Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijanie w społeczeństwie - przesłania do uczestników ESM w Mediolanie

Około 50 tysięcy młodych pielgrzymów wywodzących się z różnych narodów i Kościołów chrześcijańskich zgromadzi się już za kilka dni w Mediolanie, by uczestniczyć w 28 Europejskim Spotkaniu Młodych. Wzorem swego poprzednika papież Benedykt XVI skierował do nich słowa przesłania. Oprócz niego – co jest już tradycją – listy do młodych skierowali także: Kofi Annan – sekretarz generalny ONZ, Bartolomeusz – ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, patriarcha Aleksy II z Moskwy i Rowan Williams – arcybiskup Canterbury.

Benedykt XVI w swoim liście napisał m.in.  „Drodzy młodzi ludzie, kiedy przeżywacie wspaniałe doświadczenie kościelnej wspólnoty podczas spotkania przygotowanego przez Wspólnotę z Taizé, papież Benedykt XVI łączy się z wami w modlitwie. (...) Niech przykłady założyciela Taizé i niestrudzone świadectwo papieża Jana Pawła II, dążących do dialogu i pokoju między ludźmi, dodadzą wam odwagi, byście i wy z kolei stawali się tymi, którzy wprowadzają pokój! W świecie, który osłabiają liczne ogniska konfliktów, w naszych rozwiniętych społeczeństwach, gdzie powstają coraz to nowe formy przemocy, zagrażające szczególnie ludziom młodym, papież zachęca was, byście z prostotą i radością w Duchu Świętym dawali świadectwo pokoju, który mieszka w nas dzięki temu, że Pan Jezus sam siebie raz na zawsze ofiarował na Krzyżu z miłości do wszystkich ludzi.” Udzielił on także młodym gromadzącym się w Mediolanie swego apostolskiego błogosławieństwa.

Odmienny charakter ma przesłanie od sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana, który zwraca bardziej uwagę na sprawy społeczne i zaangażowanie chrześcijan. „Wiedzcie, że niezależnie od tego, czy kraj, z którego przyjechaliście, jest duży czy mały, bogaty czy biedny, wszyscy macie do odegrania jakąś rolę w walce o świat bardziej sprawiedliwy i pokojowy. (...) Brat Roger, którego pamięć wspominam ze czcią, stał się niestrudzonym obrońcą tych szlachetnych wartości, jakimi są szacunek, tolerancja i solidarność. Całe swoje życie służył pokojowi, dialogowi i pojednaniu. Obyście więc razem prowadzili dalej dzieło, które rozpoczął, życzę, żeby duch Taizé nadal był inspiracją dla waszych działań, także po tym spotkaniu” – napisał w swoim liście.

Na sprawy społeczne, przede wszystkim nasilające się akty terroru i społeczny niepokój, zwraca natomiast uwagę zgromadzonych patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Aleksy II, który pisze m.in.: „Dlatego tak ważne jest, żebyśmy zrozumieli, że to Ojciec Niebieski może dać swoim dzieciom tak upragnione pocieszenie i ukojenie. Pan Jezus Chrystus wzywa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Zachęcam was, byście twardo trzymali się swojego raz na zawsze dokonanego wyboru – iść za Chrystusem nie zważając na wszystkie trudności i pokusy naszych czasów. Tylko wtedy, kiedy pokochacie Pana całym sercem, zdobędziecie ogromny dar miłości bliźniego. I to będzie najlepszym przepowiadaniem, które wielu doprowadzi do Chrystusa – jedynego Źródła pokoju, miłości i pocieszenia.”
„Zgromadzenie młodych chrześcijan różnych wyznań z całej Europy jest ogromną nadzieją dla naszego starego kontynentu, który porzuca swoje korzenie i wybiera materializm. Jako chrześcijanie powinniśmy upodabniać nasz sposób myślenia do myśli Chrystusa i przemieniać się, każdy na swoją miarę, w żyjące ewangelie, a swoim stylem życia oraz darem z samych siebie głosić autentyczną prawdę Ewangelii. W taki sposób będziemy nieść Boży pokój, który przerasta wszelkie rozumienie, miłość, której uczy Chrystus, i pocieszenie ofiarowane przez Ducha Świętego” – te słowa skierował do młodych Patriarcha Konstantynopola, jako drugi, obok papieża, wielki przywódca chrześcijaństwa europejskiego. Również i on udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Arcybiskup Canterbury, Rowan Williams, w swym przesłaniu skoncentrował się natomiast całkowicie na postaci brata Rogera, który zalicza się do tych ludzi, którzy w wieku XX i XXI najmocniej odcisnęli swe piętno na chrześcijaństwie i społeczności światowej. „Podczas tegorocznego spotkania nie sposób nie myśleć o tragicznej śmierci brata Rogera. W każdym pokoleniu jest bardzo niewielu takich ludzi, którym udaje się całkowicie przekształcić charakter kultury religijnej, a tego właśnie dokonał brat Roger. Zmienił punkt odniesienia dla ekumenizmu rzucając wyzwanie, jakim jest wspólne życie monastyczne chrześcijan różnych wyznań. Dla niezliczonej liczby młodych ludzi zmienił obraz chrześcijaństwa. Zmienił sposób, w jaki Kościoły dawniej postrzegały pojednanie, które stało się bezwzględnym priorytetem, najpierw w powojennej Europie, później na całym świecie. Jego obecność i jego modlitwa są teraz mocniejsze i bardziej rzeczywiste niż kiedykolwiek. Niech jego pamięć pozostaje żywa i towarzyszy wam wszystkim, kiedy spotykacie się, by odnowić swoje spojrzenie na Chrystusa.” Wspomnienia o bracie Rogerze i hołd dla niego znalazły się zresztą także i w pozostałych przesłaniach, jakie młodzi otrzymają.

Pełne teksty listów są dostępne w języku polskim na stronie Wspólnoty z TaizeTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051227103101472

No trackback comments for this entry.
Chrześcijanie w społeczeństwie - przesłania do uczestników ESM w Mediolanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń