Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dzień Sądu

Niezauważenie dla naszej kultury zbliża się żydowskie święto Jom Kippur (Dzień Sądu). Święto u nas zapomniane, a przecież w naszym kalendarzu liturgicznym mające dwa odniesienia: Niedzielę Wieczności - ostatnią niedzielę roku kościelnego i... Wielkanoc.

Że ta pierwsza, to dość oczywiste. Niedziela Wieczności tak jak Jom Kippur przypomina o Sądzie Ostatecznym i jest zwornikiem między starym a nowym rokiem. Tyle, że Jom Kippur należy do liturgii Nowego Roku rozpoczynanego 10 dni wcześniej świętem Rosz Haszana (Nowy Rok) i postem. Po Jom Kippur jest też dwutygodniowe Święto Szałasów, kiedy Żydzi mieszkają w szałaszach (nie wiem jak to robią w naszym klimacie).

Ale czemu Wielkanoc?
Dobrze wiemy, że w Wielki Piątek odbyło się misterium złożenia ofiary wyzwolenia i życia z Syna Bożego według ustanowienia paschalnej . Dokładnie według ustanowienia złożony został pierworodny bez skazy, poza miastem, kość jego nie została złamana itp.
Ale co tu do rzeczy ma Jom Kippur?

Otóż w Jom Kippur również była składana ofiara i to nie byle jaka. Składał ją osobiście arcykapłan za grzechy całego ludu. Najpierw za siebie, żeby być czystym, a potem za innych.
Arcykapłan brał dwa kozły pierworodne i losował, który jaką rolę odegra. Następnie na jednego z nich symbolicznie składał grzechy ludu i oddawał go szatanowi wyganiając na pustynię. Drugi był składany w ofierze przebłagalnej, a jego krwią skrapiano wiernych dokonując oczyszczenia.

No dobrze, i gdzie tu paralela do Wielkiej Nocy?
A pamiętacie Barabasza? Naprawdę nazywał się Joszua Bar Abbas, czyli... Jezus Syn Ojca, innymi słowy: Jezus Mesjasz, Jezus Chrystus. W Wielki Piątek wobec Piłata stało dwóch Jezusów: Mesjasz, Syn Boży i "Mesjasz", "Syn Boży". Prawdziwy, bez skazy i fałszywy, pogrążony w grzechu. Wyrokiem Piłata prawdziwy Mesjasz poniósł śmierć, fałszywy zaś po uwolnieniu musiał uciekać na pustynię. Krew prawdziwego oczyściła nas z grzechów, fałszywy odniósł je swemu panu.

Na jednym człowieku dokonały się dwie doskonałe ofiary jednocześnie. Jednocześnie zostaliśmy uwolnieni i oczyszczeni. I tego dokonał tylko jeden człowiek.
Nie zrobiłby tego, gdyby nie był samym Bogiem.

Sama ofiara paschalna mogła nas tylko uwolnić od przekleństwa śmierci i z niewoli grzechu, uczynić zdolnymi do czynienia dobra. Ale zmazać już popełnione winy mogła tylko ofiara Dnia Sądu. Bo przecież Sąd dokonuje się poprzez krzyż.

Żydzi wierzą, że w Jom Kippur decyduje się, kto przeżyje następny rok. Nawet niewierzący tego dnia gorliwie spowiadają się ze swoich grzechów licząc na oczyszczenie. Ale oczyszczeni być nie mogą. Świątyni, w której składano ofiary nie ma, a ofiary Jezusa nie uznają. Zgodnie z samą doktryną religii mojżeszowej te wyznania są próżne. Bez krwi nie ma zmazania grzechów. Nawet wyznanych...


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051009214604468

No trackback comments for this entry.
Dzień Sądu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dzień Sądu
teofil777 pon, 10 paź 2005, 11:43:15
Współcześni Żydzi tak sobie z tym radzą:
http://fzp.jconserv.net/viewtopic.php?t=897

---
nextgeneration -> pokolenie dla Jezusa -> http://nextgeneration.swidnica.pl

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń