Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kapłaństwo furtką do dobrobytu?

Papież Benedykt XVI wyraził żal z powodu "umierania" Kościoła w Europie i Stanach Zjednocznonych. Wyraził też wątpliwości w kwestii wzrastającej liczby popłań  w Azji i Afryce, zadając pytanie czy kapłaństwo nie stało się w krajach rozwijających po prostu furtką do lepszego życia.

Podczas spotkania z księżmi z północnej Doliny Aosty gdzie papież spędzał wakacje, Benedykt XVI nawiązał do słów miejscowego biskupa, który porównywał nikłą liczbę powołań w krajach rozwiniętych z ogromnym wzrostem w Afryce i na Sri Lance, które ostatnio odwiedzał.

Papież powiedział, że radości z tak dużej liczby nowych księży w krajach rozwijających się towarzyszy gorycz związana z tym iż niektórzy kandydaci na duchownych szukaja jedynie sposobu na dostatnie życie.

- Stając się księżmi, uzyskują niemal taki sam status jak głowa plemienia, są w sposób naturalnie uprzywilejowani i prowadzą inny tryb życia - powiedział Benedykt XVI - tak więc wśród tego pięknego wzrostu powołań mamy zarówno ziarno jak i plewy. Biskupi powinni bardzo uważnie badać kandydatow do stanu duchownego, a nie tylko cieszyć się z powodu tak dużej liczby przyszłych księży.

Podczas spotkania papież nawiązał także do jednego z najczęściej poruszanych przez siebie tematów - stanu Kościoła w Europie. Powiedział, że w przeciwieństwie do krajów rozwijających w których panuje "wiosna wiary", Zachód jest "światem zmęczonym własną kulturą, światem znajdującym się w momencie, w którym nie ma potrzeby Boga, w którym jest znacznie mniej Chrystusa i w którym człowiekowi wydaje się że sam siebie może stworzyć"

- Mogę powiedzieć, że to sprawia ogromne cierpienie, jeśli patrzy się na umierające wielkie kościoły  - powiedział papież wspominając Australię, Europę i Stany Zjednoczone.

Benedykt XVI dopowiedział też na pytanie w kwestii udzielania Eucharytsii osobom rozwiedzionym, które zawarły nowe związki pozostając w sakramentalnym małżeństwie katolickim. Papież podtrzymał nauczanie Kościoła, które nie zezwala tym sobom na przystępowanie do Stołu Pańskiego ze względu na stan permanentnego grzechu. Dodał jednak, iż zdaje sobie sprawę z cierpienia tych osób i że w tej sprawie będą prowadzone dalsze badania. Kościół musi respektować "zarówno dobro społeczeństwa jak i wagę sakramentu", jednak powinien także pomagać cierpiącym. Dodał, że księża powinni nauczać iż cierpienie jest potrzebne "a to jest szlachetny rodzaj cierpienia".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050729232749754

No trackback comments for this entry.
Kapłaństwo furtką do dobrobytu? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Zabulenka śro, 24 sie 2005, 03:56:14
"...niektórzy kandydaci na duchownych szukaja jedynie sposobu na dostatnie życie". (I'll try my Polish.)
To nic nowego. Przeciez w dawnej, biednej Polsce tez tak bywalo. Znam zakonnice i ksiedza ktorych rodzice wyslaci "do zakonu" bo nie bylo co jest w domu jesc. Inni, w czasach kom... marzyli o wyjezdzie za granice i kaplanstwo bylo ich brama.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń