Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Hiszpański kąkol laickiego fundamentalizmu

Kardynał Julián Herranz podczas homilii z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa oskarżył polityków i niektóre media o sianie kąkolu laickiego i antykatolickiego fundamentalizmu w Hiszpanii. Kazanie zostało wygłoszone w kościele Poczęcia NMP w Madrycie. W tej świątyni Kardynał przyjął 7 sierpnia 1955r. święcenia kapłańskie. Podczas Eucharystii Abp Manuel Monteiro de Castro, Nuncjusz Apostolski w Hiszpanii, przeczytał specjany list gratulacyjny od Benedykta XVI.Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych powiedział, że "Jest nieprawdą to, co powtarzają w Hiszpanii niektórzy rzecznicy religijnego agnostycyzmu i relatywizmu moralnego, że nauka Chrystusa jest negatywna i represyjna lub że Kościół jawi się jako relikt przeszłości." Ponadto purpurat stwierdził: "To właśnie oni – i mówię to z bólem, ponieważ są moimi braćmi, Hiszpanami i być może ochrzczonymi – są tymi, którzy idą wstecz i w dół wśród rosnącej degradacji kulturalnej i moralnej pod wpływem anarchistycznej ideologii, która upokarza prawdziwe pojęcie postępu i wolności. Obiecują wolność, ale oni sami są niewolnikami zepsucia. Ileż kąkolu, owocu laickiego i antykatolickiego fundamentalizmu siały i nadal sieją niektóre media i środowiska polityczne. Wynajdują prawa, które nie istnieją, a negują prawdziwe prawa."

Jubilat w homilii odniósł się do kontrowersyjnych reform rządu premiera Zapatero. Zwłaszcza do tych odnośnie małżeństwa i rodziny. "Ileż anarchistycznej demagogii przeciwko pojęciu nie tylko chrześcijańskiemu rodziny; przeciwko jej znaczeniu społecznemu oraz antropologicznej strukturze rodziny, istotnej części dobra wspólnego narodu; przeciwko niepozbywalnym prawom rodziców do religijnego wychowania swoich dzieci, także w szkołach publicznych, które oni sami finansują; przeciwko znaczeniu historycznemu, kulturowemu i społecznemu chrześcijaństwa oraz dziełom dobroczynnym, edukacyjnym i społecznym prowadzonym przez Kościół katolicki."

Kardynał stwierdził także: "W tej sytuacji, wobec kąkolu, który rośnie, błędem byłoby być pesymistą, ponieważ ewangeliczna przypowieść kończy się zwycięstwem dobra. Jednak błędem byłoby także wygodnictwo lub pasywność chrześcijan, ich uśpienie lub obojętność wobec tego, co się dzieje."

Na zakończenie purpurat dodał: "Zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI, którzy potępili laicki fundamentalizm, negujący lub umniejszający wymiar społeczny religii i wiary, wezwali katolików, aby żyli odpowiedzialnie wiarą i byli konsekwentni na płaszczyźnie osobistej oraz społecznej, zawodowej i cywilnej. Rośnie także dobra pszenica i rośnie obficie w Hiszpanii."

Źródło: Radio Watykańskie

List gratulacyjny Benedykta XVI (po łacinie)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050809154215966

No trackback comments for this entry.
Hiszpański kąkol laickiego fundamentalizmu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń