Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zamknięcie ekskomunikowanej parafii

Obłożona ekskomuniką polska parafia pw. św. Stanisława Kostki w St. Louis została zamknięta. Arcybiskup Ray Burke w wydanym 29 grudnia „Dekrecie zamknięcia” napisał, że został zmuszony do zamknięcia parafii, gdyż „funkcjonowała ona od pewnego czasu zupełnie niezależnie od archidiecezji w St. Louis”. Arcybiskup dodał, że podjął tę decyzję „z ciężkim sercem”.

Członkowie sześcioosobowej świeckiej rady przykościelnej twierdzą, że spodziewali się takiej decyzji arcybiskupa. Proboszcz parafii – ksiądz Marek Brożek w wywiadzie udzielonym „Życiu Warszawy” powiedział, że nie boi się nałożonej na siebie ekskomuniki, a tylko „werdyktu, który na Sądzie Ostatecznym wyda mi Pan Jezus”. Ksiądz przypomniał, że w przeszłości zdarzały się przypadki ekskomunikowania wiernych „zbyt pochopnie i bez należytej rozwagi”. Tak według niego było np. z Mikołajem Kopernikiem czy Joanną D’Arc.

Konflikt między polską parafią a arcybiskupem Burke trwa już od kilku lat. Jego powodem jest zbyt duża, według arcybiskupa, niezależność parafii. Rada przykościelna twierdzi, że archidiecezji St. Louis chodzi głównie o przejęcie majątku parafii, który szacowany jest dziś na około 9 mln dolarów. Proboszcz Brożek twierdzi, że wiele amerykańskich diecezji ma problemy finansowe wynikające z konieczności wypłaty odszkodowań po ujawnieniu przypadków pedofilii wśród księży. Dwie amerykańskie diecezje ogłosiły już z tego powodu bankructwo, a niektórzy biskupi przekazują tytuły własności majątków wspólnotom parafialnym. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której komornik może nakazać sprzedanie świątyni w celu spłaty diecezjalnych długów. Ksiądz Brożek podkreśla też, że ani żaden z księży-pedofilów ani żaden z biskupów tolerujących takie zachowania nie został ekskomunikowany. Kara na parafię została więc według niego nałożona „lekkomyślnie i w sposób niezwykle arogancki”. Właśnie sposób jej ogłoszenia ma pomóc w przekonaniu Kongregacji Nauki Wiary o słuszności odwołania złożonego przez parafię.

Ksiądz Brożek miał kłopoty z władzami kościelnymi już kilka lat temu, jeszcze w Polsce. W lutym 2000 roku były rektor olsztyńskiego seminarium ks. Jan Guzowski oskarżył go o akty homoseksualne i poprosił o opuszczenie seminarium. Ks. Brożek zwrócił się do arcybiskupa Edmunda Piszcza z prośbą o pomoc i przedstawienie dowodów popierających zarzuty byłego księdza rektora. Oskarżeń ks. Guzowskiego nie potwierdzono, a arcybiskup Piszcz udzielił ks. Brożkowi nienagannej opinii.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060109113900961

No trackback comments for this entry.
Zamknięcie ekskomunikowanej parafii | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
a1a1a1 wto, 10 sty 2006, 12:13:46
A może w seminarium w Olsztynie księdzu Markowi przytrafiła się historia podobna do Józefa w Egipcie...
 
Jakub wto, 10 sty 2006, 16:47:09
Pierdu-smierdu biskupowie o kase chodzi. Na pochybel z nim....

---
Swiatyj Boże, swiatyj Krepkij,
Swiatyj Biessmiertnyj, pomiłuj nas!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń