Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Francja: bilans strat

Jedna ofiara śmiertelna, kilkudziesięciu rannych, ok. 6200 spalonych samochodów, 1550 zatrzymanych, ok. 1000 zaangażowanych policjantów, 300 miejscowości objętych zamieszkami – to bilans strat ogłoszony po 14 nocy zamieszek na przedmieściach Paryża. Czy są to tylko chuligańskie wybryki grupy imigrantów czy zapowiada to większy konflikt?

Wielu komentatorów francuskich uważa, że zamieszki są wynikiem złej polityki rządu francuskiego w stosunku do imigrantów. Uważają, że nie mają oni takich samych praw jak rdzenni Francuzi, szans na pracę czy naukę.

Także w innych europejskich krajach dzieją się rzeczy niepokojące. W nocy z wtorku na środę w dwóch niemieckich miastach – Berlinie i Kolonii spłonęło 6 samochodów. Wydarzenie to miało miejsce w dzielnicach, gdzie. 1/3 mieszkańców to imigranci, nieposiadający obywatelstwa. Jednak na razie policja wyklucza związek tych incydentów z sytuacją w Paryżu. Zdaniem rządu Niemiec: "Zamieszki we Francji powinny stanowić ostrzeżenie dla wszystkich demokratycznych krajów. Proces integracji obcokrajowców musi być obiektem stałej troski ze strony władz".

W związku z paryskimi rozruchami premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał we wtorek turecką diasporę w Europie – czyli ok. 4,5 mln. ludzi – do pokojowego współżycia z tamtejszymi społecznościami. "Podpalanie i niszczenie nie mogą być sposobem na dochodzenie swoich praw" – zaznaczył.

Również w Szwecji i we Włoszek pojawiają się głosy niepokoju dotyczące zagrożenia wybuchu zamieszek w tych krajach. Taką opinię wyraził w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej - Lars Leijenborg, przywódca opozycyjnej Ludowej Partii Liberałów.
Romano Prodi, przywódca centrolewicowej partii we Włoszech ocenił, że wybuch podobnych do francuskich zamieszek we Włoszek to tylko kwestia czasu.

Sytuacja we Francji nie napawa optymizmem. Można nawet powiedzieć, że istnieje groźba wybuchu podobnych rozruchów w całej Europie – problem imigrantów, głownie z krajów arabskich nie jest tylko problem francuskim. Już na pierwszy rzut oka widać, że luka demograficzna, nie wypełniana przez rodowitych Francuzów, Niemców, czy Brytyjczyków jest zastępowana imigrantami. Dochodzi do tego również problem powszechnej aborcji i eutanazji, jak również popieranie legalizacji związków homoseksualnych. To wszystko skutkuje wymieraniem narodów europejskich. Teraz problem nie jest jeszcze aż tak poważny. Sytuacja bardzo się pogorszy za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, gdy struktura ludności społeczeństw Europy zmieni się. Tak może się stać. Jeden z polskich tygodników już kilka lat temu opisał rozmowę dwóch mieszkańców Austrii – Turka i Austriaka. "Teraz ty mi rozkazujesz, bo wy, Austriacy jesteście większością. Ale za kilkadziesiąt lat to się zmieni. My mamy zwykle po sześcioro dzieci a ty tylko jedno. Gdy będzie nas więcej, wtedy skutecznie zadbamy o swoje prawa" – powiedział turecki imigrant.

Jedną z dróg rozwiązania sytuacji jest przyznanie imigrantom takich samych praw co rdzennym mieszkańcom. Nie rozwiązuje to jednak zagrożenia konfliktem kulturowym i religijnym (w niedzielę podpalono 2 kościoły na przedmieściach Paryża), bo przecież imigranci z krajów arabskich bardzo słabo asymilują się z ludnością miejscową. Miejmy jednak nadzieję, że rządy europejskich państw znajdą jakiś sposób na pokojowe rozwiązanie tej kwestii.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051110075843659

No trackback comments for this entry.
Francja: bilans strat | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Francja: bilans strat
hharald(zaw) pon, 14 lis 2005, 00:31:29

Francja ma problem z muzułmanami od najmniej 40 lat - z tym i wiernymi macierzy Arabami, których musieli przyjąć po deklaracji niepodległości przez Algerię. A potem to poszło - przy okazji nie zareagowali, gdy przemysł samochodowy przeszedł na roboty i muzułmanie z krajów arabskich i afrykańskich przestali być w zasadzie potrzebni.

Inna rzecz, że nie lubią oni, oj nie lubią, pracować...  

 
Francja: bilans strat
kot pon, 14 lis 2005, 11:57:01
"Już na pierwszy rzut oka widać, że luka demograficzna,
nie wypełniana przez rodowitych Francuzów, Niemców, czy
Brytyjczyków jest zastępowana imigrantami. Dochodzi do
tego również problem powszechnej aborcji i eutanazji, jak
również popieranie legalizacji związków homoseksualnych.
To wszystko skutkuje wymieraniem narodów europejskich."

A co jest przyczyną sytuacji demograficznej w Polsce,
gdzie żaden z tych rzekomych czynników nie działa?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń