Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tęczowy Zjednoczony Kościół Chrystusa

Komitet Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC) przygniatającą większością głosów przyjął w poniedziałek uchwałę zatwierdzającą aprobowanie małżeństw homoseksualnych. Zjazd, który miał miejsce w Atlancie potwierdził otwartość tego kościoła na gejów i lesbijki .

Przewodniczący, UCC powiedział w momencie przekazania uchwały potwierdzającej homoseksualne małżeństwa, że jego wyznanie „działa odważnie by zadeklarować wolność.”

Poniedziałkowa uchwała według jej sygnatariuszy "tworzy największy chrześcijański front poparcia małżeństw tej samej płci". Głosowanie nie jest prawomocne w pojedynczych kościołach wchodzących w skład UCC, ale może przyczynić się do opuszczenia przez niektóre kongregacje stowarzyszenia.

„Dotychczas w lipcu jedna czwarta generalnego synodu Zjednoczonego Kościoła Chrystusa wyraziła odważnie deklarację wolności, zatwierdzając równość małżeńską i prawa obywateli par tej samej płci, by miały gwarancję uznania ich związków jako małżeństwo przez państwo.” Powiedział wielebny John H. Thomas, przewodniczący Zjednoczonego Kościoła Chrystusa i dodał, że będzie zachęcał lokalne kościoły należące do UCC do święcenia i błogosławieństwa małżeństw gejów i lesbijek.

Około 80 procent reprezentantów kościołów z 884 członków generalnego synodu głosowało za akceptacją poniedziałkowej uchwały, dzień po tym jak komitet ją zarekomendował.

Mała grupa konserwatywnych kongregacji zaproponowała alternatywną rezolucję, która definiuje małżeństwo jako związek pomiędzy kobietą a mężczyzną i sugeruje, że wspomaganie małżeństw gejów może prowadzić do upadku kościoła.

Pastor Brett Becker, który reprezentuje grupę bardziej konserwatywnych kościołów, powiedział, że jego zgromadzenie, Zjednoczony Kościół Chrystusa w Texasie, odejdzie przez tą rezolucję.

„Chciałbym widzieć nas pozostających w wyznaniu przywiązanym do pozytywnych zmian,” powiedział Becker, „Jednakże wielu z naszych członków wyraziło bardzo klarownie, że ta decyzja może wywołać dużą konsternację i jeśli się to wydarzy będą chcieli abyśmy odeszli.”

Utworzony w 1957 i tradycyjnie silny w Nowej Anglii, UCC ma tradycje wspierania gejów lesbijek. Jest różny od bardziej konserwatywnych kościołów Chrystusa, które mają około dwóch milionów wiernych w USA.

Kościoły UCC są niezależne, oznacza to, że generalny synod nie jest kreatorem polityki dla ponad 5700 kongregacji.

We wczesnych latach 70 wyznanie to stało się pierwszym głównym chrześcijańskim kościołem, który wyświęcił geja na duchownego. Kościół sam deklarował swoją „otwartość i afirmację” dla gejów i lesbijek 20 lat temu.

„To jest ważny moment,” powiedziała wielebna Rebbecca Voelkel z Cleveland, koordynator koalicji kościelnej do spraw gejów i lesbijek. Wielebna powiedziała również, że decyzja ta potwierdza, że geje, lesbijki, biseksualni i transseksualni ludzie są „ludźmi z duszą, którzy kochają Boga i są przez Boga kochani.”

Ale Becker nie sądzi, aby poniedziałkowe głosowanie reprezentatywnie odzwierciedlało życzenia większości członków kościoła.

„Jeżeli poddalibyśmy tą kwestię pod głosowanie w kościołach przepadłaby w przygniatającej większości,” powiedziała. „To jest prawdziwy dzień niepodległości dla UCC.”

Stosunek do homoseksualności był również czymś, co przyczyniło się do podziałów w innych kościołach.

Wspólnota Anglikańska została podzielona od momentu wyodrębnienia się jej amerykańskich wiernych, Kościół Episkopalny wyświęcił otwarcie przyznającego się do swojej seksualności geja na biskupa w 2003 r. Zjednoczony Kościół Metodystów również debatuje nad przywróceniem duchownego geja, który został wcześniej wydalony z kapłaństwa.

Tego lata specjalna grupa w ramach Kościoła Prezbiteriańskiego (USA) ma ukończyć raport o przezwyciężaniu kryzysów i nieporozumień między innymi spowodowanymi stosunkiem do gejów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050707131001154

No trackback comments for this entry.
Tęczowy Zjednoczony Kościół Chrystusa | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Izrael czw, 7 lip 2005, 20:23:29

Po czymś takim wystąpiłbym z tego kościoła.

---
Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

 
Rafi F czw, 7 lip 2005, 22:13:04

Ale Becker nie sądzi, aby poniedziałkowe głosowanie reprezentatywnie odzwierciedlało życzenia większości członków kościoła.

"Jeżeli poddalibyśmy tą kwestię pod głosowanie w kościołach przepadłaby w przygniatającej większości" powiedziała. "To jest prawdziwy dzień niepodległości dla UCC."

Piękne zestawienie wypowiedzi tej samej osoby. Czy można prosić o troszkę informacji, kto to jest pani Becker ? Ma swoiste wyobrażenie wolności.
 
remigius pią, 8 lip 2005, 14:39:24
Nic dziwnego, że proroctwa biblijne dotyczące czasów ostatecznych zapowiadają wielkie odstępsto doktrynalne i moralne w chrześcijaństwie.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 
Rafi F śro, 13 lip 2005, 11:22:04

Ups, przepraszam, nie doczytałem. Informacji o pani Pastor Brett Becker aż nadto.

Nadal nie mogę jednak strawić wypowiedzi „To jest prawdziwy dzień niepodległości dla UCC.” Jakieś przekłamanie w tłumaczeniu ? Ironia ? Zdanie wyjęte z kontekstu ? Co przez to rozumiała ? Niepodległości dla poszczególnych kongregacji, bo mogą przyjąć lub nie tą uchwałę ? Bo mogą wystąpić z UCC ?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń