Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ślub ekumeniczny

Pytania i odpowiedzi Dzień Dobry, mam klika pytań związanych ze ślubem w ogóle, a w szczególności ze ślubem ekumenicznym. Jestem wyznania rzymsko-katolickiego, mój narzeczony został ochrzczony w cerkwii grecko-katolickiej. Rozumiem, że w takiej sytuacji, gdy żadne z nas nie chce zmienić wyznania, jedynym rozwiązaniem jest ślub ekumeniczny. Ustaliliśmy, iż miałby się on odbyć w moim obrządku. Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać taki ślub?

Dodatkowym problemem w naszym przypadku jest fakt, iż pochodzę z Elbląga - tam byłam chrzczona, przystąpiłam do Komunii i byłam bierzmowana. Obecnie mieszkam i pracuję w Olsztynie, ale chciałabym wziąć ślub w swoim rodzinnym mieście. Jak zorganizować w tej sytuacji wszelkie formalności? Jak zorganizować nauki przedmałżeńskie? Czy w takiej sytuacji mogę wybrać w Elblągu inną parafię niż moja?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam.

Magda


Jeżeli wszystko jest tak jak Pani opisała, to o żadnym ekumenicznym ślubie mowy być nie może. Ochrzczeni w obrządku grecko-katolickim jak nazwa wskazuje są katolikami (różnią się liturgią a nie wiarą). W związku z tym, nie pojawia się tu problem zmiany wyznania czy zgody biskupa. Chyba, że pomyliła Pani termin cerkwi grecko-katolickiej z prawosławną.

Nie istnieją żadne przeszkody kanoniczne, żeby ślub odbył się w cerkwi. Być może nawet warto rozpatrzyć taką możliwość. Ślubów obrządku zachodniwego widziała Pani (i z pewnością ujrzy) wiele, ślub w katolickim rycie wschodnim, do tego własny jest czymś zdecydowanie wyjątkowym i niepowatarzalnym (zdjęcie).

Wśród formalności oprócz standartowych dochodzi możliwość zmiany obrządku przez jednego nupturientów. Pani przyszły mąż może zadeklarować przejście do obrządku łacińskiego lub też Pani może zadeklarować przejście do obrządku greckokatolickiego (Kan 112.2.KPK). Może też każde z was zostać w swoim obrządku.

Warte zapamiętania jest, że "dominujące" znaczenie ma obrządek ojca dzieci, które mogą pojawić się w związku. Otóż, jeśli mąż nie zgodzi się na łaciński (w parafii rzymsko-katolickiej) chrzest dzieci będą musiały być ochrzczone w cerkwi grecko-katolickiej (Kan.111.1. KPK). Warunkiem jest, że nie skorzysta z przywileju Kan 112.2, czyli, że sam nie przejdzie do obrządku zachodniego.

Pomimo, że kanon 1115. kodeksu jako miejsce ślubu zaleca parafię (zamieszkania) jednego z nupturientów, za zgodą proboszcza można wybrać inną.

W kwestiach nauk przedmałżeńskich niezbędnych informacji udzieli proboszcz.

Co do tytułu pytania - Prawo Kościoła Katolickiego nie zna pojęcia ślubu ekumenicznego. W kwestii zawierania związku małżeńskiego ze stroną niekatolicką wiele informacji można znaleźć w dziale "Małżeństwo mieszane".

Jakub Sowiński, student 2. roku teologii PWT

[Małżeństwa mieszane]Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051227124458413

No trackback comments for this entry.
Ślub ekumeniczny | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ślub ekumeniczny
Piotrek wto, 10 sty 2006, 17:22:31

Musicie dopełnić takich samych formalności, jak w przypadku ślubu dwóch osób obrządku rzym-kat.

Nawiasem mówiąc jesteście oboje tego samego wyznania (katolickiego), tzn. wyznajecie te same prawdy wiary. Różnice dotyczące obrządku (kalendarza, liturgii itp.) są tu zupełnie drugorzędne. Wszystkie sakramenty, w tym małżeństwo, Msze Św., mozecie przyjmować w każdym z obrzadków. (I nie nazwałbym tego ślubu ekumenicznym tylko katolickim :)

 
Ślub ekumeniczny
Piotrek wto, 10 sty 2006, 17:27:00
Oj, nie zauwazyłem ze odpowiedz juz jest. (Zasugerowałem sie tym "0 komentarzy")
 
Ślub ekumeniczny
Hiacynt wto, 10 sty 2006, 20:04:20
Wydaje mi się, że odpowiadający na to pytanie, informując o możliwości zadeklarowania, podczas ślubu, przez mężczyznę-grekokatolika przejścia do Kościoła Łacińskiego (Rzymskokatolickiego), którego członkiem jest jego żona, nie wziął pod uwagę kan.33 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Zgodnie z tym przepisem tylko kobieta ma prawo przejść do Kościoła sui iuris męża. Z tego wynikałoby, że mąż należący do któregoś z katolickich kościołów wschodnich nie może jednak, w związku z zawarciem zwiążku małżeńskiego z katoliczką obrządku łacińskiego, przejść do Kościoła Rzymskokatolickiego.

---
errare humanum est

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń