Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci

Listy od czytelnikówTyle sie mówi o Harrym Potterze, iż mam wrażnie, że świat katolicki przymknął oko na Kod Leonarda da Vinci. Wszyscy skupiają się na tym jak książka Pani Rowling szerzy okultyzm, deformuje obraz dobra, sprawia, że dzieci stają się nieczułe na zło. Ale dzieci nie skaczą z mostów, nie siadają na miotłach, czekając aż te wzniosą je w powietrze. Prawdziwe spustoszenie czyni powieść Dana Browna.

Widziałam dorosłych ludzi, którzy po tej lekturze całkiem tracili te słabe cienie wiary, które w nich jeszcze pozostawały. "Jezus nie był Bogiem, tylko Maria Magdalena","Ja wiedziałem, że Kościół kłamie, że ukrywa prawdę, że zwodzi". To tylko niektóre opinie DOROSŁYCH ludzi, którzy przeczytali tą książkę. Gdzie jest Kościół?

Ta książka wykorzenia z ludzi wiarę. Głównym bohaterem kierują proste popędy jak pożądanie. Brak tu etyki. W "Aniołach i demonach" wykrzywiony został obraz piękna celibatu a z drugiej strony rodzicielstwa kiedy te dwie rzeczy łączę się razem i uwzniośla ich owoc. Zakonnica i ksiądz tak bardzo pragnęli aby z ich czystego pragnienia rodzicielstwa narodziło się dziecko, że uciekli się do metody sztucznego zapłodnienia. Gdzie tu piękno?

W Harrym Potterze, mimo jego mroczności, przedstawione są również pozytywne relacje. Harry kocha swoich przyjaciół i broni ich. W IV tomie"...i czara ognia" chłopiec najpierw ryzykując życie ocala dziewczynkę, która była mu zupełnie obca, a potem decyduje się poświęcić nagrodę w Turnieju trójmagicznym aby ocalić rywala.

Nie jestem jednak bezkrytyczna. Sam motyw Turnieju był zły. Osoby postrzegane jako dobre np profesor Dumbledore organizują konkurs, w którym stawką jest ludzkie życie. Zabawa polega na pokonaniu granic własnego strachu. Dobrze jadnak zwrócić uwagę, że kiedy ginie chłopiec jest to związane tylko z pojawieniem się niesławnego Voldemorta, nie zaś z samym turniejem.

Na koniec chciałam zadać pewne pytanie: co jest z tym Harrym Potterem? Małe dzieci dziś grają w gry typu "Diablo", oglądają horrory i mangi, w których szerzona jest nienawiść, agresywny stosunek do świata i pornografia. Te rzeczy czynią w dziecięcych głowach dużo więcej zła niż chłopiec, w którym jednak jest dobro. Mówi się o potteromanii. Faktycznie istnieje ona w rzeczywistości i zapadły na nią obie strony. Z jedej strony są dzieci, które Harrego po prostu lubią i dorośli, którzy walkę o Pottera podjęli jako misję, która w rzeczywistości zwrócona jest przeciw instytucji Kościoła. Z drugiej strony znajdują się ci, którzy Pottera po prostu nie lubią oraz ci, którzy podjęli niekiedy opętańczą walkę z tą powieścią, czsem tylko dlatego, że powiedziano o niej "zła".

Moim zdaniem musimy nauczyć się patrzeć głębiej. W każej bajce jest magia, a na każdej ulicy przemoc. Książki Browna i Rowling to nadal tylko ksiązki. Żadne z nich nie studiowało okultyzmu, ani nie pisało swoich powieści z podręcznikiem okultyzmu z dłoni. Kościół przepraszał za działalność Świętej Inkwizycji w Średniowieczu. Lepiej więc nie urządzać kolejnego polowania na czarownice, tylko rozsądzić mądrze i czynić dobrze, z miłości.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060112233923329

No trackback comments for this entry.
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
reguly wto, 17 sty 2006, 08:10:23
Moze pani Rowling zaplacila wiecej za reklame?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
wiszan wto, 17 sty 2006, 08:56:48

Po lekturze "Kodu..." wiarę zapewne tracą ci, którzy budowali ją "na piasku" i w rzeczywistości nie znają istoty chrześcijaństwa. O gorących chrześcijan bądźmy zupełnie spokojni...

 
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
reguly wto, 17 sty 2006, 11:49:43
Wiszan - tylko ze na tace daja w przewadze ci co stawiaja 'na piasku' a na ich utrate KRK w zadnym razie nie moze sobie pozwolic...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
gram nie, 29 sty 2006, 18:43:26
głównym bohaterem kieruja proste popedy? no cóż jest gotów poświecić grala by uratowac swojego "przyjaciela" Teabinga i Sophie...
Autor przedsawia kilka hipotez w kodzie (a widze tu ze kościół znów stara się zamykac usta inaczej myślacym) "stygmaty" w Polsce wlasciwie nie mialy swojej premiery ze wzgledu na zabiegi koscioła tym razem sadze że z premierą tego filmu bedzie zupełnie inaczej gdyż stoja za tym znacznie wieksze pieniądze...
a jesli chodzi o wiare czy to w co wierzyliśmy przez lata i system warotści jaki sobie stworzyliśmy może zostać zachwiany poprzez taką publikacje czy jakiekolwiek inne teorie?
 
Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
rys czw, 16 mar 2006, 22:45:23
Ja byłam z wnukiem na Harym, bajka jak każda bajka, bo w każdej bajce jest jakieś kłamstwo, milość, zło.Jest to bajka poprostu  inna od bajek typu "Czerwony Kapturek"itd.Wnuczek moj ma 10 lat jakos do tej pory [a był na wszystkich częściach które ukazaly sie na ekranach ostatnia mu kupiłam przeczytał] nie próbował  do tej pory naśladować Harego.Wydaje mi sie,że walka ta jest z wiatrakami, ponieważ po ostatnia część to u nas stali całą noc  w kolejce. Wydaje mi się,że Kod jest o wiele gorszą książką, też jest fantazją  autora, tylko chyba  ten autor się zagalopował troszeczkę zadaleko i nie w tym kierunku.Po przeczytaniu tej ksiązki rzeczywiście dużo ludzi może zmienić swój stosunek do KrK.Ale w tym wypadku powinni zadziałać  kapłani. Nie mam na uwadze" książkę na index ksiązek zakazanych "bo to napewno nic nie da tylko, cóż będę mówić--- toć to oni są pasterzami trzody.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń