Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?

Pytania i odpowiedzi

Kiedy poznałam swojego męża miałam 17 lat, a on 18. Był on moim pierwszym chłopakiem. Po 5 latach spotkań kwestia ślubu była oczywista dla naszych rodzin - choć ja miałam pewne wątpliwości. Miałam nadzieję, że z wiekiem przyjdzie jego dojrzałość i odpowiedzialność. Nasze małżeństwo trwało 7 lat, a jego owocem dzięki moim staraniom jest 5 letnia córeczka.Jestem osobą wierzącą, to ja pragnęłam ślubu kościelnego i chrztu dziecka. Teraz chciałabym starać się o unieważnienie sakramentu małżeństwa. Mój mąż okazał się człowiekiem mało odpowiedzialnym za rodzinę. Już w pierwszym roku małżeństwa zaczął mnie oszukiwać. Kłamał w sprawach finansowych. Zanim się dowiedziałam prawdy minęły 3 lata, a dług urósł na tyle, że nie byłam w stanie spłacić go z własnych środków. Z pomocą przyszli rodzice męża, którzy spłacili za niego wszystko.

Za moja namową mąż zaczął studiować, jednak i tutaj mnie zawiódł - wyjeżdżał z domu na weekendy, ale, jak się później okazało, żadnych studiów nie było. Ja w tym czasie zajmowałam się maleńkim dzieckiem, a on oczywiście potrzebował pieniądze na "czesne".

Zaczął mnie okradać. Często zachowywał się agresywnie. W stanie upojenia groził śmiercią mi, dziecku, naszym bliskim. Tuż przed naszym rozstaniem mój mąż obarczył mnie winą za swoją chorobę - depresję. Dokonał także próby samobójczej u nas w domu w obecności domowników i naszego dziecka.

W ostatnich latach naszego małżeństwa, mąż pozostawał bez stałej posady. Całe dnie spędzał prze monitorem komputera. Nie włączał się w prace na rzecz domu - samodzielnie więc wykonałam ostatnie prace remontowe. Czy w związku z tymi faktami mam szansę uzyskać unieważnienie sakramentu małżeństwa? Bardzo proszę o odpowiedź.  


Na początku należy wyjaśnić czym jest pojęcie zdolności do zawarcia małżeństwa W oparciu o interpretacje i komentarze kan. 1095, przez zdolność do zawarcia małżeństwa należy rozumieć zdolność do relacji interpersonalnych , zdolność odniesienia się jednej strony w małżeństwie do drugiej na zasadzie równie obowiązujących praw. Zdolność to „umiejętność” dobrowolnego, wolnego od przymusu bądź jakichkolwiek innych czynników przyjęcie i oddanie się drugiej stronie w sferze życia psychicznego, fizycznego, duchowego itp. Prawo kanoniczne przyjmuje, że jeśli jedna bądź obie strony nie są w stanie dobrowolnie przyjąć i realizować istotnych obowiązków małżeńskich, jak i obdarować i poszanować prawa drugiej strony , to nie są zdolne do osiągnięcia, jak i realizacji dóbr, które wynikają z treści złożonej przysięgi małżeńskiej.

Istotnie również jest wskazanie czym w kanonistyce jest niejednokrotnie stosowane pojęcia „prawa i obowiązki małżeńskie”. Zasadniczo prawo kanoniczne nie wymienia kolejno jakie są te prawa i obowiązki, a jedynie wskazuje na tzw. trzy dobra augustyniańskie czyli dobro wiary, dobro sakramentu, dobro potomstwa oraz dobro współmałżonków.

Analizując powyższą sytuację należałoby udowodnić, że niezdolność mężczyzny istniała już przed ślubem, a przynajmniej w chwili składania przysięgi małżeńskiej. Z okoliczności poślubnych może wynikać, że mężczyzna nie posiadał rozeznania w tym czym są zobowiązania małżeńskie ani zdolności do ich wypełnienia.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata BaranOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051101230743741

No trackback comments for this entry.
Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?
doktor prawa kan pią, 4 kwi 2008, 15:41:16

Szanowna Pani mgr, wspomniane przez Panią trzy dobra augustiańskie to dobro wiary, sakramentu i potomstwa. Czwarte - dobro małżonków - zostało określone przez Vaticanum II. Dzisiaj w doktrynie, bazując na tej podstawie, wymienia się: obowiązek wierności, nierozerwalności, tworzenia wspólnoty małżeńskiej, wzajemnej pomocy, pożycia intymnego, dążenia do świętości, przechowywania życia i wychowania potomstwa, przy czym oczywiście nie jest to katalog zamknięty (por. R. Sztychmiler, Obowiązki małżeńskie, Warszawa 1999). Pozdrawiam.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń