Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Historia Biblii - od Słowa do Księgi

Historia Biblii to najnowsza propozycja Oficyny Wydawniczej Vocatio z serii Przewodników chrześcijańskich, napisana przystępnym językiem, bogato i barwnie ilustrowana. Wcześniejsze książki z tej serii – Przewodnik apologetyczny oraz Historia chrześcijaństwa cieszyły się dużym powodzeniem, a Przewodnik po Biblii okazał się bestsellerem. Historia Biblii jest jego tzw. młodszą siostrą i wszystko wskazuje na to, że powtórzy ten sukces.Wiele jest książek przedstawiających i interpretujących historie zaczerpnięte z Pisma Świętego, brak jednak pozycji traktujących o tym, jak się Ono kształtowało, jak powstało, jak przetrwało prześladowania i jak przez stulecia zmieniało świat. Historia Biblii znakomicie wypełniła tą lukę na rynku wydawniczym. Kolejno poznajemy losy Starego Testamentu, który był spisywany bardzo powoli przez ponad tysiąc lat, przez wielu natchnionych autorów, redaktorów, kopistów i innych nieznanych nam ludzi, początkowo przekazywany tylko ustnie, aż do opracowania alfabetu hebrajskiego. Następnie dowiadujemy się, jak po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, w dobie wyłaniającego się Kościoła, zaczął się kształtować Nowy Testament oraz jak doszło do ustalenia kanonu ksiąg świętych i jego rozpowszechnienia w czasach rękopisów na terenie całej Europy, oraz części Azji i Afryki. Przenosimy się wreszcie w czasy szesnastowiecznej rewolucji religijnej, by ocenić wpływ reformacji, która stworzyła wspaniałe przekłady Biblii, przede wszystkim niemieckojęzyczną Biblię Lutra. Dużym przełomem okazało się też wynalezienie maszyny drukarskiej. I tak dochodzimy aż do czasów nam współczesnych, gdzie Biblia dotarła już na wszystkie kontynenty i we wszystkie dziedziny życia, także do literatury, kina i teatru. Ze względu na autorów, książka ma charakter ekumeniczny – łączy ona katolicką i protestancką tradycję odczytywania Pisma Świętego. Zasadniczo się one jednak nie różnią.

 

Polskie wydanie Historii Biblii zostało uzupełnione dodatkowymi rozdziałami i ilustracjami, które mogą być szczególnie przydatne dla polskiego czytelnika. Zawierają one informacje o rękopiśmiennych przekładach Pisma Świętego na język polski, o tłumaczeniach z XVI wieku oraz o tłumaczeniach nowszych i o obecnym stanie studiów nad Biblią.

 

Żeby nie zmęczyć czytelników naukowym charakterem książki, autorzy - Stephen M. Miller & Robert V. Huber, zamieścili też wiele ciekawostek biblijnych. Mało kto pewnie słyszał o tzw. Biblii Warzywnej. Jest to cykl filmów animowanych dla dzieci, gdzie wszystkie postaci biblijne „grają” warzywa. I tak przykładowo, walka Dawida z Goliatem jest przedstawiona jako walka Małego Szparaga z ogromnym filistyńskim Ogórkiem. Równie mało znana jest historia pewnego brytyjskiego drukarza, który przez pomyłkę usunął partykułę „nie” z szóstego przykazania, przez co w rezultacie Bóg zalecał nam cudzołożenie. Przekład ten potem nazwano Biblią cudzołożnika, a nieszczęsnego drukarza kosztowało to 300 funtów grzywny, co wystarczyłoby wtedy na kupno dużego gospodarstwa.

 

Serdecznie polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Piśmie Świętym, wszystkim uczniom, studentom oraz środowiskom krzewiącym kulturę. 

Marta Putkowska


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060109153333995

No trackback comments for this entry.
Historia Biblii - od Słowa do Księgi | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń