Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Św. Józef - wzór człowieka sprawiedliwego

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Benedykt XVI przypomniał postać św. Józefa - Oblubieńca i Małżonka Maryi Panny oraz Opiekuna Pana Jezusa.

W rozważaniu Ojciec Święty przypomniał, że liturgia ostatnich dni Adwentu w sposób szczególny skłania nas do kontemplowania osoby Maryi Panny i Świętego Józefa, bo to właśnie oni w sposób szczególny przeżywali czas oczekiwania na przyjście na świat Chrystusa.

W Ewangelii św. Łukasza możemy przeczytać, że Maryja miała "męża imieniem Józef, z rodu Dawida". Ewangelista w sposób szczególny podkreśla prawny aspekt tego związku. Dzięki swojemu przybranemu ojcu Jezus stał się członkiem rodu Dawida. Tym samym wypełniło się Pismo, w którym Mesjasz zapowiadany był jako "syn Dawida".

"Roli świętego Józefa nie można jednak sprowadzać do tego aspektu prawnego. Jest on wzorem człowieka "sprawiedliwego" (Mt 1, 19), który w doskonałej zgodzie ze swą oblubienicą przyjmuje Syna Bożego, który stał się człowiekiem i czuwa nad Jego ludzkim dorastaniem" - powiedział Benedykt XVI.

Ojciec Święty dodał, że właśnie dlatego w tych ostatnich dniach adwentowego oczekiwania należy nawiązać duchowy dialog ze św. Józefem, aby pomógł on nam w pełni przygotować się do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Dlatego w dniach poprzedzających to wielkie dla Chrześcijan święto jest rzeczą wysoce stosowną nawiązać swego rodzaju duchową rozmowę ze świętym Józefem, aby pomógł on nam przeżywać w pełni tę wielką tajemnicę wiary.

Papież Benedykt XVI przypomniał również adhortację apostolską "Redemptoris Custos" czyli Opiekun Zbawiciela wydaną przez jego poprzednika - Jana Pawła II. Ojciec Święty zwrócił uwagę na jeden z aspektów tego dokumentu - milczenie św. Józefa. "Milczenie to przepojone jest kontemplowaniem tajemnicy Boga, w postawie całkowitej gotowości wobec woli Boga" - powiedział papież. Dodał, że to milczenie nie oznacza wewnętrznej pustki Oblubieńca Maryi lecz pełnię wiary, którą nosił w sercu. Jest to milczenie, którym św. Józef strzeże Słowa Bożego, konfrontując je z wydarzeniami z życia Jezusa. Ukazuje ono również jego nieustanną modlitwę i wolę zawierzenia Opatrzności Bożej.

"Pozwólmy się "zarazić" milczeniem świętego Józefa! Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga. W tym czasie przygotowań do Bożego Narodzenia pielęgnujmy wewnętrzne skupienie, aby przyjąć w naszym życiu Jezusa i opiekować się Nim" - zaapelował kończąc rozważanie Benedykt XVI.

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim przybyłym na Plac św. Piotra apostolskiego błogosławieństwa, papież pozdrowił pielgrzymów po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku oraz po polsku.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051219153510723

No trackback comments for this entry.
Św. Józef - wzór człowieka sprawiedliwego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń