Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Trwają przygotowania do ESM w Mediolanie

W całej Polsce trwają już przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych, które w dniach od 28 grudnia 2005 do 1 stycznia 2006 odbędzie się w Mediolanie, stolicy włoskiego regionu Lombardia. Bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taize przygotowani są na przyjecie nawet ponad 30.000 Polaków.W całej Polsce działa około 200 punktów przygotowań, w których przez najbliższe tygodnie gromadzić się będą młodzi pielgrzymi na wspólnej modlitwie. Modlitwa i duchowa formacja ma przygotować ich do właściwego uczestnictwa i przeżycia ESM. Bracia podkreślają, że nie są one czymś "przed" wyjazdem, lecz integralną częścią kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania Przez Ziemię. Każdy z punktów może przyjać do 100 uczestników. Wspólnota z Taize zapewnia jednak, że nie zamierza ograniczać liczby Polaków mogących wziąć udział w ESM w Mediolanie i w razie potrzeby jest możliwość "awaryjnego" tworzenia nowych punktów przygotowań. To dobra wiadomość. Dobrą wiadomością jest też podniesienie górnej granicy wieku uczestników z 30 do 35 lat.

Złą wiadomością natomiast jest, że Wspólnota była zmuszona podnieść stawkę opłat, jakie młodzi Polacy powinni uiścić w Mediolanie, biorąc na siebie cześć kosztów organizacyjnych. W bieżącym roku trzeba na ten cel zarezerwować kwotę 45 euro. Bracia podkreślają, że suma ta i tak nie pokrywa rzczywistych kosztów udziału pojedynczej osoby z Polski w ESM. Młodzież z Europy zachodniej ponosi znacznie większe wydatki. Bracia mają nadzieję, że pomimo podwyższenia kosztów Polacy nie zawiodą i jak zwykle licznie wezmą udział w pielgrzymce.

Europejskie Spotkanie Młodych to przede wsztstkim modlitwa, świadectwa i wymiana doświadczeń. Zawsze jednak jest to także okazja do poznawania miasta i jego duchowości. Mediolan pod tym względem jest miejscem szczególnie atrakcyjnym, gdyż chrześcijaństwo ma tu długą i bogatą tradycję. To w tym mieście bowiem był biskupem św. Ambroży, jeden z najwiekszych ludzi swoich czasów. W tutajszej katedrze ochrzcił on św. Augustyna, a jego doczesne szczątki spoczywają w pięknej, starożytnej bazylice S. Ambrogio, która jest jednym z najpopularniejszych ośrodków pielgrzymkowych w regionie. Mediolańska katedra, zwana "Il Duomo" zalicza się do najwspanialszych zabytków architektury sakralnej we Włoszech. Zdobi ją około 40.000 figur, wspaniałe witraże, a z dachu świątyni - na który można dostać się za opłatą - roztacza się wspaniały widok na miasto. Wielu pielgrzymów skorzysta też z pewnością z okazji, by ujrzeć jedno z najsławniejszych dzieł Leonadra da Vinci - słynny fresk "Ostatnia Wieczerza" znajdujący się w refektarzu klasztoru przyległego do kościoła Santa Maria della Grazie.

Zaskakujący może okazać się mediolański katolicyzm, który odbiega dość znacznie, jak chodzi o duchowość i formy, od Kościoła katolickiego w innych regionach. Różni się przede wszystkim rytem mszy św. Eucharystie w Mediolanie sprawowane są w tzw. "Rycie Ambrozjańskim". Inna jest także mentalność ludzi, a także stopień i sposób ich zaangażowania w liturgię. Niezwykła pamiątką z wizyty w mieście mogą być natomiast płyty czy kasety z pięknymi "śpiewami ambrozjańskimi", które są starsze od śpiewów gregoriańskich.

Pielgrzymi chetni do wyjazdu na ESM do Mediolanu powinni się skontaktować z najbliższym punktem przygotowań. Pełna lista punktów, która jest na bieżąco aktualizowana znajduje się na stronie internetowej Wspólnoty z Taize . Zapisy przyjmowane są do dnia 15 listopada.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051022002025241

No trackback comments for this entry.
Trwają przygotowania do ESM w Mediolanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń