Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Seminaria tylko dla heteroseksualnych?

Watykan rozpoczął szczególnego rodzaju „apostolską wizytację”, którą przeprowadzą specjalnie w tym celu przeszkoleni  „śledczy”. Mają oni sprawdzić 229 seminariów na terenie USA, w których nauki pobiera większość kleryków. Celem tej inspekcji jest znalezienie „dowodów na homoseksualizm” niektórych kleryków.

Ponadto redakcja New York Times’a dowiedziała się, iż Watykan ma zatwierdzić projekt dokumentu, który ograniczy gejom dostęp do stanu kapłańskiego. Prawdopodobnie więc do seminariów nie będą przyjmowani kandydaci „będący zdeklarowanymi gejami i aktywnie seksualni ponad miarę”.

Amerykańskie seminaria katolickie znajdują się pod szczególnie wnikliwą obserwacją Watykanu od roku 2002, kiedy to wybuchł skandal wokół wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży katolickich. Watykan stara się zamknąć ostatecznie tą sprawę. Drogą do tego ma być zaostrzenie wymagań stawianych kandydatom do stanu kapłańskiego i przyjmowanie takich kandydatów, którzy będą potrafili żyć cnotliwie i w celibacie.

Decyzje te popiera znaczna część amerykańskich biskupów i konserwatywni katolicy. Ta polityka Watykanu wpisuje się też w postulaty „oczyszczenia” Kościoła głoszone przez Benedykta XVI.

W rzeczywistości trudno jednak określić ilu księży jest gejami. Szacunki wahają się znacznie i wskazują na 10% do 60%. Przy czym według nauki Kościoła aktywny homoseksualizm jest grzechem.

Donald B. Cozzens autor kontrowersyjnej książki, której naczelna teza brzmi „kapłaństwo staje się profesją gejowską” twierdzi, że w rzeczywistości Kościół na ogół akceptuje tą sytuację. Jednakże nie popiera on rozwiązania proponowanego przez Watykan. Według Cozzensa „jest to niesprawiedliwe, poza tym trudno będzie udowodnić, który z kandydatów to stanu kapłańskiego jest gejem, a który nie”.

Zatrudnienia „śledczych” nie popiera również bardziej liberalna część kleru. Jak wskazuje ojciec Reese „stosowanie takich policyjnych metod nie doprowadzi do rozwiązania problemu, lecz do zepchnięcia go na margines".

Specjalni wysłannicy Watykanu mają przeprowadzić rozmowy ze wszystkimi adeptami seminariów i z ich niedawnymi absolwentami. Klerycy będą musieli odpowiedzieć na wiele pytań, oto kilka z nich:
Czy w seminarium można odczuć wpływ kultury New Age?
Czy inni klerycy prowadzą moralny tryb życia?
Czy możesz udowodnić, że w seminarium są homoseksualiści?

Dla jednych pytanie te nie są wielkim zaskoczeniem. Inni są natomiast nimi oburzeni. Jeden z księży-gejów, proszący o zachowanie anonimowości mówi, że są one krzywdzące, gdyż „wielu z księży-gejów to ludzie ciężko pracujący, głęboko wierzący i żyjący zgodnie - z przyrzeczeniem - w celibacie”.   Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050919211754968

No trackback comments for this entry.
Seminaria tylko dla heteroseksualnych? | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Seminaria tylko dla heteroseksualnych?
myzzard wto, 20 wrz 2005, 08:37:03
"W rzeczywistości trudno jednak określić ilu księży jest gejami. Szacunki wahają się znacznie i wskazują na 10% do 60%." To bardzo interesujące, skąd się biorą takie szacunki. Na oko widać, że te liczby stworzył ktoś, komu zależy, żeby przekonać ludzi, że homoseksualizm jest czymś normalnym i powszechnym. Gdyby zajrzeć do jakichś rzetelnych badań, to pewnie byłoby dużo poniżej 10%. Redakcjo, nie powtarzaj takich niesprawdzonych informacji.

---
Mariusz
http://mariusz.skyhost.pl

 
Seminaria tylko dla heteroseksualnych?
dluhomil wto, 20 wrz 2005, 09:12:18

 

Dokument watykanski przypomina nomen omen Młot Na Czarownice, z tym, ze koniec takiej polityki bedzie o wiele szybszy i bardziej spektakularny. KrK boi sie nadreprezentacji homoseksualistow wsród kleru, ale na wlasne zyczenie sam do tego doprowadza sankcjonując celibat. Szkoda, ze hierarchowie nie wierza, ze homoseksualisci są powolani do czystosci, a celibat jest dla gejow darem od Boga.  I co najgorsze, pedofile w ornatach miewaja sie dobrze - znowu zapada kurtyna milczenia.

 
Seminaria tylko dla heteroseksualnych?
MaciekM pią, 23 wrz 2005, 00:26:12

Kilku rzeczy nie rozumiem:

1) Podobnie niektóre osoby piszące wyżej: nie rozumiem, co ma bycie homo-/heteroseksualistą wspólnego z zachowywaniem celibatu?
2) Jakie mogłoby być uzasadnienie doktrynalne niedopuszczania homoseksualistów do kapłaństwa?
3) W jaki sposób można udowodnić homo-/heteroseksualizm u osoby pozostającej w celibacie? (I jakie to ma znaczenie?)
4) Czy dotychczas przyjmowano do seminariów "zdeklarowanych gejów" i "aktywnie seksualnych ponad miarę"???!!! Czy wymaganie, by kandydat był w stanie żyć w celibacie, jest rzeczywiście jakąś nowością???

Wydaje mi się, że wyłączenie homoseksualistów jest rozwiązaniem prowizorycznym, bo problemem, o który, zdaje się, chodzi, nie jest homoseksualizm, ale złe prowadzenie się (a pedofile? a inne formy naruszania celibatu?).
 
Seminaria tylko dla heteroseksualnych?
Pietrucha pią, 23 wrz 2005, 17:24:41
nie wiem, po co takie badanie.
pedofilia nie łączy się z homoseksualizmem, a i tak nikt nie zbada czy ktoś jest pedofilem.
mam nadzieję, że to nie posłuży jako odczucie niższości księży gejów, lecz jako walka z pedofilią. Która jednak występować może i u hetero-księży, i homo-księży.
pozdr
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń