Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święty abp. Józef Bilczewski

Papież Benedykt XVI ogłosił dzisiaj świętym bł. Abpa Józefa Bilczewskiego, Arcybiskupa Lwowskiego. Nowy święty swoją posługę pełnił przez blisko 23 lata.Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860r. w Wilamowicach koło Kęt, wtedy w Austrii. Wtedy była to Diecezja Krakowska, dzisiaj jeest to Diecezja Bielsko-Żywiecka. Do gimnazjum uczęszczał w Wadowicach, gdzie w 1880r. zdał egzamin maturalny. Święcenia kapłańskie przyjął 6 lipca 1884r. z rąk Ks. Albina Kard. Dunajewskiego, Biskupa Krakowskiego.

W teologii kształcił się za granicą. Doktorat z teologii uzyskał w Wiedniu, w 1886r. Habilitację uzyskał w 1890r. na Uniwersytecie Jagiellońskim po studiach w Rzymie i Paryżu. W 1891r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Przez pewien czas był Dziekanem Wydziału Teologicznego, a nawet Rektorem Uniwersytetu. Był profesorem bardzo cenionym przez studentów. Pomimo młodego wieku zyskał sławę cenionego naukowca.

Na stolicę Arcybiskupa Lwowskiego zaproponował go Leonowi XIII sam Cesarz Franciszek Józef. Ojciec Święty ustosynkował się pozytywnie do prośby Cesarza i nominował Ks. Prałata Bilczewskiego Ordynariuszem Lwowskim 17 grudnia 1900r. Sakry biskupiej udzielił mu Ks. Jan Maurycy Paweł Kard. Puzyna. Współkonsekratorami byli Abp Greckokatolicki Lwowa Andreas Alexander Szeptyckyj i Św. Bp Józef Sebastian Pelczar. Warto dodać, że linii Abpa Bilczewskiego pochodził Jan Paweł II.

Arcybiskup poświęcił się zachęcając do Kultu Eucharystycznego. Ponadto wsławił się tworzeniem nowych parafii i kościołów filialnych. O jego wielkości świadczy fakt, że cieszył sięszacunkiem wszystkich narodowości i grup religijnych w Archidiecezji.

Odszedł do Pana 20 marca 1923r. Śmierć przyjął spokojnie, gdyż był na nią przygotowany. Zabalsamowane serce Arcybiskupa umieszczono w kaplicy bł. Jakuba w bazylice katedralnej we Lwowie. Ciało spoczęło na cmentarzu janowskim, wśród ubogich, którym poświęcił się Hierarcha.

Pierwsza faza procesu beatyfikacyjnego zakończyła się uznaniem przez Jana Pawła II heroiczności cnót 18 grudnia 1997r. Cudem potrzebym do beatyfikacji było uzdrowienie przez Boga, za wstawiennictwem Abpa Bilczewskiego dziewięcioletniego chłopca Marcina Gawlika z bardzo ciężkich poparzeń. Beatyfikacji dokonał Jan Paweł II 26 czerwca 2001r. we Lwowi. Kanonizacji dokonał Benedykt XVI 23 października 2005r. w Rzymie.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051023122957179

No trackback comments for this entry.
Święty abp. Józef Bilczewski | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dwa pytania i uwaga
Pruski Wołyniak nie, 23 paź 2005, 19:01:15

"Abp Greckokatolicki Lwowa Andreas Alexander Szeptyckyj"

Uwaga: chodzi o osobę, która w Polsce nazywa się Andrej Szeptyc'kyj (ew. Andrzej Szeptycki, ale nie Andreas).

Pytanie 1: czy to abp. Bilczewski zakazał księżom rzymskokatolickim w swojej diecezji noszenia ornatów o kroju identycznym z greckokatolickimi kapłanami? Nigdy nie pamiętam, czy to on, czy dopiero jego następca wpadł na taki wspaniały, wewnątrzkatolicko-ekumeniczny pomysł?

Pytanie 2: "Warto dodać, że z linii Abpa Bilczewskiego pochodził Jan Paweł II". Nie wiedziałem, że rzymskokatoliccy arcybiskupi miewają potomków - i to jeszcze tak zasłużonych. Skąd taka rewelacja historyczna?

---
"Ein feste Burg ist unser Gott"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń