Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół a polityka - wyniki sondażu

W połowie stycznia firma badawcza PBS przeprowadziła sondaż telefoniczny na temat Kościoła Katolickiego w Polsce i jego relacji z polityką. Na pytanie „Czy biskupi powinni zabierać głos i wypowiadać się w kwestiach politycznych?” tylko 2% respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Najwięcej osób odpowiedziało „raczej nie”( 33%) i „zdecydowanie nie” (23%).

Na pytanie dotyczące zaangażowania Radia Maryja i Telewizji Trwam w kampanię wyborczą PiS-u i Lecha Kaczyńskiego, a także w działania wspierające rząd Kazimierza Marcinkiewicza aż 78% respondentów stwierdziło, że media te powinny obiektywnie informować o wydarzeniach politycznych, a 11% jest za bezpośrednim stawaniem po stronie określonych partii politycznych. 11% badanych nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej sprzecznych odpowiedzi uzyskano na pytanie o spotkanie rekolekcyjne polityków PO z abp Stanisławem Dziwiszem w Bazylice w Łagiewnikach. 45% badanych osób nie widzi nic złego w tym, że abp Dziwisz patronował temu spotkaniu, a niemal tyle samo, bo 44% uważa, że nie powinien on spotykać się z politykami tej partii.

Kolejne pytanie dotyczyło największych autorytetów polskiego Kościoła po śmierci Jana Pawła II. Odpowiedzi wykazały, że po śmierci naszego Papieża nie ma osoby, która mogłaby zająć jego miejsce w naszych sercach i umysłach – aż 64% respondentów stwierdziło, że nie ma obecnie autorytetu wśród osób duchownych. Jako następcę Jana Pawła II wskazywano abpa Dziwisza i kard. Franciszka Macharskiego. Wzbudzający na ogół w społeczeństwie najwięcej kontrowersji duchowni - o. Tadeusz Rydzyk i ks. Henryk Jankowski otrzymali poniżej 0,5% głosów.

Ostatnie pytanie dotyczyło działających w naszym kraju partii politycznych. Jako najbliższe Kościołowi uznano PiS i LPR, a za najbardziej odległą – SLD. PO, Samoobrona i PSL uzyskały niemal równą ilość odpowiedzi „odległa” i „bliska”.

W badaniu wzięło udział 500 respondentów.

 

Źródło: PBS Sopot.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2006020612082636

No trackback comments for this entry.
Kościół a polityka - wyniki sondażu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kościół a polityka - wyniki sondażu
Dopler wto, 7 lut 2006, 10:07:52
To jakiś absurd. Dlaczego to polityka nie ma podlegać ocenie moralnej? Kościół ma prawo i powinien wypowiadać się o moralności w każdym temacie, co więcej inicjować poprawę moralności w każdym temacie również w polityce. Pomysł że polityka nie podlega Kościołowi jest pomysłem kultury bizantyjskiej a potem prawosławnej. Promowały go też różne sekty i ruchy heretyckie, maniheizm, Katarzy, Albigensi do walki z którymi powstała Inkwizycja. Katolicyzm zawsze był temu przeciwny. Co innego udział w grach politycznych o stołki. Do takiej polityki Kościół się mieszać nie powinien. Mieszanie tych dwóch pojęć jest manipulacją. Wyniki ankiety świadczą jak bardzo społeczeństwo zostało zmanipulowane.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń