizacją adwokacką ofiar nadużyć. Biskupi jednak nie przejęli się ostrymi słowami, a Kardynał  Francis E. George z Chicago nazwał krytyków „wrogami kościoła”.

Biskupi obiecali również jak najszybsze wprowadzenie tak bardzo oczekiwanej watykańskiej dyrektywy  zawierającej ograniczenie co do przyjmowania homoseksualistów do seminariów. Niektórzy biskupi widzą ścisłe powiązanie seksualnych przestępstw z liczbą homoseksualistów w duchowieństwie. Biskup John M. D'Arcy z Bostonu twierdzi, że w odniesieniu do dużej liczby przypadków seksualnych przestępstw aż 81 proc. ich sprawców było gejami.

W trakcie spotkania biskupi głosowali również w sprawie oświadczenia dotyczącego kary śmierci. 

Poprzez głosowanie zatwierdzili także 3 dokumenty przyjęte wstępnie w Dallas w 2002r., które przez lata kawałek po kawałku były poprawiane.

Pierwszy z nich to Karta Ochrony Dzieci i Młodzieży, która umożliwia trwałe wykluczenie z kościoła tych,  którzy mają na swym koncie chociażby najmniejsze przestępstwo seksualne. Drugi dokument Normy Zasadnicze to zbiór praw kościelnych, które obrazują proces podjęty przeciwko kapłanom oskarżonym o nadużycia. Trzeci natomiast zawiera przyrzeczenia  biskupów do bycia odpowiedzialnymi za siebie.

Krytycy natomiast są zdania, że wprowadzona przez kościół polityka nie rozwiąże problemu.  Zarzucają kościołowi, że ten nie chce upubliczniać oskarżonych biskupów i nie ma pomysłu  na specjalną karę dla tych, którzy przestępstw się dopuścili.

David Clohessy, krajowy dyrektor the Survivors Network of those Abused by Priests, oraz Barbara Blaine, prezydent adwokackiej grupy działającej dla ofiar, są zdania, że zmiany zatwierdzone przez biskupów osłabiły zobowiązania kościoła do zastosowania środków dyscyplinarnych w przypadkach gdy przestępstwo zostało popełnione już spory czas temu.

Słowa krytyki nie powstrzymują jednak biskupów przed działaniem. Arcybiskup Chicago Francis E. George jest zdania, że biskupi i tak będą podążać obraną przez siebie drogą. „Zobowiązaliśmy się, że w najpierw wyciągniemy rękę do tych, którzy zastali pokrzywdzeni. Później natomiast uderzymy w tych, którzy się tego dopuścili. Obietnic musimy dotrzymać” – powiedział. Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050619214759268

No trackback comments for this entry.
Zero tolerancji dla pedofilów w sutannach | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
bachus wto, 21 cze 2005, 11:32:07
Dlaczego ten ten artykul jest umieszony w tym dziale , a nie w dziale Pedofilia i molestowanie?  Pozdrawiam
 
danmir pon, 3 kwi 2006, 18:25:14

Jeśli w firmie dzieje się źle, odpowiada za to szef, choćby z tego względu, że czegoś nie dopilnował. Dlaczego bracia katolicy w swojej większości nie chcą przyznać, że za pedofilię księży odpowiada przede wszystkim papież - obecny, ale i poprzedni również? Bo wiele osób ubzdurało sobie, że papież to jakaś nadzwyczajna świętość. Tymczasem zniesienie celibatu na pewno wiele zmieniłoby na lepsze.

---
danmir

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń