Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół a polityka - wyniki sondażu

W połowie stycznia firma badawcza PBS przeprowadziła sondaż telefoniczny na temat Kościoła Katolickiego w Polsce i jego relacji z polityką. Na pytanie „Czy biskupi powinni zabierać głos i wypowiadać się w kwestiach politycznych?” tylko 2% respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Najwięcej osób odpowiedziało „raczej nie”( 33%) i „zdecydowanie nie” (23%).

Na pytanie dotyczące zaangażowania Radia Maryja i Telewizji Trwam w kampanię wyborczą PiS-u i Lecha Kaczyńskiego, a także w działania wspierające rząd Kazimierza Marcinkiewicza aż 78% respondentów stwierdziło, że media te powinny obiektywnie informować o wydarzeniach politycznych, a 11% jest za bezpośrednim stawaniem po stronie określonych partii politycznych. 11% badanych nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej sprzecznych odpowiedzi uzyskano na pytanie o spotkanie rekolekcyjne polityków PO z abp Stanisławem Dziwiszem w Bazylice w Łagiewnikach. 45% badanych osób nie widzi nic złego w tym, że abp Dziwisz patronował temu spotkaniu, a niemal tyle samo, bo 44% uważa, że nie powinien on spotykać się z politykami tej partii.

Kolejne pytanie dotyczyło największych autorytetów polskiego Kościoła po śmierci Jana Pawła II. Odpowiedzi wykazały, że po śmierci naszego Papieża nie ma osoby, która mogłaby zająć jego miejsce w naszych sercach i umysłach – aż 64% respondentów stwierdziło, że nie ma obecnie autorytetu wśród osób duchownych. Jako następcę Jana Pawła II wskazywano abpa Dziwisza i kard. Franciszka Macharskiego. Wzbudzający na ogół w społeczeństwie najwięcej kontrowersji duchowni - o. Tadeusz Rydzyk i ks. Henryk Jankowski otrzymali poniżej 0,5% głosów.

Ostatnie pytanie dotyczyło działających w naszym kraju partii politycznych. Jako najbliższe Kościołowi uznano PiS i LPR, a za najbardziej odległą – SLD. PO, Samoobrona i PSL uzyskały niemal równą ilość odpowiedzi „odległa” i „bliska”.

W badaniu wzięło udział 500 respondentów.

 

Źródło: PBS Sopot.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2006020612082636

No trackback comments for this entry.
Kościół a polityka - wyniki sondażu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kościół a polityka - wyniki sondażu
Dopler wto, 7 lut 2006, 10:07:52
To jakiś absurd. Dlaczego to polityka nie ma podlegać ocenie moralnej? Kościół ma prawo i powinien wypowiadać się o moralności w każdym temacie, co więcej inicjować poprawę moralności w każdym temacie również w polityce. Pomysł że polityka nie podlega Kościołowi jest pomysłem kultury bizantyjskiej a potem prawosławnej. Promowały go też różne sekty i ruchy heretyckie, maniheizm, Katarzy, Albigensi do walki z którymi powstała Inkwizycja. Katolicyzm zawsze był temu przeciwny. Co innego udział w grach politycznych o stołki. Do takiej polityki Kościół się mieszać nie powinien. Mieszanie tych dwóch pojęć jest manipulacją. Wyniki ankiety świadczą jak bardzo społeczeństwo zostało zmanipulowane.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń