Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Lyon: spotkanie Wspólnoty św. Idziego

Podczas odbywającego się w Lyonie spotkania Wspólnoty św. Idziego francuski minister spraw wewnętrznych Nicolas Sarkozy powiedział, że "religie są kluczem potrzebnym człowiekowi do nadania sensu swemu życiu" - podała Agencja Zenit, powołując się na Radio Watykańskie.

Minister uczestniczył w niedzielę 11 września w 19 kongresie "Ludzie i religie", zorganizowanym przez Wspólnotę po raz pierwszy we Francji. Sarkozy powiedział podczas swego wystąpienia: "Francja obchodzi w tym roku setną rocznicę ustawy o rozdziale Kościoła i Państwa, nazywanej też prawem 1905 r. To ustawa oryginalna, raczej rzadko spotykana w świecie, często źle rozumiana... Jest to jednak tekst wyważony, który gwarantuje w jednym zapisie wolność sumienia i wolność kultu".

Obok ministra Sarkozy'ego w spotkaniu wzięli udział m.in. wielki rabin Izraela Yona Metzger, kard. Walter Kasper oraz Ezzeddin Ibrahim, doradca przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uczestnicy zgodzili się, że terroryzm jest ślepy, nie czyni żadnej różnicy między młodym chrześcijaninem, młodym żydem czy młodym muzułmaninem (córka Ezzedina oraz córka arcybiskupa Canterbury, prymas Kościoła anglikańskiego, uratowały się z londyńskich zamachów z 7 lipca br.). Terroryzm jest porażką ludzkości na całym świecie, nie ma on religii ani narodowości.

Radio Watykańskie podkreśliło wypowiedź kard. Kaspera, który stwierdził, że z terroryzmu trzeba zerwać maskę religijną i pokazać, że pod spodem znajduje się nihilizm oraz że terroryści to kryminaliści, a nie przedstawiciele religii. Według kardynała dialog między religiami musi być zintensyfikowany, aby walczyć przeciwko terroryzmowi. Inny z przedstawicieli Watykanu, syryjski kardynał Ignace Moussa I Daoud, prefekt Kongregacji ds. Kościołów wschodnich, powiedział z kolei, że ustanowić coraz ściślejszą współpracę między Wschodem i Zachodem. Kardynał pytał: "Czy naprawdę między Wschodem i Zachodem jest konflikt, starcie, zderzenie cywilizacji? Czy może być dialog?".

Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedział przewodniczący zgromadzenia rabinów Włoch Giuseppe Laras, ale dodał, że po warunkiem, iż religie przestaną usprawiedliwiać konflikty i wojny i zaangażują się - przy zachowaniu swej odmienności - w pełnienie służebnej roli na rzecz człowieka i narodów. Podobnie odpowiedział muzułmański teolog Ali Taskhiri. On z kolei dodał, że warunkiem jest przyjęcie wezwania Jana Pawła II do okazania zaufania innym religiom księgi. Ze swej strony rabin Metzger zasugerował, by przywódcy religijni złożyli przysięgę walki przeciwko przemocy podobnie jak lekarze składają przysięgę Hipokratesa.

W przesłaniu skierowanym do uczestników kongresu papież Benedykt XVI napisał, że jedynie pokój i dialog mogą być fundamentem nadziei na przyszłość. Papież zwraca uwagę, że żadna przemoc nie może być sposobem rozwiązywania konfliktów, zagraża przyszłości i nie szanuje ludzi ani narodów. Biskup Rzymu wezwał zgromadzonych w Lyonie do modlitwy skierowanej do Boga o dar pokoju.

W lyońskim spotkaniu uczestniczyło ok. 300 przedstawicieli różnych religii z 40 krajów świata. Początku spotkań należy doszukiwać się w pierwszym międzyreligijnym spotkaniu, które w 1986 r. zwołał do Asyżu Jan Paweł II.

Wspólnota św. Idziego została założona w Rzymie w 1968 r. przez Andreę Riccardi. Często pełni ona rolę mediatora w różnych konfliktach na świecie. Liczy ok. 50 tys. członków i obecna jest w 70 krajach świata.

Forum Żydzi-Polacy-ChrześcijanieTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050914004526138

No trackback comments for this entry.
Lyon: spotkanie Wspólnoty św. Idziego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń