Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Arinze twierdzi, że Msza trydencka "została zniesiona"

Prefekt Św. Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu miał według Il Giornale przekazać Benedyktowi XVI tajną notatkę, w której stwierdza, jakoby Msza trydencka była zniesiona przez posoborową reformę liturgii. Zdanie Purpurata stoi w sprzeczności z dotychczasową interpretacją Kościoła, na której stworzenie miał wpływ Kard. Ratzinger, ówczesny Prefekt Św. Kongrergacji ds. Doktryny Wiary.Włoska gazeta w wydaniu z 22 października informuje, że Ks. Francis Kard. Arinze, w raz z Sekretarzem Kongregacji Abpem Domenico Sorrentino, podpisali memorandum dla Benedykta XVI. Autorzy insynuują, jakoby wszelkie ułatwienia dla sprawowania Mszy św. trydenckiej są niedopuszczalne. Biskupi sugerują, jakoby obrządek ten został zniesiony wraz z wprowadzeniem nowego mszału przez Pawła VI w roku 1969.

Il Giornale zwraca uwagę na fakt, że to właśnie Kard. Arinze poinformował 12 października akredytowanych w Rzymie dziennikarzy, że żaden z ojców synodalnych nie głosił postulatu ułatwień dla Mszy trydenckiej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że już 3 dni po owym wystąpieniu Ks. Dario Kard. Castrillon-Hoyos, Prefekt Św. Kongregacji ds. Duchowieństwa, proponował, by sprawa takich ułatwień dla liturgii tradycyjnej została poruszona w końcowym dokumencie synodu. Niestety nie doszło do tego.

Opinia Kardynała i Sekretarza Kongregacji stoi w jawnej opozycji do orzeczenia specjalnej dziewięcioosobowej komisji kardynalskiej, powołanej w roku 1986 przez papieża Jana Pawła II. Jeden z jej członków, Kard. Stickler, relacjonował, że komisja uznała, że takiego zakazu nigdy nie wydano. Na tej podstawie przedstawiono Papieżowi wniosek o wydanie generalnego indultu na odprawianie Mszy trydenckiej przez każdego kapłana obrządku łacińskiego. Sprawa nie miała kontynuacji. W owej komisji był także Kard. Ratzinger.

Przyszły Papież podczas pielgrzymki tradycjonalistów do Rzymu w roku 1998 w specjalnym wykładzie powiedział m.in.: „W całej swej historii Kościół nigdy nie zniósł, ani nie zakazał prawowiernych form liturgicznych, co byłoby całkowicie obce Duchowi Kościoła. … I tak właśnie Sobór zarządził reformę ksiąg liturgicznych, ale nie zakazał ksiąg wcześniejszych”.

Źródło: Chrisitanitas.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051101213633586

No trackback comments for this entry.
Kard. Arinze twierdzi, że Msza trydencka "została zniesiona" | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Trydent śro, 2 lis 2005, 12:52:46
"Jeśli ktokolwiek  by ośmielił się probować podnieśc nań rękę, niech mu będzie wiadomo, iż narazi się na gniew Wszechmogącego Boga  oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła. "  (z Bulli Św. papieża Piusa V promulgującej Mszal trydencki)
 
 • Bartek śro, 2 lis 2005, 15:58:19
hharald(zaw) pon, 14 lis 2005, 01:07:19

Mn ied zaś n ajbardziej zafrapowała ta rola "Subito Santo", kard. Ratzingera oraz paru usłużnych kardynałów - biurokratów - - - w falandyzacji prawa kościelnego!

Co jeszcze sfalandyzowali i o czym się po latach dowiemy?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń