Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Fatwa na zamachowców

Muzułmańskie autorytety w Wielkiej Brytanii chcą wydać fatwę, która ma potępić terroryzm stojący z czwartkowymi zamachami w Londynie. To bezprecedensowy krok wymierzony w muzułmanów odpowiedzialnych za terroryzm i ekstremizm.

Oczekuje się, że religijny dokument, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu, wpłynie w jakiś sposób na muzułmanów i pokaże, iż zamachy były niezgodne z podstawowymi zasadami ich wiary. Przywódcy wspólnoty islamskiej chcą spróbować odwrócić falę mściwych ataków poprzez osłabienie religijnych podstaw terroryzmu, a także podważenie religijności sprawców ataków.

Decyzje o rozpoczęciu prac nad fatwą podjęto w piątek, dzień po zamachach w Londynie, na nadzwyczajnym spotkaniu liderów muzułmańskich w prywatnym meczecie na East End w Londynie. Przewodniczący Muzułmańskiej Rady w Wielkiej Brytanii Iqbal Sacranie powiedział, że ci, którzy stoją za zamachami są nie tylko wrogami człowieczeństwa, są także wrogami islamu i muzułmanów. Ofiarami zamachów padli również muzułmanie.

Planowany dokument ma być pierwszym tego rodzaju w Wielkiej Brytanii. Będzie to punkt zwrotny dla muzułmańskich autorytetów, bowiem według islamu - w przeciwieństwie np. do katolickiego prawa kanonicznego - nie można nikogo ekskomunikować, odmówić mu bycia muzułmaninem. To prawo zarezerwowane jest tylko dla Boga.

Rzecznik Muzułmańskiej Rady w Wielkiej Brytanii powiedział, że jeżeli zamachowcy powiedzą, że uważają się za muzułmanów, my natychmiast i kategorycznie się od nich odetniemy - nawet jeżeli będą się zaklinać, że działają w imię wiary. Odrzucimy to z całą pewnością.

Dokument zostanie podpisany przez tysiące muzułmańskich osobistości, meczety, autorytety i społeczności. Będzie także orzekał, iż muzułmanie mają obowiązek pomóc policji w schwytaniu odpowiedzialnych za zorganizowanie ataku.

Murad Kureszi, jedyny muzułmański członek władz Londynu i czołowy laburzysta w Westminster powiedział, że z radością przyjmie ewentualną fatwę na zamachowców. - Już najwyższa pora, abyśmy odcięli się jasno i kategorycznie od tak zwanych muzułmańskich liderów jak Osama bin Laden - dodał Kureszi.

W kilka godzin po czwartkowych atakach potępili je jako "nieislamskie" religijni liderzy z Egiptu i Arabii Saudyjskiej. Pierwszym z nich był Jusuf al-Karadawi, kontrowersyjny egipski duchowny, który był wcześniej oskarżany o wspieranie samobójczych zamachów i zabójstw homoseksualistów. Al-Karadawi powiedział, że ataki były diabelskimi aktami charakterystycznymi dla barbarzyństwa i okrucieństwa, a te są potępiane przez islam, najsilniej jak to tylko możliwe. Dla islamu jest jasne, czym jest ludzkie życie.

Podczas piątkowych modlitw w meczetach w całej Wielkiej Brytanii było raczej spokojnie. Poza rozdawaniem ulotek przez radykalne partie polityczne, nie wydarzyło się nic niepokojącego.

Tymczasem na Wyspach pojawiły się wystąpienia przeciwko muzułmanom. Zaatakowany został np. meczet w Leeds. Nagabywani i zastraszani byli liczni muzułmanie w południowej Anglii i północnym Londynie. Przywódcy muzułmańscy otrzymali setki e-maili z pogróżkami, wysłanych prawdopodobnie przez organizacje neonazistowskie. ()

 Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie na podstawie The IndependentOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050712001745690

No trackback comments for this entry.
Fatwa na zamachowców | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Maciek wto, 12 lip 2005, 00:29:51

No jasne, wydamy fatwę, ale propaganda będzie nadal uprawiana.

Ale muszą mieć teraz stracha, zrozumieli, że przegięli?

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 
Bai Lung wto, 12 lip 2005, 11:44:58
Gdyby ktoś zrozumiał z tego artykółu, co też powtarza się w innych mediach, że fatwa to islamska klątwa, to duża nadinterpretacja. Fatwa to tylko wiążące orzeczenie religijne – wydawane przez autorytety teologiczne ew. duchownych (w przypadku szyitów).
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń