Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nie moje dziecko

Pytania i odpowiedziOżeniłem się bo moja dziewczyna zaszła w ciążę i podtrzymywała że to jest moje dziecko. Jednak po 4 latach okazało się, że nie jestem ojcem dziecka. Czy mam szansę na unieważnienie małżeństwa?

W przypadku opisanym powyżej, mamy do czynienia z podstępnym wprowadzeniem w błąd.  Nieważnie jest małżeństwo, jeśli jedno z nupturientów celowo, podstępnie wprowadziło drugą stronę w błąd.

Prawo Kanoniczne stanowi kan. 1098 - Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.

Poniżej został przytoczony fragment Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski: N. 67. „Należy obecnie zwrócić większą uwagę na kan. 1098, który zawiera nowe przepisy dla ochrony uprawnień osobowych kandydatów do małżeństwa. Chodzi w nim o ochronę właściwego poznania współmałżonka. Kto bowiem zawiera małżeństwo zwiedziony podstępem dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej osoby, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie. Należy zatem zapytać, czy któreś z narzeczonych nie ukrywa przed drugim czegoś, co mogłoby w przyszłości zakłócić w sposób poważny życie ich wspólnoty małżeńskiej. Jedyny wypadek, o którym Kodeks przykładowo wprost wspomina dotyczy podstępnego wprowadzenia w błąd przez zatajenie niepłodności (kan. 1984, § 3). Jeżeli obydwoje narzeczeni są świadomi niepłodności i z tą świadomością zawierają małżeństwo, będzie ono zawarte ważnie. W związku z treścią kan. 1098 mogą wchodzić w rachubę jeszcze inne wypadki jak np. zaawansowana skłonność do alkoholu, narkomania, ciąża z inną osobą, czy jakieś poważne obciążenia natury moralnej lub finansowej będące konsekwencją dotychczasowego życia jednej ze stron”.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata BaranOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060124002115903

No trackback comments for this entry.
Nie moje dziecko | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Nie moje dziecko
reguly czw, 2 lut 2006, 12:53:47
Mnie zastanawia inna kwestia - facet przez cztery lata wychowywal dane dziecko - czy je przez ten czas kochal? A co po tych czterech latach? Raptem przestal? 

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Poprzedni kometarz jest sentymentalny
polanowski czw, 2 lut 2006, 19:34:25
Problem prawny został, moim zdaniem, trafnie przedstawiony przez Panią Ekspertkę.
 
Natomiast pytanie w komentarzu jest zdominowane sentymentalizmem. Panu pytającemu chodziło o ważność węzła małżeńskiego, a nie o to, czy może przestać dziecko.
Przecież nawet stwierdzenie nieważności małżeństwa nie musi zburzyć istniejącej relacji między tym Panem a dzieckiem, lecz ją przemodeluje. Uwaga w komenatrzu mnie zaskakuje. Przecież rozwodzi się (bez zwracania uwagi na kwestie religijne) tyle osób, mających rzeczywiście wspólne dzieci. Przecież Pan pytający ma prawo ułożyć sobie życie w zgodzie z Prawem Bożym i Kościelnym - nie musi być niewolnikiem sytuacji, której nie spowodował.
 
W zakresie prawa świeckiego:
Pan pytający powinien jak najszybciej wnieść do sądu powództwo przeciwko dziecku i matce dziecka o zaprzeczenie ojcostwa. Powołać może się na wadę oświadczenia woli, w postaci błędu.
W dodatku Pan pytający może zażądać zwrotu wyłożonej kasy od biologicznego ojca dziecka - przecież tamtem facet powinien ponosić odpowiedzialność za dziecko. Nie może być tak, że jeden będzie tylko zapładniał, a jego dzieci będą wychowywali - może i nieco naiwni - dobrzy ludzie.
 
Nie moje dziecko
dawid1976 sob, 4 lut 2006, 01:01:54
A moze facet teraz zwracajcy uwage na "prawo koscielne" (z pewnoscia nie Boze), powinien byl rowniez tak samo "poboznie" podchodzic do rzeczy zanim uprawial seks poza slubowy??? Skad ta nagla poprawnosc religijna? Napewno ktos zaraz odpali piosenke: bylem mlody, niedpswiadczony, ale cos jak: zgrzeszylem, przeskrobalem by bylo bardziej prawdziwe

---
Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa
List do Hebrajczyków 3:1a

 
Nie moje dziecko
fajka2 śro, 22 lut 2006, 22:46:58
Jedna rzecz została niewyjaśniona , a moim zdaniem jest kluczowa. Facet pisze, że okazało się po czterech latach i jest zaskoczony, ale nie pisze, że został wprowadzony w błąd. A jeżeli jego żona też była przekonana, że to jego dziecko? Prawo kanonicze nie wypowiada się w kwestii przedmałżeńskich wiarołomności i nie stanowią one podstawy do unieważnienia małżeństwa.
 
Nie moje dziecko
fajka2 śro, 22 lut 2006, 22:52:08
ps. a gdyby było odwrotnie. Mężczyzna żeni się z jedną kobietą, wiedząc, iż inna jest z nim w ciąży, ale narzeczonej o tym nie wspomina. Sprawa wychodzi na jaw po owocnym consumatum. I co wówczas?
 
Nie moje dziecko
Krzemiński pon, 27 lut 2006, 21:42:15

Witam,

Zakładając, że sprawa przedstawia się tak, jak Pan opisał, ma Pan spore szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Marcin Krzemiński

---
adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń