Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kontrowersyjna "Ewangelia Judasza"

Jak donosi włoska agencja Ansa na Wielkanoc ukaże się tekst nazywany „Ewangelią Judasza”. Teologowie obawiają się, że publikacja ta może wypaczyć obraz ucznia – zdrajcy Jezusa.

Rękopis pochodzący z III-IV w. odnaleziono w latach 50-tych XX wieku w Egipcie. Jest on napisany w języku koptyjskim – jednej z późnych odmian języka egipskiego używanej przez egipskich chrześcijan. Badacze podkreślają, że termin „Ewangelia Judasza” jest terminem umownym, bo tekst nie został napisany przez samego ucznia Chrystusa, ale przez jego czcicieli, jest więc raczej „Ewangelią według Judasza”.

Współcześni teologowie uważają, że tekst Judaszowej ewangelii napisali ludzie będący w opozycji do wczesnochrześcijańskiego Kościoła. Judasz przedstawiony jest w niej jako bohater, któremu zdradę Jezusa nakazała „wyższa boska siła”. Jest on więc zasadniczą częścią boskiego planu, bez którego Chrystus nie mógłby odkupić ludzkości przez swoje ukrzyżowanie.

W mediach pojawiły się opinie, że tekst „Ewangelii Judasza” jest swoistą rehabilitacją dotąd wzgardzonego ucznia – Watykan zaprzecza jednak takiej interpretacji dzieła. Według włoskich teologów ukazanie się „Ewangelii Judasza” może zniekształcić prawdę Nowego Testamentu, ale dokument ten nie ma żadnego znaczenia teologicznego, sprowokuje jednak do pytań o rolę Judasza w historii Chrystusa.

Katolicki pisarz Vittorio Messori w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” podkreśla podstawową różnicę miedzy tekstem ewangelii Judasza a Biblią: kwestię przebaczenia. Według Biblii Jezus i Judasz po zdradzie nie spotykają się więcej i nękany wyrzutami sumienia Judasz popełnia samobójstwo – żaden z czterech ewangelistów nie napisał nic o darowaniu mu winy przez Chrystusa. W „Ewangelii według Judasza” Jezus wzywa do siebie zdrajcę, przebacza mu i odsyła na pustynię.

Zobacz też:
Ewangelia Judasza - omówienie odnalezionego tekstu
Kanon Nowego Testamentu, Ewangelia Judasza i pisma gnostyków


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060227123555881

No trackback comments for this entry.
Kontrowersyjna "Ewangelia Judasza" | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kontrowersyjna "Ewangelia Judasza"
milka pon, 27 lut 2006, 18:12:39
przetylam o tym w tygodniku "forum". ciekawe.
 
Judasz teologiczny
montsegur wto, 28 lut 2006, 02:12:36

Tekstu oczywiście nie znam. Chciałbym się jednak czegoś więcej dowiedzieć, co to jest w tym wypadku "znaczenie teologiczne". Wydaje mi się bowiem, że rozmaici apologeci i teologowie sypią takimi określeniami już bezmyślnie, wręcz "jak popadnie", byle tylko "naukowo brzmiało". Jakie w takim razie mają "znaczenie teologiczne" pozostałe ewangelie lub np. "Listy Jana" albo "2Tes"?

A m może "znaczenia teologicznego" nadaje tekstowi właśnie motyw przebaczenia? jeśli brakuje go w ewangeliach kanonicznych, to czy nie mogłoby to np. oznaczać, że są one pod tym konkretnym względem nieco "ułomne"?

Tak czy inaczej, pewne wyjaśnienie byłoby tu jak najbardziej na miejscu...

Cheers!!!

 
Kontrowersyjna "Ewangelia Judasza"
gosc wto, 4 kwi 2006, 08:53:24
Tekst datowany na III w. p.n.Ch. ma być szalenie odkrywczy ? Te wieczne wyważania otwartych drzwi, to namiętne szukanie utajonych prawd, ta pogoń za sensacją. Czyżby nikt nie słyszał o gnostykach o manicheiżmie,paulicjaniżmie, bogomiliżmie, katarach czy chłystach ? A wszystko w trosce o prawdę ! I koniecznie z bardzo naukowym zadęciem ! Czyżby tropiciele prawdy zapomnieli o twierdzeniu Tarskiego, a ustanowienie reguł prawomocności to chyba Sekstus Empiryk ? Jeszcze dziś słyszę w uszach głos Jana Pawła II , "pytanie brzmi nie co jest prawdą, lecz KTO jest prawdą !" Chyba nidy nie uwolnimy się od miotania między Atenami a Jerozolimą, tylko kto dziś jeszcze przechadza się po portyku Salomona ?
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń