Pierwsza książka Benedykta XVI

W swojej książce Papież neguje zarzuty, że odniesienie do roli chrześcijaństwa ujmuje w jakimś stopniu innym religiom. Przeoczenie nazywa „cynizmem świeckiej kultury, która neguje swoje własne korzenie”.
“To nie jest wspominanie o Bogu, który obraża wyznawców innych religi, ale raczej próba zbudowania ludzkiej jedności bez Boga” – dodaje. W swoim dziele Benedykt XVI dużo miejsca poświęca również problemowi aborcji. Wielokrotnie powtarzał, że jest jej przeciwny. Zapytany dlaczego niektóre społeczeństwa są przeciwne morderstwom dzieci, ale nie są wrażliwe na problem aborcji odpowiada: „Może dlatego, gdyż w aborcji nie widać twarzy tego, który zostaje skazany – tego, który nigdy nie ujrzy światła dziennego.”
Benedykt XVI dał się poznać już spory czas temu jako zagorzały obrońca Kościoła Katolickiego. Jego konserwatywne podejście do nauczania dało się odczuć już w trakcie przewodnictwa Kongregacji Nauki Wiary.
Większość ze 152 stron publikacji „Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur” została napisana jeszcze za czasów, kiedy Joseph Ratzinger pełnił funkcję kardynała.