Godność osoby w sercu każdej cywilizacji

Przesłanie zostało odczytane 27 września br. przez bp. Luigiego Celatę, sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, który jest jednym z członków delegacji Stolicy Apostolskiej.
Papież wezwał uczestników spotkania, aby chcieli pielęgnować we własnym dziedzictwie duchowym i kulturowym wartości, które uznają centralny charakter osoby i promują wzajemne zrozumienie, szacunek i pokój. Benedykt XVI zwrócił uwagę na konieczność takiej postawy w "dobie mondializacji, gdzie może pojawić się niebezpieczeństwo poświęcenia fundamentalnych wartości ludzkich w imię postępu lub ich zatraty z powodu destrukcyjnych ideologii sekularyzacyjnych". Zdaniem papieża należy szukać środków i struktur, które zagwarantują poszanowanie życia: dostępu wszystkich ludzi do godnych warunków życia, bezpieczeństwa dla wszystkich, wychowania młodzieży w prawdzie, ochrony wolności religijnej, również dla mniejszości.
Papież przypomniał, że Antiochia jest miastem, gdzie uczniowie Jezusa po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami, oraz podkreślił, iż przesłanie Ewangelii nie ogranicza się do jednego narodu, lecz przekracza wszelkie granice etniczne i kulturowe.
Podczas otwarcia spotkania turecki premier Tayyp Erdogan stwierdził: "Musimy powiedzieć: nie zderzeniu cywilizacji i religii, a tak dialogowi i harmonii". Zaakcentował on, że terroryzm nie może być przypisywany jakiejkolwiek religii i w związku z tym nie można więcej mówić o terroryzmie islamskim. Jego zdaniem terroryzm jest przestępstwem przeciwko ludzkości i jako taki znajduje się poza obszarem wszelkiej religii.
W spotkaniu biorą, które potrwa do 30 września, biorą udział naukowcy i eksperci teologii, historii i socjologii oraz ambasadorowie 40 różnych krajów.