Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka dla Stefana Wilkanowicza

16 października papież Benedykt XVI wręczy w Watykanie Oświęcimskie Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Trzy dni później będzie okazja, by spotkać się w Krakowie ze Stefanem Wilkanowiczem, jednym z dwóch laureatów tego prestiżowego wyróżnienia.

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka przyznawana jest za zasługi na niwie krzewienia idei i obrony praw człowieka. Jej ustanowienie ma być dziękczynieniem za dar, jakim dla praw człowieka w Polsce i na świecie był i jest Jan Paweł II oraz jego nauczanie. Papież wiedział o planach powołania nagrody i zgodził się na nadanie jej swojego imienia.

7 czerwca br. oficjalnie ogłoszono ustanowienie nagrody oraz podano do publicznej wiadomości nazwiska jej pierwszych laureatów, którymi zostali Stefan Wilkanowicz oraz biskup pomocniczy Pragi Vaclav Maly. Termin wręczenia nagrody ustalono na 16 października, czyli rocznicę dnia rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

Inicjatorem Nagrody jest Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, zaś na czele Kuratorium odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie stoi kard. Franciszek Macharski. W skład Kapituły, która wyłoniła pierwszych laureatów wchodzą: Mary Robinson (była prezydent Irlandii i Wysoki Sekretarz ONZ ds. Praw Człowieka), Władysław Bartoszewski (były szef MSZ RP, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), Jouan de Dios Vial Correa (profesor Uniwersytetu Katolickiego w Santiago, Chile), Imre Kertesz (węgierski pisarz, laureat Nagrody Nobla), Sergiej Kowaliow (obrońca praw człowieka, b. ombudsman Rosji), Desmond Tutu (honorowy arcybiskup anglikański Cape Town, RPA; laureat pokojowej Nagrody Nobla) oraz kard. Miroslav Vlk (prymas Czech).

Po powrocie z Watykanu Stefan Wilkanowicz zostanie jako laureat oficjalnie przywitany w Polsce przez swoich współpracowników i przyjaciół. Spotkanie z nim, na które już teraz serdecznie zapraszamy, odbędzie się 19 października br. w Muzeum Galicja, Kraków, ul. Dajwór 18 początek o godz. 18.00.

Redaktor Janusz Poniewierski w imieniu wydawnictwa Znak wręczy laureatowi okolicznościową książkę wydaną na jubileusz jego 80-lecia, a Fundacja Znak zaprezentuje multimedialny CD-Rom, którego zadaniem jest pobudzenie młodzieży do refleksji, jak wiedzę na temat miejsc takich jak KL Auschwitz-Birnenau wykorzystać do zbudowania świata wolnego od masowych zbrodni. Spotkanie zwieńczy debata panelowa na temat „Człowiek i jego prawa. Nauka z przeszłości a nowe zagrożenia”, do której zaprosiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla, Halinę Bortnowską z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz ks. Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Dyskusję prowadzić będzie prezes Znaku Henryk Woźniakowski.

***

Stefan Wilkanowicz, ur. w 1924 r., jest znanym publicystą i działaczem katolickim. Więziony w czasach stalinowskich, później był bliskim współpracownikiem kardynała Karola Wojtyły. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz Tygodnika Powszechnego i redaktor naczelny Znaku (1978-1994); członek Papieskiej Rady ds. Świeckich (1985-1995), przez szereg lat prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, obecnie wiceprezes Krajowej Rady Katolików Świeckich, wiceprezes Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak i redaktor naczelny magazynu internetowego Forum: Żydzi - Polacy - Chrześcijanie.

Forum Żydzi-Polacy-ChrześcijanieOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051005124153581

No trackback comments for this entry.
Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka dla Stefana Wilkanowicza | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń