Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święty Zygmun Gorazdowski, Prezbiter

Benedykt XVI kanonizował dzisiaj dwóch Polaków. Obok Abpa Józefa Bilczewskiego był to  Ks. Zygmunt Gorazdowski. Obaj pracowali w Archidiecezji Lwowskiej. Niejednokrotnie się spotykali. Oboje pomagali ubogim. Przedstawię sylwetkę św. Zygmunta Gorazdowskiego, Prezbitera.Zygmunt Gorazdowski urodził się 1 listopada 1845r. w Sanoku. W jego rodzinie od zawsze ceniło się i respektowało zasady religii katolickiej,  w szczególnym klimacie cierpienia i ludzkich doświadczeń. Sam Zygmunt Gorazdowski chorował od dzieciństwa na nieuleczalną wówczas gruźlicę. Gimnazjum skończył w Przemyślu i tam zdał maturę. Następnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie. Przerwał je na drugim roku, by wstąpić do seminarium w 1865r.

Po ukończeniu studiów teologicznych jego stan zdrowia był zły, co spowodowało, że święcenia otrzymał dopiero dwa lata później, w 1871r. Pracował jako wikariusz m.in. w: Tartakowie, Wojniłowie, Bukaczowce, Gródku Jagiellońskim i Żydaczowie. W tym czasie publikował wiele praca katechetyczno-religijnych dla wiernych. Już w tamtym czasie dał się poznać jego wyjątkowy charyzmat duszpasterskiej i charytatywnej służby.

Podczas epidemi cholery w Wojniłowie, niebacząc na siebie spieszył z posługą, a zmarłych własnymi rękoma wkładał do trumien. W 1877r. zaczął niezwykłą działalność kapłańską i dobroczynną we Lwowie. Przez około 40 lat pracował w parafii św. Mikołaja. W tym czasie także wydawał katechizmy, porady z życia duchowego.

Szczególnie wsławił się pomocą ubogim. Będąc sekretarzem Instytutu Ubogich Chrześcijan zainicjował czy wprost ufundował we Lwowie szereg dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia takich jak: Dom pracy dobrowolnej dla żebraków, tanią Kuchnię Ludową, Zakład dla nieuleczalnie chorych i rekonwalescentów, Internat dla ubogich studentów Seminarium Nauczycielskiego, Zakład Dzieciątka Jezus dla samotnych matek i porzuconych niemowląt, katolicką, polsko-niemiecką Szkołę św. Józefa. Do prowadzenia owych dzieł powołał 17 lutego 1884 r. zakonne Zgromadzenie Sióstr św. Józefa.

Ks. Gorazdowski zmarł w opinii świętości 1 stycznia 1920 r. i pozostał w pamięci wiernych jako lwowski Apostoł Bożego miłosierdzia, zwany Ojcem ubogich, księdzem dziadów którego jedynym pragnieniem było: być wszystko dla wszystkich, aby zbawić choć jednego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 29 czerwca 1989 r. w Archidiecezji Lwowskiej. Beatyfikacji dokonał 26 czerwca 2001 r. we Lwowie Jan Paweł II. Kanonizacji zaś 23 października 2005r. w Rzymie Benedykt XVI.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051023125208860

No trackback comments for this entry.
Święty Zygmun Gorazdowski, Prezbiter | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń