Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy płód czuje ból?

Prawniczka, która pracowała dla proaborcyjnej organizacji oraz dyrektorka kliniki przeprowadzającej aborcje współautorkami raportu dotyczącego problemu bólu płodowego podaje Wednesday. Kontrowersyjny dokument, który wywołał burzę nie tylko w środowisku medycznym, zredagowany został przez pięciu badaczy z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco. Z raportu opublikowanego w The Journal of the American Medical Association wynika, że płód nie czuje bólu aż do około siódmego miesiąca ciąży. Twierdzenie to wywołało natychmiastową krytykę antyaborcyjnych działaczy oraz innych badaczy.

Kanwaljeet Anand z Uniwersytetu w Arkanas, przewidział, że ów raport oburzy wielu naukowców, którzy zaznajomieni są z tą dziedziną bardziej, niż wydają się być autorzy raportu. Douglas Johnson, dyrektor National Right to Life Committee w Waszyngtonie, stwierdził, że raport jest stronniczy. Mówi, że jeśli Kongres chce poznać obiektywną ocenę, czy cielęta i owce są zabijane humanitarnie, nie powinien raczej posiłkować się raportem tych, którzy obsługują rzeźnię.

Główna autorka raportu, studentka medycyny UCSF Susan J. Lee, jest także prawnikiem. Przed rozpoczęciem studiów medycznych pracowała przez osiem miesięcy jako adwokat dla National Abortion and Reproductive Rights Action League, teraz NARAL Pro - Choice America. Kolejna autorka Eleanora Drey jest dyrektorem Women`s Options Center at San Francisco General Hospital, gdzie przeprowadzane są aborcje.

Przed opublikowaniem raportu informacja o bólu odczuwanym przez płód miała zmniejszyć liczbę aborcji. Jeśli ciąża, którą kobieta chciała usunąć, trwała przynajmniej 20 tygodni, lekarz miał obowiązek poinformowania jej, że płód może czuć w czasie zabiegu ból. Do obowiązku lekarza należało także zaproponowanie specjalnego znieczulenia dla płodu. Według tez zawartych w raporcie płód nie czuje bólu do 29 tygodnia ciąży.

Czy opublikowanie tej informacji wpłynie znacząco na wzrost liczby aborcji?

Piszący do Catholic World News felietonista zapytał "Jeśli i tak masz zamiar zabić dziecko, co za różnica czy będzie czuło ból?"

Catherine DeAngelis, główna redaktorka pisma, w którym opublikowano raport, orzekła, że ani Lee ani Drey nie ujawniły dziennikowi powiązania z aborcją przez pracę, czy adwokaturę. Dodała jednak, że nawet gdyby wiedziała o tym, nie wpłynęłoby to na jej decyzję o wydrukowaniu raportu.

DeAngelis uważa, że jego autorzy są specjalistami z różnych dziedzin, łącznie z anatomią i anestezjologią. Dodaje, że jest to przekrojowe opracowanie pięciu osób reprezentujących wszystkie pożądane obszary wiedzy. DeAngelis twierdzi ponad to, że artykuł pozwoli uporządkować lekarzom wiedzę o problemie bólu płodowego.

Pojawia się jednak pytanie, czy ów raport nie stracił na obiektywności, skoro jego współautorkami są kobiety, których praca wiązała bądź nadal wiąże się z aborcją?Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050827005313596

No trackback comments for this entry.
Czy płód czuje ból? | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy płód czuje ból?
Jasio sob, 27 sie 2005, 02:11:41
Tytuł tej publikacji jest błędny. Autorzy kontrowersyjnego raportu wcale nie twierdzą, że płód nie czuje bólu. Oni tylko zauważają, że płód ma niedostatecznie rozwiniętą korę mózgową aby sobie ten ból uświadamiać. Twierdzą, że nerwy czuciowe rozwijają się dopiero w 23 tyg. życia. A zatem, zgodnie z ich percepcją tego problemu, świadomość pozostaje nieczynna dopóki nerwy czuciowe nie znajdą się w odpowiednim położeniu, ustawione niczym podczas montażu telewizora i dopiero wtedy - pstryk - i świadomość zaczyna działać. Otóż to jest wierutna bzdura. Rozwijanie się świadomości polega na rozwoju i powstawaniu, tak jest powstawaniu, nowych neuronów i połączeń nerwowych. Sposób patrzenia na rozwój świadomości jest u tych pseudolekarzy beznadziejnie zapóźniony. Równie dobrze możnabybyło twierdzić, że dopiero stojący nad grobem starzec ma w pełni rozwiniętą świadomość, a dopóki to nie nastąpiło, to wszyscy młodsi ludzie mają świadomość nierozwiniętą i dlatego można ich swobodnie zgładzić. To brzmi bzdurnie, ponieważ człowiek już urodzony może zakomunikować swą zdolność świadomego odczuwania bólu głośnym wrzaskiem. Lecz nie może tego zrobić płód... a zatem można go dręczyć.

Świadomość rozwija się wraz z kształtowaniem się połączeń nerwowych. Ludzki umysł wpływa na rozwój mózgu i rozwój mózgu jest dowodem istnienia świadomego i wciąż pogłębiającego swoją świadomość umysłu. Jest to proces, który rozpoczyna się od wykształcenia pierwszych struktur nerwowych i trwa aż do śmierci. Każda ingerencja w ten proces - a z pewnością jest nią zadawanie bólu - powoduje mniejszą lub większą deformację. Już dawno stwierdzono, że rozwój ludzkiego umysłu przebiega konkretnymi fazami. Jest czas nauki języka i jeżeli dziecko będzie w tym czasie izolowane (np. przez socjopatycznych rodziców), to nie nauczy się porozumiewania już nigdy. Jeżeli dziecko dozna urazów związanych z wychowaniem, to jego umysł pozostanie na zawsze w izolacji od społeczeństwa. Im młodszy jest umysł tym bardziej znaczące są zmiany wywołane przez środowisko. O ileż więc groźniejsze są wszelkie ingerencje w wykształcającą się świadomość w trakcie życia płodowego.

Wnioski, do jakich dochodzą autorzy owego raportu są skrajnie niebezpieczne dla przyszłych pokoleń. Zadawanie płodom cierpienia może spowodować powstanie pokolenia zupełnych psychopatów.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń