Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Papież o orzekaniu nieważności małżeństwa

Benedykt XVI uważa, że proces kanoniczny stwierdzający nieważność małżeństwa nie jest "niepotrzebnym komplikowaniem życia wiernym, ani tym bardziej zaostrzaniem ich konfliktu, ale jedynie posługą prawdzie". Te słowa usłyszeli szędziowie i adwokaci Roty Rzymskiej, którzy rozpoczynają 98. rok sądowniczy od reformy dokonanej przez św. Piusa X.

W swoim przemówieniu Papież podkreślił cel procesu. Jest nim "orzeczenie prawdy przez bezstronną osobę trzecią, po przedstawieniu przez strony argumentów i dowodów". Benedykt XVI podkreślił, że "żaden proces nie jest wymierzony w żadną ze stron".

Patriarcha Rzymu stwierdził: "Specyfiką procesu w sprawie nieważności małżeństwa jest to, że nie chodzi w nim o spór stron o dobro, które ma być przyznane którejś z nich. Przedmiotem procesu jest orzeczenie prawdy w sprawie ważności bądź nieważności konkretnego małżeństwa, czyli rzeczywistości, która jest podstawą instytucji rodziny i która w najwyższym stopniu interesuje Kościół oraz społeczeństwo. W procesach tego rodzaju adresatem prośby o orzeczenie jest sam Kościół."

Zauważył także, iż postępowanie powinno cechować się obiektywizmem i wydaniem orzeczenia w rozsądnym terminie, czyli bez niepotrzebnej zwłoki. Ponadto przypomniał, że "orzeczenia kościelne w tej materii wpływają na możliwość bądź niemożliwość otrzymywania Komunii eucharystycznej przez niemałą liczbę wiernych."

Papież z przykrością zauważył, że "może się czasem zdarzyć, że miłosierdzie duszpasterskie zostanie zakażone postawą uległości wobec osób." - "Postawa ta może wydawać się duszpasterska, w rzeczywistości jednak nie odpowiada dobru osób i samej wspólnoty kościelnej; unikając konfrontacji z prawdą, która zbawia, może ona nawet okazać się szkodliwa w odniesieniu do zbawczego spotkania każdego z Chrystusem."

Benedykt XVI przypomniał o oczywistym fakcie, że "zasada nierozerwalności małżeństwa należy do całości chrześcijańskiej tajemnicy." - "Dzisiaj musimy niestety skonstatować, że prawda ta bywa czasem przyćmiona w sumieniu chrześcijan i osób dobrej woli." Podkreśłił, że "zwodniczą przysługą" wyświadczaną małżeństwom przeżywającym trudności byłoby umacnianie w nich "tendencji do zapominania o nierozerwalności własnego związku."

Źródło: KAI

Tekst przemówienia do pracowników Roty Rzymskiej, przesłanie do Dziekana Roty Rzymskiej (po włosku).


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060129123710218

No trackback comments for this entry.
Papież o orzekaniu nieważności małżeństwa | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
kacerz_Marek wto, 31 sty 2006, 03:26:46
No tak - między mężczyzną a kobietą jest fajnie, kochają się, stwierdza się szybko, że mogą spokojnie brać ślub - i on też następuje. Stwierdza się, że jest ważne, małżonkowie jeżdżą na rekolekcje, przystępują do Komunii, wszyscy są pewni, że małżeństwo jest ważne, święte, wszyscy tak żyją. Po pewnym czasie coś się psuje i już tak fajnie nie jest - a wtedy okazuje się, że małżeństwa to tak naprawdę nie było, że na jaw wyszły niezbadane dotąd sytuacje uniemożliwające zawarcia małżeństwa, szybko znajduje się dowody - i Kościół orzeka, że małżeństwo w ogóle nie zostało zawarte. Co się w ogóle w Kościele wyprawia?...

---
Życie bez Boga jest jak latająca łopata - bez sensu.

 
PawelSz wto, 11 lip 2006, 13:29:00
Wiem, że się czepiam, ale Benedykt XVI zrezygnował z tytułu Patriarchy Zachodu, a poza tym nigdy nie słyszałem o tytule "Patriarcha Rzymu" - zaprawdę, ciekawy jest ten tytuł. Kto jak kto, ale KAI powinien o tym wiedzieć.
 
Arletta Bolesta czw, 2 gru 2010, 18:41:18

Witam,

w przypadku zapytań z dziedziny kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń