Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Fałszywe święcenia

Niemal nudne stają się powoli informacje prasowe oraz brukowe "newsy" o kolejnych "święceniach" kobiet będące wyrazem feministycznego protestu wobec konserwatywnego zdania w tej kwestii dwóch ostatnich papieży - Jana Pawła II i obecnego Benedykta XVI. Afery te rozdmuchuje się conajmniej na miarę kolejnej schizmy zachodniej gdy tymczasem są one tylko (aczkolwiek bolesnym) formalnym wyrazem odejścia od Kościoła.

Myślę, że w związku z tym warto jednak przyjrzeć się nieskuteczności udzielania takiego sakramentu. Nieskutecznością oczywiście z punktu widzenia Kościoła Katolickiego - i być może niektórych zachowujących ciągłość sukcesji apostolskiej.

Po pierwsze sakrament ten jest nieważny, bo jest udzielany kobiecie. Już ktoś razy podał bardzo dobre, aczkolwiek mogące płeć piękną urazić porównanie. Próbować udzielić kapłaństwa kobiecie to tak jak ochrzcić kota. Sakrament jest nieważny ze względu na błędny podmiot.

Idąc dalej warunkiem kapłaństwa jest przyjęcie wcześniej diakonatu. W związku z tym kobieta, która "przyjęłaby" diakonat bez zgody Kościoła (o ważności lub tego święcenia nie będę się rozpisywał choć wiele wskazuje na to, że diakonat kobiet sam w sobie istnieje i wydają się go potwierdzać starożytne wschodnie księgi liturgiczne) jest ekskomunikowana. Skutkiem ekskomuniki jest nieważne przyjmowanie niektórych sakrmentów - w związku z tym nawet po ważnym acz niegodnym diakonacie nie może nastąpić kapłaństwo już z samej racji ekskomuniki - i to bez względu na płeć! Z drugiej strony nie da się przyjąć kapłaństwa bez diakonatu - czyli próba ominięcia ekskomuniki jest niemożliwa...

Oprócz wszak wymienionych aspektów pozostaje trzeci - poruszony już w pytaniu od czytelnika i za który dostałem, niesłuszną jak się później okazało - ekumeniczną burę (niewtajemniczonym wspomnę, że chodziło o zdradę swego wyznania w przypadku konwersji tylko w celu zyskania posługi pasterskiej). Jak dotąd wszystkie te panie "przyjmowały" sakrament święceń w ramach buntu wobec Kościoła, tak więc i warunek (może podstawowy) odpowiedniej intencji nie zostaje spełniony.

Jedyny skutek rzekomych święceń to niestety rana zadana Kościołowi, a przede wszystkim sobie przez te kobiety. Wyłączenie siebie ze wspólnoty i świadome narażenie swojej duszy na potępienie...

Ostatnio nadziałem się na stronki KEA. Z działu liturgicznego wyczytałem, że Kościół ten czuje się trochę oburzony faktem, że KRK niespecjalnie chce uznawać luterańskiej ordynacji i idącej wraz z nią sukcesji apostolskiej. O ile zwłaszcza teraz - kiedy luteranie korzystają ze współkonsekracji biskupów z historycznie potiwerdzoną sukcesją apostolską ewentualne roszczenia wobec KRK wydają się słuszne o tyle wraz z wyświęceniem pierwszej kobiety na biskupa KEA i każdy inny Kościoł będą się musiałby liczyć, że z czasem ani KK ani Prawosławne sukcjesji uznawac wogóle nie będą. Co oczywiscie tym Kościołom do szczęścia potrzebne bć nie musi...Ani do zbawienia.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050630162704685

No trackback comments for this entry.
Fałszywe święcenia | 26 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 30 cze 2005, 22:31:30

Skutkiem ekskomuniki jest nieważne przyjmowanie niektórych sakrmentów - w związku z tym nawet po ważnym acz niegodnym diakonacie nie może nastąpić kapłaństwo już z samej racji ekskomuniki - i to bez względu na płeć! Z drugiej strony nie da się przyjąć kapłaństwa bez diakonatu - czyli próba ominięcia ekskomuniki jest niemożliwa...

Nie byłbym tego taki pewien. Pisząc coś takiego twierdzi Pan, że prawosławni mają nieważne święcenia. Trwają w schiźmie, a to się łączy z ekskomuniką wiążącą mocą samego prawa. Ekskomunikowany przyjmuje sakramenty ważnie, ale niegodnie, świętokradzko.

---
"Bo nadejdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swych pragnień zgromadzą sobie nauczycieli"; (2 Tym 4, 3)

 
 • dawi czw, 30 cze 2005, 22:48:40
montsegur pią, 1 lip 2005, 03:31:17

"Już ktoś razy podał bardzo dobre (sic!), aczkolwiek mogące płeć piękną urazić porównanie. Próbować udzielić kapłaństwa kobiecie to tak jak ochrzcić kota."

Jesli takie porownania sa "bardzo dobre", to jak dobre jest wyswiecanie samych mezczyzn (i to nur und asschliesslich celibatariuszy)? Jak "hodowla eunuchow"?

A jesli informacje o kolejnych swieceniach (lub - jak kto woli - "swieceniach") kobiet sa nudne, to jakze nudne jest (w dokladnie takim samym stopniu!) powtarzanie "w kolo Macieju" tej bredni, ze "kosciol nie ma wladzy" wyswiecac kobiet, bo sa one "blednym podmiotem" (i to jedynie ze wzgledu na swoja plec...)?

Jezeli kobiety zostajace duchownymi sa sola w oku hierarchii kosciola, to moze ona takie kobiety ekskomunikowac. I tak bedzie ekskomunikowac i ekskomunikowac - az juz zbyt wielu do ekskomunikowania nie pozostanie. Proste, nie trzeba sie emocjonowac.

Cheers!!!

 
dluhomil pią, 1 lip 2005, 08:22:58
Mnie ta wojaczka na cudzyslowia bawi, a zarazem lekko rozczarowuje, bo Ci rycerze uzbrojeni w """"siebie biorą w cudzyslow, i ekumenizm zarazem, co jest zbyt dużą szkodą, by nie miec refleksji nad stanem emocjonalnym wspolczesnych wojów.
 
remigius pią, 1 lip 2005, 17:15:45
Odnośnie diakonis. Istnienie urzędu diakonisy, czyli diakona-kobiety potwierdzają nie tylko księgi liturgiczne, ale przede wszystkim Pismo Święte (patrz Rz 16,1-2; 1Tm 3,11). Najdłuzej urząd diakonisy utrzymał się w Kościele Syryjskim (jakobickim), bo aż do XII w.
A poza tym zwracam sie traz do kobiet; żądajcie dla siebie diakonatu, ale od prezbiteratu i episkopatu ręce precz!

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń