Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Trwają przygotowania do ESM w Mediolanie

W całej Polsce trwają już przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych, które w dniach od 28 grudnia 2005 do 1 stycznia 2006 odbędzie się w Mediolanie, stolicy włoskiego regionu Lombardia. Bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taize przygotowani są na przyjecie nawet ponad 30.000 Polaków.W całej Polsce działa około 200 punktów przygotowań, w których przez najbliższe tygodnie gromadzić się będą młodzi pielgrzymi na wspólnej modlitwie. Modlitwa i duchowa formacja ma przygotować ich do właściwego uczestnictwa i przeżycia ESM. Bracia podkreślają, że nie są one czymś "przed" wyjazdem, lecz integralną częścią kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania Przez Ziemię. Każdy z punktów może przyjać do 100 uczestników. Wspólnota z Taize zapewnia jednak, że nie zamierza ograniczać liczby Polaków mogących wziąć udział w ESM w Mediolanie i w razie potrzeby jest możliwość "awaryjnego" tworzenia nowych punktów przygotowań. To dobra wiadomość. Dobrą wiadomością jest też podniesienie górnej granicy wieku uczestników z 30 do 35 lat.

Złą wiadomością natomiast jest, że Wspólnota była zmuszona podnieść stawkę opłat, jakie młodzi Polacy powinni uiścić w Mediolanie, biorąc na siebie cześć kosztów organizacyjnych. W bieżącym roku trzeba na ten cel zarezerwować kwotę 45 euro. Bracia podkreślają, że suma ta i tak nie pokrywa rzczywistych kosztów udziału pojedynczej osoby z Polski w ESM. Młodzież z Europy zachodniej ponosi znacznie większe wydatki. Bracia mają nadzieję, że pomimo podwyższenia kosztów Polacy nie zawiodą i jak zwykle licznie wezmą udział w pielgrzymce.

Europejskie Spotkanie Młodych to przede wsztstkim modlitwa, świadectwa i wymiana doświadczeń. Zawsze jednak jest to także okazja do poznawania miasta i jego duchowości. Mediolan pod tym względem jest miejscem szczególnie atrakcyjnym, gdyż chrześcijaństwo ma tu długą i bogatą tradycję. To w tym mieście bowiem był biskupem św. Ambroży, jeden z najwiekszych ludzi swoich czasów. W tutajszej katedrze ochrzcił on św. Augustyna, a jego doczesne szczątki spoczywają w pięknej, starożytnej bazylice S. Ambrogio, która jest jednym z najpopularniejszych ośrodków pielgrzymkowych w regionie. Mediolańska katedra, zwana "Il Duomo" zalicza się do najwspanialszych zabytków architektury sakralnej we Włoszech. Zdobi ją około 40.000 figur, wspaniałe witraże, a z dachu świątyni - na który można dostać się za opłatą - roztacza się wspaniały widok na miasto. Wielu pielgrzymów skorzysta też z pewnością z okazji, by ujrzeć jedno z najsławniejszych dzieł Leonadra da Vinci - słynny fresk "Ostatnia Wieczerza" znajdujący się w refektarzu klasztoru przyległego do kościoła Santa Maria della Grazie.

Zaskakujący może okazać się mediolański katolicyzm, który odbiega dość znacznie, jak chodzi o duchowość i formy, od Kościoła katolickiego w innych regionach. Różni się przede wszystkim rytem mszy św. Eucharystie w Mediolanie sprawowane są w tzw. "Rycie Ambrozjańskim". Inna jest także mentalność ludzi, a także stopień i sposób ich zaangażowania w liturgię. Niezwykła pamiątką z wizyty w mieście mogą być natomiast płyty czy kasety z pięknymi "śpiewami ambrozjańskimi", które są starsze od śpiewów gregoriańskich.

Pielgrzymi chetni do wyjazdu na ESM do Mediolanu powinni się skontaktować z najbliższym punktem przygotowań. Pełna lista punktów, która jest na bieżąco aktualizowana znajduje się na stronie internetowej Wspólnoty z Taize . Zapisy przyjmowane są do dnia 15 listopada.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051022002025241

No trackback comments for this entry.
Trwają przygotowania do ESM w Mediolanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń