Kościół a polityka - wyniki sondażu

Na pytanie dotyczące zaangażowania Radia Maryja i Telewizji Trwam w kampanię wyborczą PiS-u i Lecha Kaczyńskiego, a także w działania wspierające rząd Kazimierza Marcinkiewicza aż 78% respondentów stwierdziło, że media te powinny obiektywnie informować o wydarzeniach politycznych, a 11% jest za bezpośrednim stawaniem po stronie określonych partii politycznych. 11% badanych nie ma zdania na ten temat.
Najwięcej sprzecznych odpowiedzi uzyskano na pytanie o spotkanie rekolekcyjne polityków PO z abp Stanisławem Dziwiszem w Bazylice w Łagiewnikach. 45% badanych osób nie widzi nic złego w tym, że abp Dziwisz patronował temu spotkaniu, a niemal tyle samo, bo 44% uważa, że nie powinien on spotykać się z politykami tej partii.
Kolejne pytanie dotyczyło największych autorytetów polskiego Kościoła po śmierci Jana Pawła II. Odpowiedzi wykazały, że po śmierci naszego Papieża nie ma osoby, która mogłaby zająć jego miejsce w naszych sercach i umysłach – aż 64% respondentów stwierdziło, że nie ma obecnie autorytetu wśród osób duchownych. Jako następcę Jana Pawła II wskazywano abpa Dziwisza i kard. Franciszka Macharskiego. Wzbudzający na ogół w społeczeństwie najwięcej kontrowersji duchowni - o. Tadeusz Rydzyk i ks. Henryk Jankowski otrzymali poniżej 0,5% głosów.
Ostatnie pytanie dotyczyło działających w naszym kraju partii politycznych. Jako najbliższe Kościołowi uznano PiS i LPR, a za najbardziej odległą – SLD. PO, Samoobrona i PSL uzyskały niemal równą ilość odpowiedzi „odległa” i „bliska”.
W badaniu wzięło udział 500 respondentów.
Źródło: PBS Sopot.