Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół Anglii prowadzony w bagno?

Kościół Anglikański zapalił zielone światło dla swoich homoseksualnych duchownych. Kto chce zawrzeć jednopłciowy cywilny związek, może to zrobić, warunkiem jednak jest zachowanie cnoty. Przyzwolenie na coś takiego spotkało się z zdecydowaną krytyką na łamach prestiżowego brytyjskiego Times’a. 

Ruth Gledhill autorka krytycznego artykułu powiedziała, że manewrowanie kościoła jest niebezpieczne i sprawia, że w oczach świata wygląda on śmiesznie. 

- Kolejny raz Kościół Anglikański jest w niebezpieczeństwie, czyni siebie śmiesznym w oczach świata, w swoich skomplikowanych manewrach dotyczących homoseksualizmu – czytamy w Timesie.

Hierarchowie anglikańscy w odpowiedzi na cywilny Akt o Partnerstwie, który wszedł w życie w grudniu zeszłego roku, wydali dokument oświadczający, że duchowieństwo może rejestrować swoje związki, jeśli tylko partnerzy zobowiązują się zachować czystość. Jest to kolejny zwrot, jeśli przyjrzeć się wcześniejszym decyzjom purpuratu anglikańskiego, nie trudno dopatrzyć się braku konsekwencji. W oświadczeniu z 1991 r. dotyczącego ludzkiej seksualności, biskupi odrzucili homoseksualność duchowieństwa, ale zagwarantowali niechętną akceptację dla ludzi świeckich. Wtedy byli krytykowani za podwójne standardy, ale już 98 r. odrzucili homoseksualne praktyki jako „niezgodne z duchem.”

- Teraz po prostu odpowiadają jak muszą świeckim wydarzeniom, które stają się prawdą dla tradycji i doktryny kościoła – czytamy w Timesie.

Kościół Anglikański zbliżył się już do rozłamu po kontrowersyjnej decyzji upoważniającej duchownych do dawania błogosławieństwa związkom tej samej płci. Autorka nie pozostawia suchej nitki na hierarchach pisząc, że biskupi prowadzą wspólnotę dalej w bagno przez zachęcanie całego swojego duchowieństwa do dawania błogosławieństw w stylu ślubu dla jednopłciowych związków, zarówno ludzi świeckich, jak i duchownych.

- Dokument umożliwił biskupom stawanie okrakiem pomiędzy liberalnymi kościołami zachodnimi i głęboko konserwatywnymi wschodnimi. Mogą teraz obwieszczać prawosławną linię i jednocześnie zwracać się, mrugając okiem do dziesiątek homoseksualnego duchowieństwa – pisze dziennik.

Przed anglikańskim klerem pojawia się teraz dylemat; czy ujawnić swoja orientację i liczyć się z możliwością obserwacji przez przełożonych, czy aby zachowują się jak przystało na duchownego. Czy pozostawić tę kwestię w cieniu, a gdy ktoś zapyta po prostu skłamać, lub odpowiedzieć dwuznacznie, ale również liczyć się z podejrzeniami nieprzychylnych parafian.

- Są na pewno tacy, którzy będą czyhali z telefonem, z kamerą na niedyskretny pocałunek i wyślą zrobione zdjęcie do biskupów, aby wszcząć dochodzenie. Ale czy pocałunek zalicza się do aktywności seksualnej związku? Jeśli tak - biskupi powinni rozważyć odrzucenie „pocałunku pokoju” podczas liturgii eucharystycznej. Jeśli zaś pocałunek nic nie znaczy, to niektórzy geje duchowni mogą korzystać z przyzwolenia na całowanie i okazywać w ten sposób swoją miłość w pełnym świetle przy swoich wiernych – czytamy w Timesie. - Jeśli Bóg jest tam, jeśli patrzy na dół na świat, może się jedynie zastanawiać, co On stworzył że coś takiego dzieje się w Jego imieniu teraz. A jeśli Bóg nie istnieje musimy się zastanowić, w co w Jego imieniu wydaje się nam, że gramy – kończy autorka.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050804164438244

No trackback comments for this entry.
Kościół Anglii prowadzony w bagno? | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 4 sie 2005, 19:02:41

purpuratu anglikańskiego

Czy autorce chodziło o następującą definicję purpurata?: człowiek noszący purpurowe szaty oznaczające wysoką godność

A odnośnie tematu, to ja jestem ciekaw dlaczego JCM (Cesarzowa Indii) Elżbieta Windsor jako Najwyższa Rządczyni Kościoła Anglii nie reaguje, gdy jej wiara, której rzekomo jest Obrończynią, coraz bardziej odchodzi od Biblii, moralności i wszystkiego co przyzwoite. Mawia się, że milczenie oznaką zgody jest.

---
"Prawa wiara w niegodziwym życiu nie przynosi żadnego pożytku." św. Jan Złotousty

 
mateuszwroc czw, 4 sie 2005, 19:03:15
A zdjecie to chyba powinno zawierać dwóch całujących się pastorów anglikańskich.

---
"Prawa wiara w niegodziwym życiu nie przynosi żadnego pożytku." św. Jan Złotousty

 
kacerz_Marek czw, 4 sie 2005, 23:13:55

A rzeczą ciekawą, choć i smutną jest fakt, jak bardzo ten Kościół się zmienił... Henryk VIII do końca życia nie przestał czuć się katolikiem i Obrońcą Wiary - zresztą, wymógł on na parlamencie zatwierdzenie Sześciu Artykułów (1539 r.). Potwierdzały one m.in. katolicką naukę o transsubstancjacji, sakrament pokuty, zakaz małżeństw dla kleru etc. A to, co się stało za czasów Edwarda VI za sprawą Cranmera - to już niewiele miało z początkami Kościoła...

---
Życie bez Boga jest jak latająca łopata - bez sensu.

 
 • Marek czw, 4 sie 2005, 23:33:39

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń